Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva29. ledna 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 1 min

Očkovací látky: zveřejnění smlouvy mezi Evropskou komisí a společností AstraZeneca

podpis_dokumenty_0.png
© EU
© EU
Po další žádosti Evropské komise ze dne 27. ledna 2021 souhlasila farmaceutická společnost AstraZeneca se zveřejněním upravené smlouvy, kterou obě strany podepsaly dne 27. srpna 2020.

Po další žádosti Evropské komise ze dne 27. ledna 2021 souhlasila farmaceutická společnost AstraZeneca se zveřejněním upravené smlouvy, kterou obě strany podepsaly dne 27. srpna 2020.

Komise vítá, že se tato společnost v rámci své role při zavádění strategie EU pro očkovací látky zavázala k větší transparentnosti a odpovědnosti,

což je důležitý předpoklad pro získání důvěry evropských občanů, který umožní, že se budeme moci spolehnout na účinnost a bezpečnost očkovacích látek zakoupených na úrovni EU.

Komise doufá, že v blízké budoucnosti bude moci zveřejnit všechny smlouvy v rámci dohod o předběžném nákupu.

Dnes zveřejněná smlouva obsahuje upravené části týkající se určitých důvěrných informací, jako jsou údaje uvedené ve fakturách. Smlouva se společností AstraZeneca je druhou smlouvou, která bude zveřejněna, poté, co se zveřejněním dohody o předběžném nákupu uzavřené s Evropskou komisí souhlasila společnost Curevac.

Souvislosti

Zásadním zájmen Komise je ochránit veřejné zdraví a zajistit nejlepší možné dohody se společnostmi, aby vakcíny byly cenově dostupné, bezpečné a účinné.

Smlouva, kterou Evropská komise vyjednala spolu s členskými státy EU, byla schválena dne 14. srpna a vstoupila v platnost dne 27. srpna. Financování probíhá prostřednictvím nástroje pro mimořádnou podporu.

Díky této smlouvě mohou všechny členské státy nakoupit od společnosti AstraZeneca 300 milionů dávek vakcíny a případně dalších 100 milionů dávek, které budou distribuovány poměrně podle počtu obyvatel. Smlouva rovněž umožňuje členským státům darovat své dávky zemím s nižšími a středními příjmy nebo přesměrovat je do jiných evropských zemí.

Další informace

Strategie v oblasti očkovacích látek proti koronaviru

Podrobnosti

Datum zveřejnění
29. ledna 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku