Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva1. listopadu 2022Odhadovaná doba čtení: 4 min

Obnova Ukrajiny: Návštěva komisařky Simsonové na podporu ukrajinského energetického systému

Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová navštívila 1. listopadu Ukrajinu, aby s prezidentem Zelenským, ministrem energetiky Haluščenkem a mezinárodními partnery projednala, jakým způsobem konkrétně a okamžitě podpořit poškozenou energetickou soustavu. Neustálé a záměrné útoky Ruska na ukrajinskou energetickou infrastrukturu v posledních týdnech a měsících totiž narušily více než 30 % energetického systému země.

EU společně s členskými státy a soukromými podniky Ukrajině dodala nouzové energetické vybavení za miliony EUR, avšak kvůli stupňujícím se útokům Ruska je nutné úroveň podpory zvýšit. Kromě nezbytného vybavení bylo na pokrytí nejnaléhavějších potřeb poskytnuto 25,5 milionu eur prostřednictvím Fondu na podporu ukrajinské energetiky, který Komise zřídila spolu s Energetickým společenstvím. Komise, ukrajinské ministerstvo energetiky a Energetické společenství zahájí v nadcházejících dnech kampaň, která bude zaměřena na získávání podpory od soukromého sektoru.

Návštěva komisařky probíhá těsně před zimní sezónou a necelý týden poté, co Evropská komise a předsednictví skupiny G7 vyzvaly k vypracování mezinárodního „Marshallova plánu pro Ukrajinu“, který by vytvořil podmínky pro okamžitou a udržitelnou obnovu země.

Komisařka Simsonová se v Kyjevě setkala s prezidentem Zelenským a hovořila s ním o nejnovějším vývoji a o tom, jak by EU mohla vést mezinárodní úsilí o opravu a obnovu ukrajinské energetické infrastruktury. Zúčastnila se rovněž prvního zasedání Mezinárodního energetického poradního sboru pro Ukrajinu (IEAC4U), nového fóra, o jehož zřízení informoval ukrajinský ministr Herman Haluščenko na zasedání ministrů energetiky EU v Praze v polovině října. Fórum IEAC4U pomůže koordinovat úsilí všech zúčastněných zemí a poskytne technickou pomoc při propojování ukrajinských potřeb s potenciálními dary.

Návštěva byla rovněž příležitostí, aby komisařka Simsonová spolu s ukrajinským ministrem energetiky předsedala dialogu na vysoké úrovni mezi EU a Ukrajinou, během něhož se diskutovalo o současných potřebách, zajištění bezpečnosti dodávek i o rekonstrukci a dekarbonizaci ukrajinského energetického systému. Komisařka na zasedání oznámila, že EU vyčlenila 13 milionů eur na obnovu laboratoří poškozených ruskými okupanty v jaderném areálu Černobyl a že hodlá prostřednictvím Mezinárodní agentury pro atomovou energii poskytnout na podporu Ukrajiny v tomto odvětví dalších 3,5 milionu eur. 

Komisařka se rovněž setkala s poslanci ukrajinského parlamentu, Nejvyšší rady, a jednala se zástupci podniku Ukrenergo a dalších ukrajinských energetických podniků.

Souvislosti

Od zahájení neodůvodněné války Ruskem podporuje EU ukrajinské odvětví energetiky různými způsoby a prostředky. Síť ENTSO pro elektřinu umožnila nouzovou synchronizaci ukrajinských a moldavských elektrizačních soustav s kontinentálními sítěmi s cílem zajistit stabilitu elektrizační soustavy. Aby Komise napomohla provedení nejnaléhavějších oprav, podpořila se sekretariátem Energetického společenství zřízení Fondu na podporu ukrajinské energetiky.

V rámci mechanismu civilní ochrany EU Komise prostřednictvím svého střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události usnadnila řadu dodávek životně důležitých energetických zařízení, od generátorů po transformátory a kabely. Kromě toho bylo z rezerv EU dodáno vybavení proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným hrozbám za více než 40 milionů eur. Komise rovněž podpořila částkou 7,7 milionu eur Státní vědecké technické středisko pro jadernou a radiační bezpečnost Ukrajiny.

 

Další informace

Solidarita EU s Ukrajinou

Prohlášení předsedkyně von der Leyenové na společné tiskové konferenci s kancléřem Scholzem a ukrajinským premiérem Šmyhalem u příležitosti mezinárodní konference odborníků o obnově Ukrajiny

Citát

Rusko začalo ve válce s Ukrajinou využívat energetiku jako bitevní pole. A EU na tomto poli bojuje po boku Ukrajiny. Rusko se záměrně zaměřuje na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, aby s příchodem zimy zvýšila lidské utrpení. Naší hlavní prioritou je chránit miliony ukrajinských rodin před chladem a tmou. Potřebujeme, aby vlády, instituce a soukromé podniky v EU i mimo ni spolupracovaly a aby se zvýšila podpora, kterou již poskytujeme.

Kadri Simsonová, komisařka pro energetiku - 03/11/2022

Podrobnosti

Datum zveřejnění
1. listopadu 2022