Uvádíme na pravou míru tvrzení tiskové mluvčí CK Čedok Evy Němečkové (v obrázku níže). V HN z 19. května říká, že Komise prý Česko opakovaně kritizuje v souvislosti s opatřeními proti COVID-19. Není to tak. Komise Česko nekritizovala.
Uvádíme na pravou míru tvrzení tiskové mluvčí CK Čedok Evy Němečkové (v obrázku níže). V HN z 19. 5. říká, že Komise prý Česko opakovaně kritizuje v souvislosti s opatřeními proti COVID-19. Není to tak. Komise Česko nekritizovala. Ani za nošení roušek (nemá tu žádné pravomoci) ani za brzké rušení opatření (tuto mylnou informaci uveřejnily novinky.cz a my jsme ji už vyvraceli).
Česko nekritizovala explicitně ani v případě zavírání hranic. Ty mají členské státy právo přechodně uzavřít v případě ohrožení veřejného zdraví. Komisi vadila především bezhlavost a nekoordinovanost členských států obecně. Proto na ně apelovala, aby volily „přiměřená opatření“. Na hranicích stály dlouhé kolony nákladních dopravců, které ohrožovaly dovoz zdravotnického materiálu, případně zboží do obchodů. Zavřené hranice působily škody podnikům i zemědělcům závislým na přeshraničních pracovnících.
Co se týká dopisu ohledně voucherů, zaslala ho Komise celkem 12 členským státům, včetně ČR. Cílem je zajistit, aby členské státy respektovaly legislativu EU v oblasti práv cestujících. I čeští cestující mají právo si vybrat, jestli chtějí za zrušenou cestu raději voucher, nebo vrátit peníze. Pokud zvolí vrácení peněz, neměli by na ně čekat až 1,5 roku.
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 19. května 2020
- Autor /Autorka
- Zastoupení v Česku