Komise dnes navrhla komplexní strategii s cílem zajistit EU vedoucí průmyslové postavení v oblasti pokročilých materiálů. Pokročilé materiály představují klíčovou základní technologii, která je velmi důležitá pro souběžnou ekologickou a digitální transformaci. Sdělení o pokročilých materiálech pro vedoucí postavení v průmyslu předkládá konkrétní kroky, které umožní sladit priority a investice v oblasti výzkumu a inovací v EU a zajistit vedoucí postavení Evropy v souvislosti s touto klíčovou technologií. Tato iniciativa, po které volaly členské státy a průmysl, je prvním krokem ke společnému evropskému přístupu k pokročilým materiálům, který položí základy pro další opatření.
Pokročilé materiály jsou záměrně navrženy a konstruovány tak, aby vykazovaly vynikající výkon nebo zvláštní funkce, které díky dnešním vědeckým poznatkům a výpočetnímu výkonu mohou být vyvíjeny nebývalou rychlostí. Mají zásadní význam například pro inovace v oblasti energetiky, elektroniky, stavebnictví a mobility, a jsou tudíž klíčové pro ekologickou a digitální transformaci. Očekává se, že první seznam oblastí výzkumu bude v průběhu času rozšířen v rámci dialogu s Technickou radou, která má být v této souvislosti zřízena.
Předpokládá se, že poptávka po pokročilých materiálech, například v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů, baterií, budov s nulovými emisemi, polovodičů, léčivých přípravků a zdravotnických prostředků, družic, nosných raket, letadel nebo jiných aplikací dvojího užití a obranného vybavení, se v nadcházejících letech výrazně zvýší.
Cílem strategie je posílit dlouhodobou konkurenceschopnost EU zajištěním vedoucího postavení Unie v oblasti nových technologií materiálů a podporovat kapacity v oblasti vývoje, testování a zavádění. Opatření rovněž posílí otevřenou strategickou autonomii a hospodářskou bezpečnost EU snížením její závislosti na kritických materiálech. Cílem je tyto materiály nahradit nebo podpořit jejich recyklaci a opětovné použití.
Sdělení navrhuje opatření rozdělená do pěti hlavních pilířů, které mají být prováděny společně s členskými státy EU, průmyslovými subjekty a dalšími klíčovými zúčastněnými stranami:
- Posílení evropského výzkumného a inovačního ekosystému v oblasti pokročilých materiálů.
- Zrychlené uvádění inovativních materiálů na trh. To zahrnuje zavedení „společného sdílení materiálů“, tj. vytvoření evropské digitální infrastruktury pro výzkum a inovace v oblasti pokročilých materiálů. Tato sdílená infrastruktura výrazně urychlí navrhování, vývoj a testování nových pokročilých materiálů v kontrolovaném prostředí, a to i za použití umělé inteligence.
- Zvýšení kapitálových investic a zlepšení přístupu k financování. V rámci tohoto balíčku opatření naváže EU prostřednictvím programu Horizont Evropa nové partnerství s průmyslem s cílem investovat v období 2025–2027 500 milionů eur (z toho nejméně 250 milionů eur ze soukromých zdrojů).
- Podpora výroby a používání pokročilých materiálů. To zahrnuje zadávání veřejných zakázek na inovace, stanovování norem a zřízení Akademie pokročilých materiálů ve spolupráci s Evropským inovačním a technologickým institutem s cílem zajistit, aby evropská pracovní síla měla potřebné dovednosti.
- Vytvoření Technologické rady pro pokročilé materiály, která bude spolu s členskými státy, zeměmi přidruženými k programu Horizont Evropa a průmyslem poskytovat poradenství ohledně provádění této iniciativy.
Souvislosti
Příkladem pokročilého materiálu je grafen – nejtenčí a nejpevnější materiál, který má vyšší tepelnou vodivost než měď. Používá se v televizních obrazovkách, počítačích a chytrých telefonech. Energetické účinnosti a nových výkonnostních prvků je možné dosáhnout pouze díky novým konstrukčním vlastnostem.
Evropa stojí v čele vývoje pokročilých materiálů, ale k zajištění technologické suverenity a strategické autonomie v průběhu celého jejich životního cyklu jsou zapotřebí neustálé inovace. Výzkum a inovace v oblasti pokročilých materiálů v průběhu let aktivně podporovaly rámcové programy EU pro výzkum a inovace, včetně například stěžejní iniciativy „Grafen“, několika evropských technologických platforem a projektu ERA-NET.
V únoru 2022 vyzvaly klíčové zúčastněné strany z průmyslu prostřednictvím manifestu o materiálech do roku 2030 Komisi, aby stanovila strategický plán a účinnou správu výzkumu a inovací v oblasti pokročilých materiálů a novou evropskou strategickou agendu v oblasti výzkumu a inovací pro příští generaci pokročilých materiálů.
V návaznosti na širší konzultace s členskými státy a zúčastněnými stranami se stávající sdělení zabývá nejen potřebami v oblasti výzkumu a inovací, ale také úsilím o posílení výroby a využívání pokročilých materiálů.
Další informace
Sdělení o pokročilých materiálech pro vedoucí postavení v průmyslu
Internetové stránky o pokročilých materiálech
Výsledky inovativního výzkumu v oblasti pokročilých materiálů financovaného EU
Citace
Konkurenceschopnost EU závisí na našem náskoku v oblasti technologií a na stabilních dodávkách pokročilých materiálů pro naši ekologickou a digitální transformaci. Musíme proto podporovat vývoj těchto materiálů a účinně a udržitelně je využívat. Vyslechli jsme si zúčastněné strany z průmyslu a vnitrostátní orgány a navrhujeme další postup, který přispěje k naší dlouhodobé hospodářské odolnosti.
Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně pro Evropu připravenou na digitální věk
Dnes navrhujeme strategii pro jednotnou akci na úrovni EU s cílem posílit naše postavení v oblasti pokročilých materiálů. Jde o klíčovou technologickou oblast pro budoucnost našich průmyslových odvětví. Tato strategie vytvoří nové příležitosti pro podniky v EU a vybaví Evropu potřebnými infrastrukturami a dovednostmi, aby zůstala silným hráčem na mezinárodní scéně. To má zásadní význam pro naši konkurenceschopnost, otevřenou strategickou autonomii a hospodářskou bezpečnost.
Iliana Ivanovová, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 27. února 2024