Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva16. března 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 5 min

Komise vyplatila ČR první miliardu eur z nástroje SURE

sure_program.png
© EC Audiovisual Service
© EC Audiovisual Service
Článek obsahuje stručné shrnutí - Evropská komise dnes vyplatila sedmi členským státům EU 9 miliard eur v rámci páté splátky finanční podpory z nástroje SURE. Jedná se o druhou platbu v roce 2021. V rámci této operace obdrželo Česko 1 miliardu eur, Španělsko 2,87 miliardy eur, Chorvatsko 510 milionů eur, Itálie 3,87 miliardy eur, Litva 302 milionů eur, Malta 123 milionů eur a Slovensko 330 milionů eur. 

Stručné shrnutí

• ČR obdržela 1 miliardu eur z nástroje SURE

• Pro ČR jde o vůbec první půjčku ze SURE

• Ty pomáhají řešit náhlé zvýšení veřejných výdajů na udržení zaměstnanosti

• Po vyplacení všech prostředků obdrží ČR celkem 2 mld. eur

• Ze SURE dosud obdrželo půjčky ve výši 62,5 miliardy eur 16 členských států

Celé znění tiskové zprávy

Evropská komise dnes vyplatila sedmi členským státům EU 9 miliard eur v rámci páté splátky finanční podpory z nástroje SURE. Jedná se o druhou platbu v roce 2021. V rámci této operace obdrželo Česko 1 miliardu eur, Španělsko 2,87 miliardy eur, Chorvatsko 510 milionů eur, Itálie 3,87 miliardy eur, Litva 302 milionů eur, Malta 123 milionů eur a Slovensko 330 milionů eur. Česko obdrželo finanční prostředky z tohoto nástroje poprvé. Ostatních šest zemí EU dostalo půjčky z nástroje SURE již dříve.

Půjčky pomáhají členským státům řešit náhlé zvýšení veřejných výdajů na zachování zaměstnanosti. Konkrétně jim pomůžou pokrýt náklady, které přímo souvisejí s financováním vnitrostátních režimů zkrácené pracovní doby a dalších podobných opatření, jež zavedly v reakci na koronavirovou pandemii, mimo jiné pro osoby samostatně výdělečně činné. Dnešní výplata prostředků navazuje na vydání pátého sociálního dluhopisu v rámci nástroje EU SURE, který přilákal velký zájem investorů.

Z nástroje SURE dosud obdrželo 16 členských států celkem 62,5 miliardy eur ve formě půjček „back-to-back“. Během roku 2021 by Komise vydáváním dluhopisů EU SURE chtěla získat dalších více než 25 miliard eur.

Po vyplacení všech prostředků z nástroje obdrží Česko celkem 2 miliardy eur, Španělsko 21,3 miliardy eur, Chorvatsko 1 miliardu eur, Itálie 27,4 miliardy eur, Litva 602 milionů eur, Malta 244 milionů eur a Slovensko 631 milionů eur.

Přehled dosud vyplacených částek a informace o splatnosti jednotlivých dluhopisů naleznete zde.

Komise doposud navrhla finanční podporu 19 členským státům v celkové výši 90,6 miliardy eur, z čehož bylo zatím schváleno 90,3 miliardy eur pro 18 členských států. Očekává se, že navrhovanou částku pro Estonsko ve výši 230 milionů eur schválí Rada v příslušné lhůtě.

Nástroj SURE má celkovou kapacitu až 100 miliard eur a členské státy mohou o tuto finanční podporu stále žádat.

Členové sboru komisařů se vyjádřili takto: 

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Prostřednictvím nástroje SURE mobilizujeme půjčky ve výši až 100 miliard eur, abychom pomohli financovat režimy zkrácené pracovní doby. Dnešní pátá platba je pro sedm dotčených zemí EU skvělou zprávou, zejména pro Česko, které dostává podporu z nástroje SURE poprvé. Přispěje k ochraně pracovních míst našich občanů a k podpoře podniků v celé Unii. Všichni společně tuto situaci zvládneme.“  

Komisař pro rozpočet a správu Johannes Hahn řekl: „Po páté úspěšné emisi dluhopisů v rámci nástroje SURE jsme nyní vyplatili 16 členským státům 62,5 miliardy eur, abychom pomohli jejich ekonomikám a lidem zotavit se z krize způsobené onemocněním COVID-19. Program SURE opět ukazuje odhodlání EU pomoci členským státům zmírnit sociální dopad současné pandemie. Další opatření budou následovat.“

Komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni uvedl: „Od zavedení prvních omezení volného pohybu osob ve většině evropských zemí uplynul rok. Tato omezení, včetně těch, která následovala, byla naprosto nezbytná, ale měla samozřejmě vážný dopad na naše ekonomiky. V boji proti COVID-19 stále pokračujeme, a je proto skvělé vidět další tok finančních prostředků SURE do zemí EU. Evropa tak poskytuje tolik potřebnou podporu pracovníkům a osobám samostatně výdělečně činným, kteří se snaží tuto bezprecedentní krizi zvládnout.“

Souvislosti

Dne 9. března 2021 vydala Evropská komise v rámci nástroje EU SURE pátou emisi sociálních dluhopisů, druhou v roce 2021, v celkové hodnotě 9 miliard eur. Tvoří ji jediná tranše splatná v červnu 2036.

Dluhopisy vzbudily u investorů velký zájem, díky čemuž Komise opět získala velmi dobré cenové podmínky. Ty se přenášejí přímo na členské státy EU. Tohoto úspěchu bylo dosaženo i přes nedávnou volatilitu na kapitálových trzích a rostoucí globální úrokové sazby.

Dluhopisy, které EU vydává v rámci nástroje SURE, nesou označení „sociální dluhopisy“. Díky tomu mají investoři do těchto dluhopisů jistotu, že mobilizované finanční prostředky budou sloužit skutečně sociálnímu cíli.

Další informace

Tisková zpráva o páté emisi dluhopisů

Nařízení o nástroji SURE

Informativní přehled: SURE – Podpora pro členské státy, jež pomáhá chránit pracovníky a pracovní místa

Otázky a odpovědi: Komise navrhuje nástroj SURE

Opatření v reakci na koronavirus

Rámec pro sociální dluhopisy

Internetové stránky SURE

Internetové stránky o úvěrové politice EU

Podrobnosti

Datum zveřejnění
16. března 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku