Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
  • Zpráva
  • 21. září 2021
  • Zastoupení v Česku
  • Odhadovaná doba čtení: 4 min

Komise přichází s novou aplikací Erasmus+ obsahující Evropskou studentskou kartu

erasmus_plus_logo_application.jpg
© European Union
© European Union
Komise dnes vydala novou aplikaci Erasmus+, která představuje nový milník v digitalizaci programu Erasmus+. Aplikace je k dispozici ve všech jazycích EU a každý student v ní získá digitální Evropskou studentskou kartu platnou v celé Evropské unii. Budoucnost je v digitalizaci a díky této zmodernizované aplikaci si mohou studenti vyřídit více věcí elektronicky.

Místopředseda pro podporu evropského způsobu života Margaritis Schinas uvedl: „Jsem rád, že rozhraní našeho stěžejního programu pro mladé lidi, Erasmus+, se jim více přiblížilo. Je více digitální, mobilnější a ještě více orientované na příslušnou komunitu. Nová aplikace a v ní obsažená studentská karta jsou symbolem Evropského prostoru vzdělávání, který prosazujeme.“

Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová k tomu doplnila: „Papír je opravdu minulostí. Tato nová aplikace bude pro studenty, kteří v rámci programu Erasmus+ vyjíždějí do ciziny, jednotným kontaktním místem. Mít všechny informace snadno k dispozici znamená menší stres, méně času stráveného administrativními formalitami a větší flexibilitu. Evropská studentská karta, která je v této aplikaci obsažena, je důležitým krokem k vytvoření skutečného Evropského prostoru vzdělávání. Jeho podstatou je, aby se všichni studenti cítili součástí celku, měli přístup ke stejným službám a stejné podmínky pro uznání vzdělání.“

Díky nové aplikaci, která pracuje na systémech Android a iOS, budou studenti moci:

  • prohlížet si a vybrat cílovou destinaci ze všech partnerských škol své univerzity,
  • podepsat on-line studijní smlouvu,
  • získávat informace a užitečné tipy o dění ve své destinaci a navazovat spojení s ostatními studenty a dále
  • obdržet Evropskou studentskou kartu, s níž získají přístup ke službám, muzeím, kulturním aktivitám a dalším nabídkám na hostitelské univerzitě a v dané zemi.

Více než 4 000 univerzit je v současnosti zapojeno do sítě Erasmus bez papírů, která jim umožňuje bezpečně si vyměňovat údaje a snadněji zpracovávat studijní smlouvy. Zavedení a široké uznávání Evropské studentské karty je možné právě díky této digitální spolupráci.

V souladu s akčním plánem digitálního vzdělávání podporuje nový program Erasmus+ na období 2021–2027 rozvoj digitálních dovedností a přispívá k digitální transformaci evropských vzdělávacích systémů. S navýšeným rozpočtem přesahujícím 28 miliard eur na uvedené sedmileté období bude tento program rovněž určen ke zvýšení odolnosti systémů vzdělávání a odborné přípravy v reakci na pandemii.

Souvislosti

Od zahájení původního programu Erasmus v roce 1987 využilo zahraničních výměn již 10 milionů lidí. Nový program Erasmus+ nabízí příležitosti ke studijnímu pobytu v zahraničí, ke stáži, učňovské přípravě a výměně pracovníků ve všech oblastech vzdělávání, odborné přípravy, práce s mládeží a sportu, a to bez ohledu na věk účastníka.

Studie zkoumající vliv programu Erasmus+ na vysokoškolské vzdělávání z roku 2019 ukázala, že program má pozitivní dopad na profesní, sociální, vzdělávací a osobní rozvoj účastníků. Více než 70 % studentů získalo lepší představu o nasměrování své profesní dráhy po návratu ze zahraničního pobytu, a mohli si tak uzpůsobit studium, aby odpovídalo jejich profesním ambicím. Přes 90 % studentů, kteří se do programu zapojili, se také naučilo lépe pracovat a spolupracovat s lidmi z jiných kultur a cítí se být Evropany.

V tomto akademickém roce (2021–2022) má díky programu Erasmus+ vycestovat do zahraničí 600 000 vysokoškolských studentů.

Předsedkyně Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie v roce 2021 navrhla, aby rok 2022 byl rokem evropské mládeže.  Mladí lidé musí mít možnost utvářet budoucnost Evropy.  Naše Unie musí mít ducha a vizi, jež v nich budou rezonovat. 

Další informace

Aplikace Erasmus+

Nový program Erasmus+ na období 2021–2024

Akční plán digitálního vzdělávání na období 2021–2027

Tisková zpráva – vydání mobilní aplikace

Podrobnosti

Datum zveřejnění
21. září 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku