Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva18. února 2022Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 3 min

Generální ředitelka pro obnovu a oživení Céline Gauerová navštívila ČR

Céline Gauer, Deputy Secretary-General of the EC

 

Ve dnech 16.–18. února 2022 navštívila Českou republiku delegace Evropské komise v čele s generální ředitelkou pro obnovu a oživení Céline Gauerovou. Cílem návštěvy bylo projednat s českými protějšky i odbornou veřejností stav provádění plánu obnovy a další kroky směřující k podpisu provozního ujednání a zahájení čerpání z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Svou první pracovní návštěvu ČR zahájila Céline Gauerová 16. 2. setkáním se zástupci sociálních partnerů, místních samospráv a občanské společnosti, se kterými diskutovala o pokroku v realizaci Národního plánu obnovy, implementačních rizicích a jejich zapojení do provádění plánu. Poté se sešla se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Úřadu vlády České republiky.

Ve čtvrtek ráno 17. 2. navštívila generální ředitelka společně s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Petrem Gazdíkem Základní školu Londýnská v Praze, což souvisí s projektem nákupu digitálního vybavení pro distanční výuku a pro výuku pokročilých digitálních technologií v souladu s novými učebními osnovami pro digitální vzdělávání.

V dopoledních hodinách se přesula na jednání s poslanci a senátory Parlamentu ČR. Návštěva pokračovala bilaterálním jednáním s Ivanem Bartošem, místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj.

Dále se Céline Gauerová setkala s Jozefem Síkelou, ministrem průmyslu a obchodu, a Mikulášem Bekem, ministrem pro evropské záležitosti, s nimiž diskutovala o stavu realizace Národního plánu obnovy, o přípravě provozního ujednání a o pokroku v plnění milníků relevantních pro první žádost o platbu, včetně milníků v oblasti kontroly a auditu.

Odpoledne uzavřela jednáním se zástupci ministerstev odpovědných za jednotlivé komponenty plánu obnovy, kdy se detailněji věnovali pokroku v realizaci jednotlivých komponent, zejména v oblasti digitální a zelené transformace a auditu a kontroly.

Céline Gauerová zakončila návštěvu České republiky v pátek 18. 2. účastí na veřejné debatě, kde v moderované diskusi s náměstkem ministra pro evropské záležitosti Markem Havrdou osvětlila široké veřejnosti stav realizace českého Národního plánu obnovy, budoucí proces a konkrétní příležitosti, které plán české společnosti a ekonomice přináší. Debata se konala od 10:30 do 11:30 a byla přenášena na youtubovém kanále Zastoupení Evropské komise v České republice. Ke zhlédnutí i zde:

 

Souvislosti:

Pracovní skupina (RECOVER) pod vedením Céline Gauerové odpovídá za koordinaci nástroje Evropské komise na podporu oživení a odolnosti (Recovery and Resilience Facility, RRF).

RRF je hlavní součástí strategie, která má pomoci Evropské unii vymanit se z koronavirové krize a učinit ekonomiky členských států odolnějšími a lépe připravenými na výzvy spojené s ekologickou a digitální transformací.

Plán na podporu oživení Evropy v České republice

Podrobnosti

Datum zveřejnění
18. února 2022
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku