EU dnes dosáhla zásadního milníku, kdy je 70 % dospělé populace plně naočkováno. Kompletní vakcinaci má nyní za sebou již celkem více než 256 milionů dospělých v EU. Již před sedmi týdny byl v předstihu splněn cíl Komise v oblasti dodávek, a to poskytnout do konce července členským státům dostatek dávek očkovacích látek, aby bylo možné plně naočkovat 70 % dospělé populace EU.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Úplné proočkování 70 % dospělých v EU již v srpnu je velkým úspěchem. Strategie EU založená na společném postupu se vyplácí a staví Evropu do čela celosvětového boje proti onemocnění COVID-19. Pandemie však ještě neskončila, potřebujeme naočkovat ještě více lidí. Obracím se na všechny, kdo mohou být očkováni. A s vakcinací musíme pomáhat i zbytku světa. Evropa bude i nadále podporovat své partnery, zejména země s nízkými a středními příjmy.“
Stella Kyriakidesová, komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin, se vyjádřila takto: „Jsem velmi potěšena, že jsme dnes dosáhli našeho cíle proočkovat do konce léta 70 % dospělých v EU. Jedná se o společný úspěch EU a jejích členských států, který ukazuje, čeho můžeme dosáhnout díky solidární a koordinované spolupráci. Naše úsilí o další zvýšení proočkovanosti v celé EU bude pokračovat. Budeme i nadále podporovat zejména ty členské státy, které se stále potýkají s problémy. Musíme zacelit mezeru v imunitě a zamezit nástupu nových variant. Očkování tedy musí mít před variantami náskok.“
Globální spolupráce a solidarita
Klíčem ke kontrole dopadu pandemie je rychlé a úplné naočkování všech cílových populací – v Evropě i na celém světě. EU stojí v čele mnohostranné reakce. Vyvezla zhruba polovinu očkovacích látek vyrobených v Evropě do jiných zemí světa, tedy stejné množství, jaké dodala svým občanům. Tým Evropa přispěl na nástroj COVAX částkou téměř 3 miliardy eur, aby pomohl zajistit nejméně 1,8 miliardy dávek pro 92 zemí s nízkými a nižšími středními příjmy. V současné době bylo prostřednictvím nástroje COVAX dodáno 138 zemím více než 200 milionů dávek.
Kromě toho má tým Evropa v rámci společného úsilí EU za cíl do konce roku 2021 poskytnout zemím s nízkými a středními příjmy nejméně 200 milionů dalších dávek očkovacích látek zajištěných v rámci předběžných dohod EU o nákupu, a to zejména prostřednictvím nástroje COVAX.
Příprava na nové varianty
Vzhledem k hrozbě nových variant je důležité i v nadcházejících letech nadále zajišťovat dostupnost dostatečného množství očkovacích látek, včetně upravených vakcín. Proto Komise dne 20. května podepsala novou smlouvu se společností BioNTech-Pfizer, která předpokládá dodání 1,8 miliardy očkovacích látek mezi koncem roku a rokem 2023. Ze stejného důvodu Komise rovněž využila možnosti objednat 150 milionů dávek v rámci druhé smlouvy se společností Moderna. Členské státy mají možnost prodat nebo darovat dávky potřebným zemím mimo EU nebo prostřednictvím nástroje COVAX, což přispěje k rovnému přístupu k vakcínám na celém světě. Další smlouvy mohou následovat. Jedná se o společnou pojistku EU proti případným budoucím vlnám onemocnění COVID-19.
Souvislosti
Bezpečná a účinná vakcína je naším nejlepším prostředkem k eliminaci koronaviru a návratu k normálnímu životu. Evropská komise neúnavně pracuje na zabezpečení dávek potenciálních očkovacích látek, které mohou všichni společně využít.
Evropská komise dosud zabezpečila až 4,6 miliardy dávek očkovacích látek proti COVID-19 a jednání o dalších dávkách probíhají. Komise rovněž spolupracuje s výrobci na zvýšení kapacity výroby očkovacích látek.
Současně se Komise začala připravovat na nástup nových variant onemocnění s cílem rychle vyvinout a ve velkém vyrábět účinné vakcíny proti těmto novým variantám. V reakci na tuto hrozbu může pomoci Inkubátor HERA.
Další informace
Bezpečné vakcíny proti covidu-19 pro Evropu
Otázky a odpovědi týkající se očkování proti onemocnění COVID-19 v EU
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 31. srpna 2021
- Autor /Autorka
- Zastoupení v Česku