Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva20. května 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 5 min

Koronavirus: Komise podepsala třetí smlouvu s BioNTech-Pfizer na dalších 1,8 miliardy dávek

koronavirus_ockovani.png
© EC Audiovisual Service
© EC Audiovisual Service
Evropská komise dnes podepsala třetí smlouvu se společnostmi BioNTech a Pfizer. Předmětem smlouvy je rezervace dalších 1,8 miliardy dávek na roky 2021 až 2023 pro všechny členské státy EU. V jejím rámci bude možné nakoupit 900 milionů dávek současné očkovací látky a očkovací látky přizpůsobené variantám viru, s opcí na nákup dalších 900 milionů dávek.

Podle smlouvy bude muset být vakcína vyráběna v EU a všechny její základní složky budou pocházet z EU. Dále se v ní uvádí, že již od zahájení dodávek v roce 2022 bude zaručeno dodání vakcín do EU. Včasné dodání dávek bude zajištěno jednak díky dobře zavedené spolupráci s těmito společnostmi, která probíhá v rámci stávajících smluv, jednak díky ustanovením zakotveným ve smlouvě. Došlo k posílení možnosti členských států dávky dále prodávat nebo darovat do zemí mimo EU, které jich mají nedostatek, nebo poskytovat prostřednictvím nástroje COVAX. Díky tomu budou mít spravedlivý přístup k očkování země po celém světě. Tato nová smlouva posílí výrobní kapacitu EU pro očkovací látky, což umožní dodávat na ostatní světové trhy.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová k tomu uvedla: „Smlouva je podepsaná a vstoupila v platnost. To je pozitivní zpráva pro naše dlouhodobé úsilí o ochranu evropských občanů proti koronaviru a jeho variantám. Díky smlouvě se v EU vyrobí a dodá až 1,8 miliardy dávek vakcín. Případné smlouvy s jinými výrobci budou vystavěny na stejném modelu, který je přínosný pro všechny.

Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová dodala: „Musíme být před koronavirem vždy o krok napřed. K tomu je třeba mít přístup k upraveným vakcínám, které nás ochrání před variantami viru, a k dávkám potřebným k přeočkování, které pomůžou prodloužit imunitu. A také je nutné chránit naši mladší populaci. Primárně se soustřeďujeme na prověřené technologie, jako jsou vakcíny mRNA, ale nevylučujeme ani další možnosti. V uplynulých měsících se jasně ukázalo, že je třeba mít přístup k širokému portfoliu očkovacích látek a různých technologií a také spolehlivé partnery. Tempo očkování se neustále zvyšuje, stejně jako se stupňuje práce na účinných terapeutických prostředcích, což nás naplňuje optimismem a důvěrou v budoucnost.

Dnešní smlouva s aliancí BioNTech-Pfizer doplňuje rozsáhlé portfolio vakcín, které se budou v Evropě vyrábět, včetně již podepsaných smluv se společnostmi AstraZenecaSanofi-GSKJanssen Pharmaceutica NVCurevacModerna a se samotnou BioNTech/Pfizer. Komise udělila podmíněné rozhodnutí o registraci očkovacích látek vyvinutých společnostmi BioNTech a PfizerModernaAstraZeneca a Johnson and Johnson. Díky takto diverzifikovanému portfoliu očkovacích látek má Evropa přístup k dostatečnému množství dávek k imunizaci celé populace, a to i proti variantám viru.

BioNTech je německá společnost, která spolupracuje s firmou Pfizer se sídlem v USA na vývoji vakcíny založené na mediátorové RNA (mRNA). mRNA plní zásadní úlohu v biologických procesech – přenáší instrukce z DNA do buněčného mechanismu, který zajišťuje tvorbu bílkovin. V očkovací látce na bázi mRNA tyto instrukce vytvářejí neškodné fragmenty viru, které lidské tělo využívá k posílení imunitní reakce pro prevenci onemocnění nebo boj proti němu.

Komise se na základě důkladného vědeckého hodnocení, použité technologie, zkušeností společností s vývojem očkovacích látek a jejich výrobní kapacity pro zásobování celé EU rozhodla i nadále pokračovat v podpoře této vakcíny. Komise souběžně s touto smlouvu uzavře i další smlouvy na očkovací látky založené na jiných technologiích. Bude tak pokračovat v úspěšném přístupu založeném na širokém portfoliu, který přijala již na samém počátku krize.

Souvislosti

Evropská komise dne 17. června předložila evropskou strategii na urychlení vývoje, výroby a zavádění účinných a bezpečných očkovacích látek proti COVID-19. Výměnou za právo na koupi určitého počtu dávek očkovacích látek v daném časovém rámci Komise výrobcům očkovacích látek financuje část počátečních nákladů, a to formou předběžných dohod o nákupu.

Komise a členské státy s ohledem na současné a nové varianty SARS-CoV-2 již se společnostmi, které jsou v očkovacím portfoliu EU, vyjednávají nové dohody, jež by umožnily nákup dostatečného množství rychle upravených očkovacích látek, které by posílily a prodloužily imunitu.

Členské státy mohou pro nákup nových vakcín použít balíček REACT-EU, což je jeden z největších programů v rámci nového nástroje Next Generation EU, který rozvíjí a rozšiřuje opatření v oblasti reakce na krize a náprav škod, jež způsobily.

Další informace

Bezpečné vakcíny proti covidu-19 pro Evropu

Strategie EU pro očkovací látky

Opatření EU v reakci na koronavirus

Přehled opatření Komise

 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
20. května 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku