Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva3. prosince 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 2 min

Jakou chtějí Češi a Češky Evropu? Průběžná hodnotící konference v rámci KOBE

Pruběžná konference KOBE

V pondělí 6. prosince 2021 od 9:00 do 15:30 proběhne na webové adrese https://bit.ly/budoucnostEUCZ celodenní on-line konference, která mj. ukáže, jakým směrem by se podle dosavadních podnětů českých občanů měla ubírat Evropská unie.

Probíhající Konference o budoucnosti Evropy (KoBE) dává občanům všech členských zemí EU možnost promluvit do dalšího směřování EU.

Dosud proběhlo na 4000 akcí a bylo zaregistrováno bezmála 11000 nápadů (viz https://futureu.europa.eu).

Jak se zatím dařilo sbírat podněty k budoucnosti EU od obyvatel ČR? Na jaké úkoly se podle nich Evropané musí připravit do budoucna? Právě to bude tématem průběžné hodnotící konference, kterou společně pořádají Zastoupení Evropské komise v ČR, Úřad vlády ČR a Vysoká škola ekonomická v Praze.

Diváci budou moci v průběhu celé akce klást dotazy prostřednictvím aplikace sli.do (#budoucnostEU).

Na úvod budou o dosavadních výsledcích KoBE a o jejím průběhu v ČR diskutovat Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise, Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu, a Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti. Debatu bude moderovat Michala Hergetová moderátorka a redaktorka České televize.

Druhý diskusní blok začne shrnutím výsledků regionálních debat k budoucnosti EU (Igor Blahušiak, Odbor komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR) a představením závěrů z projektu “Rozhoduj o Evropě!” (Karolína Pěšalová a Lucie Soukalová, středoškolské studentky). Této části se zúčastní rovněž Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR a Jiří Kubíček, vedoucí Kanceláře Evropského Parlamentu v ČR. Druhý panel bude moderovat Michael Murad, předseda správní rady obecně prospěšné společnosti EUTIS.

Třetí panel se zaměří na to, co čeká ČR a EU v blízké i vzdálenější budoucnosti. Námětem k debatě bude i nadcházející české předsednictví Rady Evropské unie. Diskutovat budou Jana Soukupová, zakladatelka iniciativy „Youth, Speak Up!“, Martin Buchtík, ředitel agentury STEM, a Alice Krutilová, ředitelka Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU při Úřadu vlády ČR. Moderátorem třetího panelu bude Jarolím Antal, ředitel Centra evropských studií Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze.

Zástupci Úřadu vlády ČR a Zastoupení Evropské komise na závěr shrnou výsledky celodenního programu.

Podrobnosti

Datum zveřejnění
3. prosince 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku