Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva3. září 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 2 min

Koronavirus: EU a společnost AstraZeneca se dohodly na dodávkách očkovací látky proti COVID-19 a na ukončení soudních sporů

koronavirus_ockovani.png
© EC Audiovisual Service
© EC Audiovisual Service
EU a společnost AstraZeneca dnes dosáhly dohody, která zajistí dodání zbývajících dávek očkovací látky proti COVID-19 členským státům v souladu s podmínkami předběžné dohody o nákupu uzavřené se společností AstraZeneca dne 27. srpna 2020. Dohoda rovněž ukončí probíhající soudní řízení před bruselským soudem.

Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová prohlásila: „Dnešní dohoda o urovnání zaručuje, že společnost AstraZeneca dodá do EU zbývajících 200 milionů dávek očkovacích látek proti COVID-19. Přestože jsme tento týden dosáhli významného milníku, kterým je 70% proočkovanost dospělé populace EU, existují mezi členskými státy značné rozdíly v míře proočkovanosti, a proto je i nadále zásadní, aby byly k dispozici vakcíny, včetně vakcín společnosti AstraZeneca. A jako skalní zastánci celosvětové spolupráce a solidarity v oblasti očkovacích látek budeme i nadále pomáhat zbytku světa. Naším cílem je do konce letošního roku poskytnout zemím s nízkými a středními příjmy nejméně 200 milionů dávek vakcín prostřednictvím programu COVAX. Solidarita v oblasti očkovacích látek, to je a bude náš základní postoj.“

Tato dohoda o urovnání stanoví pevný závazek společnosti AstraZeneca dodat do konce roku 2021 kromě přibližně 100 milionů dávek, jež byly dodány do konce 2. čtvrtletí, 135 milionů dávek (60 milionů dávek do konce 3. čtvrtletí a 75 milionů dávek do konce 4. čtvrtletí) a zbývající dávky (65 milionů) do konce března 2022. Celkový počet tak bude činit 300 milionů dodaných dávek, jak bylo dohodnuto ve smlouvě.

Členské státy budou mít k dispozici pravidelné harmonogramy dodávek a v případě zpoždění dávek se uplatní limitované rabaty.

Souvislosti

Evropská komise dne 17. června předložila evropskou strategii na urychlení vývoje, výroby a zavádění účinných a bezpečných očkovacích látek proti COVID-19. Výměnou za právo na koupi určitého počtu dávek očkovacích látek v daném časovém rámci Komise výrobcům očkovacích látek financuje část počátečních nákladů, a to formou předběžných dohod o nákupu.

Komise a členské státy s ohledem na současné a nové varianty SARS-CoV-2 již se společnostmi, které jsou v očkovacím portfoliu EU, vyjednávají nové dohody, jež by umožnily nákup dostatečného množství rychle upravených očkovacích látek, které by posílily a prodloužily imunitu.

Členské státy mohou pro nákup nových vakcín použít balíček REACT-EU , což je jeden z největších programů v rámci nového nástroje Next Generation EU, který rozvíjí a rozšiřuje opatření v oblasti reakce na krize a nápravy škod, jež způsobily.

Více informací

Strategie EU pro očkovací látky

Bezpečné vakcíny proti COVID-19 pro Evropu

Opatření EU v reakci na koronavirus

Podrobnosti

Datum zveřejnění
3. září 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku