Komise dnes oficiálně oznámila výsledky výběrového řízení v rámci iniciativy MSCA4Ukraine, která podporuje vysídlené výzkumné pracovníky z Ukrajiny. 13 doktorandů a 111 postdoktorandských výzkumných pracovníků z Ukrajiny bude moci pokračovat ve své práci v členských státech EU a zemích přidružených k programu Horizont Evropa.
Zúčastněné výzkumné pracovníky budou hostit akademické i jiné organizace v 21 zemích, z nichž většina sídlí v Německu, České republice a ve Francii. Budou pracovat na špičkových projektech zahrnujících všechny vědecké obory. Většina vybraných návrhů na výzkum je z oblasti věd o živé přírodě (25,8 %), společenských a humanitních věd (21,8 %) a chemie (17,7 %). Doba trvání udělených stipendií se pohybuje od osmi měsíců do dvou let, přičemž většina uchazečů získala dvouleté stipendium.
Budou rovněž nabízeny příležitosti k profesnímu rozvoji a odborná příprava, zaměřené na rozvoj klíčových přenositelných dovedností a schopností souvisejících s výzkumem. Stejně jako hlavní akce „Marie Curie-Skłodowska“ bude tento program (který má celkový rozpočet 25 milionů EUR) poskytovat rodinné přídavky, jež vybraným výzkumným pracovníkům pomohou zvládat rodinné povinnosti, a příspěvek na zvláštní potřeby, který podpoří osoby se zdravotním postižením a usnadní jejich zapojení.
Podrobný přehled, včetně rozsahu projektů, hostitelských organizací a zúčastněných zemí, je k dispozici na těchto internetových stránkách.
Pokud to podmínky dovolí, obdrží zúčastnění výzkumní pracovníci podporu, aby se znovu usadili na Ukrajině a pomohli obnovit a zabezpečit její výzkumné a inovační kapacity. Tato podpora jim umožní udržovat vazby s hostitelskou organizací, realizovat výzkumné stáže a vyvíjet nové projekty (pokud to situace dovolí).
Souvislosti
Evropská komise zavedla v rámci akcí „Marie Curie-Skłodowska“ zvláštní akci na podporu vysídlených výzkumných pracovníků z Ukrajiny. Stipendia MSCA4Ukraine jsou určena na všechny oblasti výzkumu a inovací.
Program MSCA4Ukraine byl spuštěn v září 2022 v rámci reakce EU na ruskou invazi na Ukrajinu a na základě potřeby podpořit výzkumné pracovníky z Ukrajiny a umožnit jim pokračovat v práci v EU a pomáhá chránit ukrajinský systém výzkumu a inovací a svobodu vědeckého výzkumu obecně. Program je prováděn zkušeným konsorciem podporujícím ohrožené výzkumné pracovníky, jež se skládá z Asociace evropských univerzit, sítě Scholars at Risk Europe, jež sídlí na Maynooth University (Irsko), a Nadace Alexandera von Humboldta (Německo).
Začátkem tohoto měsíce Komise rovněž oznámila, že v roce 2023 by měla zahájit provoz nová kancelář programu Horizont Evropa v Kyjevě. Kancelář bude poskytovat podporu národním kontaktním místům, výzkumným pracovníkům a inovátorům na celé Ukrajině a posilovat sítě spolupráce v oblasti výzkumu a inovací mezi ukrajinskými a evropskými orgány.
V březnu 2022 spustila Komise portál „Evropský výzkumný prostor pro Ukrajinu“ (ERA4Ukraine), jednotné kontaktní místo pro informační a podpůrné služby určené pro výzkumné pracovníky, kteří působí na Ukrajině nebo odtud museli uprchnout.
Další informace
Více informací o výsledcích výzvy MSCA4Ukraine
Další informace a podrobnosti o výzvě naleznete na internetových stránkách MSCA4Ukraine
Více informací o EU a ukrajinských výzkumných pracovnících
Více informací o projektu InspirEurope+
Citace
Uprchlíkům z Ukrajiny pomáháme různými způsoby, Jedním z nich je podpora výzkumným pracovníkům prchajících před ruskou invazí. Tato iniciativa jim umožňuje pokračovat ve své výzkumné činnosti v zahraničí. Chceme, aby pokrok ve vědě a inovacích pokračoval, navzdory této obtížné době.
Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně pro Evropu připravenou na digitální věk - 23/02/2023
Iniciativa MSCA4Ukraine je dalším důkazem naší solidarity s ukrajinským lidem. Jsme hrdí na to, že 124 vědců bude moci pokračovat ve své vědecké práci a získá přístup k odborné přípravě a příležitostem pro rozvoj dovedností a profesní rozvoj. Velmi doufáme, že po skončení války budou moci přispět k obnově své vlasti.
Marija Gabrielová, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež - 23/02/2023
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 23. února 2023