Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva22. října 2020Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 3 min

Koronavirus: první plicní ventilátory ze společné rezervy rescEU míří do Česka

dreamstime_xxl_178866393.jpg
Lung ventilators against coronavirus
Lung ventilators against coronavirus
V návaznosti na žádost Česka o pomoc sem EU bezodkladně posílá první zásilku 30 ventilátorů ze společných evropských rezerv zdravotnického vybavení, tzv. nástroje rescEU.

V návaznosti na žádost Česka o pomoc EU bezodkladně posílá do této země první zásilku 30 ventilátorů ze společných evropských rezerv zdravotnického vybavení, tzv. nástroje rescEU. Tento nástroj vznikl začátkem letošního roku s cílem pomoci zemím postiženým koronavirovou epidemií.

Předsedkyně Komise von der Leyenová k tomu uvedla: „Česko se nachází v jedné z nejobtížnějších situací v Evropě. Počet pacientů s koronavirem rychle roste a ČR potřebuje zdravotnické vybavení k léčbě pacientů v nemocnicích. A my v této těžké době nenecháváme naše evropské přátele osamocené. Evropská komise uvolňuje zdravotnický materiál prostřednictvím evropského mechanismu civilní ochrany. Právě jsem mluvila s předsedou vlády Andrejem Babišem, abych mu sdělila, že z rezervy RescEU urychleně posíláme do Česka 30 plicních ventilátorů. Tuto rezervu jsme vytvořili na jaře v rekordním čase, abychom se zásobili nezbytným zdravotnickým materiálem, který můžeme v případě potřeby poslat do evropských zemí. Jsme také v kontaktu s dalšími zeměmi EU, abychom mohli pro Českou republiku uvolnit ještě další ventilátory. Jsme v tom společně.“

„Od jara jsme nepřetržitě pracovali na tom, abychom se vyhnuli opakování situace z konce února, kdy byla celá EU ochromena bojem proti pandemii. Díky tomu vznikl nástroj zdravotnických rezerv rescEU a žádný členský stát už se nebude muset s koronavirovou nákazou potýkat osamoceně. V uplynulých měsících jsme již z evropských rezerv rozeslali do celé Evropy ochranné roušky, ale plicní ventilátory posílá Evropská komise vůbec poprvé,“ uvedl Janez Lenarčič, komisař pro řešení krizí.

Evropské středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události je v neustálém kontaktu s českými orgány a v případě potřeby bude možné prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Evropské unie  poslat Česku z jiných členských států v nejbližších dnech další pomoc. EU přihlédla k závažnosti situace v ČR a proaktivně zahájila uvolnění zdravotnických rezerv rescEU, aby poskytla členským státům čas na zhodnocení jejich schopnosti reagovat.

 

Souvislosti

Kapacita rescEU může zahrnovat různé druhy zdravotnického vybavení, jako jsou ochranné roušky nebo plicní ventilátory používané při intenzivní péči. Tyto zásoby jsou neustále doplňovány. Rezervu spravuje několik členských států, jež jsou zodpovědné za nákup tohoto vybavení. Evropská komise financuje 100 % rezerv, včetně skladování a přepravy. V současné době se zásoby rescEU nacházejí v 6 zemích EU: v Dánsku, Německu, Řecku, Maďarsku, Švédsku a v Rumunsku.

Tato strategická zdravotnická kapacita je součástí širší rezervy rescEU, včetně dalších kapacit, jako jsou vybavení pro letecké hašení požárů a kapacity pro zdravotní evakuaci. Rezerva rescEU je nouzový prvek mechanismu civilní ochrany Evropské unie, který lze aktivovat pro všechny typy přírodních a člověkem způsobených katastrof. Do mechanismu civilní ochrany Evropské unie jsou zapojeny členské státy EU, Spojené království (během přechodného období), Island, Norsko, Srbsko, Severní Makedonie, Černá Hora a Turecko.

Evropské středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události poté řídí distribuci vybavení a zajišťuje, aby se dostalo tam, kde je ho nejvíce zapotřebí na základě toho, jak o svých potřebách informují státy žádající EU o pomoc v rámci mechanismu civilní ochrany Evropské unie.

Evropská komise v rané fázi epidemie mobilizovala prostřednictvím mechanismu civilní ochrany evropské zdravotnické týmy složené z lékařů a sester, které pak zasahovaly v Itálii. Pomáhala také distribuovat dezinfekční prostředky, roušky a plicní ventilátory po celé Evropě a financovala leteckou repatriaci více než 80 000 občanů EU.

 

Další informace

Kapacity rescEU

Evropský mechanismus civilní ochrany

Podrobnosti

Datum zveřejnění
22. října 2020
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku