Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva19. dubna 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 5 min

Konference o budoucnosti Evropy: spuštění vícejazyčné digitální platformy

family_in_poppy_field_1.png
© EC Audiovisual Service
© EC Audiovisual Service
Článek obsahuje stručné shrnutí - Výkonná rada Konference o budoucnosti Evropy spouští mnohojazyčnou digitální platformu Konference o budoucnosti Evropy a vyzývá všechny občany EU, aby přispěli k utváření své budoucnosti i Evropy jako celku. Platforma je k dispozici ve 24 jazycích, což občanům z celé Unie umožňuje sdílet a vyměňovat si své nápady a názory prostřednictvím online akcí.

Stručné shrnutí

• Nová digitální platforma bude ve 24 úředních jazycích EU

• Umožní občanům sdílet nápady, názory, obavy a informace o akcích k budoucí podobě Evropy

• Příspěvky budou podkladem pro závěry Konference o budoucnosti Evropy

Celé znění tiskové zprávy

Výkonná rada Konference o budoucnosti Evropy, kterou tvoří zástupci Evropského parlamentu, Rady Evropské unie a Evropské komise, spouští mnohojazyčnou digitální platformu Konference o budoucnosti Evropy a vyzývá všechny občany EU, aby přispěli k utváření své budoucnosti i Evropy jako celku. Platforma je k dispozici ve 24 jazycích, což občanům z celé Unie umožňuje sdílet a vyměňovat si své nápady a názory prostřednictvím online akcí.

 

 

Společné předsednictví konference uvítalo otevření platformy.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli uvedl: „Platforma je klíčovým nástrojem, který občanům umožní zapojit se a vyjádřit se k budoucnosti Evropy. Musíme mít jistotu, že jejich hlas bude vyslyšen a že se budou podílet na rozhodování bez ohledu na pandemii COVID-19. Naše společná budoucnost si žádá, aby evropská zastupitelská a participativní demokracie i nadále fungovala.

Předseda portugalské vlády António Costa jménem předsednictví Rady uvedl: „Nastal čas, aby se naši občané aktivně podělili o své největší obavy a nápady. Tato diskuse by nemohla proběhnout v příhodnější dobu. Musíme se připravit, abychom z této krize vyšli ještě silnější a po překonání pandemie byli připraveni na to, co nám chystá budoucnost. Doufáme, že budeme i nadále společně utvářet budoucí Evropu, která bude spravedlivější, ekologičtější a ve větší míře digitalizovaná a která bude reagovat na očekávání našich občanů.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Zdraví, změna klimatu, dobrá a udržitelná pracovní místa ve stále více digitalizované ekonomice a stav našich demokratických společností: vyzýváme Evropany, aby se k těmto tématům vyjádřili, podělili se o své obavy a řekli nám, v jaké Evropě chtějí žít. Občanská platforma dává lidem příležitost přispět k utváření budoucí Evropy a diskutovat s občany z celého kontinentu. Jde o skvělou příležitost virtuálně spojit Evropany. Přidejte se i vy! Společně můžeme vytvořit takovou budoucnost Unie, jakou chceme.“

Konference o budoucnosti Evropy představuje otevřenou a inkluzivní formu poradní demokracie, která nemá v dějinách obdoby. Jejím cílem je dát lidem ze všech oblastí života v celé Evropě větší prostor k vyjádření svých očekávání od Evropské unie, která by poté měla usměrňovat budoucí orientaci a tvorbu politik EU. Společné předsednictví se zavázalo navázat na výsledky konference.

Souvislosti

Mnohojazyčná digitální platforma je plně interaktivní a mnohojazyčná: lidé na ní mohou diskutovat o svých návrzích s ostatními občany ze všech členských států ve 24 úředních jazycích EU. Lidé ze všech oblastí života a v co největším počtu se vyzývají, aby prostřednictvím platformy přispěli k utváření své budoucnosti, ale také aby ji propagovali na sociálních médiích s hashtagem #TheFutureIsYours.

Platforma bude ve smyslu jedné z hlavních zásad konference úplně transparentní, neboť všechny příspěvky a výsledky akcí se budou shromažďovat, analyzovat, monitorovat a zveřejňovat. Hlavní myšlenky a doporučení platformy budou využity jako podklad v panelech evropských občanů a na plenárních zasedáních, kde se o nich bude diskutovat a vyplynou z nich závěry konference.

Všechny akce související s konferencí, které se zaregistrují na platformě, budou zobrazeny na interaktivní mapě, kterou si budou moci občané prohlížet a zapisovat se na akce on-line. Organizátorům akcí je na platformě k dispozici příručka, která jim pomůže organizovat a propagovat své iniciativy. Všichni účastníci a akce musí dodržovat Chartu Konference o budoucnosti Evropy, která stanoví normy slušné celoevropské diskuse.

Platforma je rozdělena podle klíčových témat: změna klimatu a životní prostředí, zdraví, silnější a spravedlivější ekonomika, sociální spravedlnost a pracovní místa, EU ve světě, hodnoty a práva, právní stát, bezpečnost, digitální transformace, evropská demokracie, migrace a vzdělávání, mládež, kultura a sport. Tato témata doplňuje „otevřená schránka“ pro nápady, které se nemusí týkat jen jedné oblasti, a další témata („další nápady“), neboť občané mohou přijít s jakoukoli problematikou, která je pro ně důležitá.

Platforma rovněž poskytuje informace o struktuře a činnosti konference. Je otevřena všem občanům EU, jakož i orgánům a institucím EU, vnitrostátním parlamentům, ústředním a místním orgánům a občanské společnosti. Bude plně respektovat soukromí uživatelů a pravidla EU pro ochranu údajů.

Více informací

Digitální platforma Konference o budoucnosti

Otázky & odpovědi týkající se mnohojazyčné digitální platformy Konference o budoucnosti Evropy

Přehled o digitální platformě  a úvod do konference .

Charta Konference o budoucnosti Evropy

Podrobnosti

Datum zveřejnění
19. dubna 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku