Poté, co předsedkyně Ursula von der Leyenová ve čtvrtek oznámila, že EU vysílá 30 ventilátorů z lékařské rezervy rescEU, nyní také Rakousko a Nizozemsko reagují na žádost České republiky o pomoc prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU. S 15 ventilátory z Rakouska, 105 z Nizozemska a 30 z rescEU je žádost 150 ventilátorů z Česka plně uspokojena.
Poté, co předsedkyně Ursula von der Leyenová ve čtvrtek oznámila, že EU vysílá 30 ventilátorů z lékařské rezervy rescEU, nyní také Rakousko a Nizozemsko reagují na žádost České republiky o pomoc prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU. S 15 ventilátory z Rakouska, 105 z Nizozemska a 30 z rescEU je žádost 150 ventilátorů z Česka plně uspokojena. Rakousko rovněž nabídlo 30 přístrojů pro léčbu kyslíkem s vysokým průtokem.
„V době, kdy se většina Evropy opět potýká s druhou vlnou koronavirové pandemie, děkujeme Rakousku a Nizozemsku za jejich podporu prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU. Středisko EU pro koordinaci odezvy na mimořádné události nadále úzce spolupracuje s orgány civilní ochrany ze všech zúčastněných států a jsme připraveni poskytnout Česku více pomoci. Musíme i nadále bojovat proti tomuto viru společně," uvedl Janez Lenarčič, komisař pro řešení krizí.
Tato podpora doplňuje 620 000 roušek a 50 000 ochranných obleků, které již byly poskytnuty z rezervy rescEU, jakož i materiální pomoc pskytnutá 22 zemím, které potřebují pomoc prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU.
Souvislosti
Rezerva rescEU zahrnuje různé druhy zdravotnického vybavení, jako jsou ochranné masky nebo plicní ventilátory používané v intenzivní péči, a je neustále doplňována. Rezervu spravuje několik členských států, které odpovídají za nákup vybavení. Evropská komise náklady plně financuje, včetně skladování a přepravy. V současné době se rescEU nachází v 6 zemích EU: v Dánsku, Německu, Řecku, Maďarsku, Švédsku a Rumunsku.
Distribucí vybavení řídí středisko EU pro koordinaci odezvy na mimořádné události, aby se zajistilo, že se dostane tam, kde je nejvíce zapotřebí, a to na základě potřeb, které vyjádřily země žádající o pomoc EU v rámci mechanismu civilní ochrany EU.
Již dříve v souvislosti s propuknutím nákazy Komise prostřednictvím mechanismu civilní ochrany mobilizovala evropské lékařské týmy pro Itálii složené ze zdravotních sester a lékařů, pomáhala rozmístit plicní ventilátory, roušky a dezinfekční prostředky po celé Evropě a repatriovala více než 80 000 občanů EU za pomoci letů financovaných EU.
Pro více informací
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 24. října 2020
- Autor /Autorka
- Zastoupení v Česku