Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva26. září 2022Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 2 min

Kdy začít s cizím jazykem? Na Evropský den jazyků!

Evropský den jazyků 2022

V Evropě jsme na naši jazykovou rozmanitost hrdí, a proto se už přes dvacet let vždy 26. září slaví Evropský den jazyků. I letos se při této příležitosti koná řada událostí pro veřejnost.

Speak Dating

Praze pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice spolu s jazykovými a kulturními instituty sdruženými v síti EUNIC, Knihovnou řečí a dalšími partnery opět  tradiční Speak Dating. Jedná se o „seznamku s jazyky“, během které se zájemci posadí na několik minut k učiteli cizího jazyka a v rámci minilekce se naučí první slova a fráze v nové řeči. Na výběr bude letos více než 20 jazyků, které budou vyučovat převážně rodilí mluvčí.

Speak Dating se letos koná na novém místě – v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1) – a s novým partnerem, platformou Knihovna řečí. Ta vedle Speak Datingu pro návštěvníky připravila celodenní program na téma cizích jazyků – workshopy, přednášky, výstavu, ale i třeba i jazykovou únikovou hru – letos vše s podtitulem „Nešlapte na jazyky“ a důrazem na utlačované jazyky.

Současně s akcí v pražské Lucerně proběhne Speak Dating v omezeném rozsahu i online. Poznat nový cizí jazyk s pomocí lektora tak bude možné i z pohodlí domova. Další informace jsou k dispozici na www.denjazyku.eu. Zde také můžete zkusit kvíz o cizích jazycích a s trochou štěstí vyhrát elektronickou čtečku a další ceny.

Akce v regionech

Speak Dating se však nekoná jen v Praze. Přímo na Den evropských jazyků, tedy 26. září, ho můžeme vyzkoušet třeba na Moravském náměstí v Brně na akci Speak Dating Brno 2022.

Další akce pořádají v České republice informační střediska sítě Europe Direct, např. nejrůznější aktivity spojené s jazyky chystají infocentra Europe Direct Liberec a Europe Direct České Budějovice.

Časopis Kamarádi pořádá u příležitosti Evropského dne jazyků soutěž pro děti – jednotlivce i kolektivy ve věku od 4 do 16 let – nazvanou Mnohojazyčnost je bohatství.

Evropský den jazyků se každoročně slaví 26. září na základě prohlášení Rady Evropy z 6. prosince 2001. Cílem je propagovat studium jazyků a jazykovou rozmanitost coby nástroj pro dosažení většího mezikulturního porozumění a důležitou součást bohatého kulturního dědictví Evropy. Více informací, například o dalších akcích konaných po celé Evropě, naleznete na webu Evropského střediska pro moderní jazyky a na stránkách Evropské komise.

 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
26. září 2022
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku