Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
  • Zpráva
  • 22. července 2021
  • Zastoupení v Česku
  • Odhadovaná doba čtení: 3 min

Očkování ve světě: do konce roku 2021 postoupí „Tým Evropa“ více než 200 milionů dávek vakcíny proti COVID-19 zemím s nízkými a středními příjmy

koronavirus_ockovani.png
© EC Audiovisual Service
© EC Audiovisual Service
Zajistit přístup k bezpečným a cenově dostupným očkovacím látkám proti COVID-19 po celém světě, a zejména v zemích s nízkými a středními příjmy, je pro Evropskou unii prioritou.

Na celosvětovém summitu o zdraví , uspořádaném 21. května 2021 v Římě, oznámila předsedkyně Evropské komise von der Leyenová, že do konce roku 2021 dodá „tým Evropa“ zemím s nízkými a středními příjmy nejméně 100 milionů dávek, zejména z programu COVAX (partner EU pro očkování ve světě).

Tým Evropa (tj. EU, její instituce a všech 27 členských států) je na dobré cestě k překročení tohoto původního cíle: předpokládá se, že do konce roku 2021 bude zemím, které je potřebují nejvíce, dodáno 200 milionů dávek očkovacích látek proti COVID-19.

Předsedkyně von der Leyenová k tomu uvedla: „Tým Evropa přijímá svůj díl odpovědnosti za boj proti viru všude na světě. Očkování má zásadní význam, a proto je nezbytné zajistit přístup k vakcínám proti pandemii COVID-19 každé jednotlivé zemi. Zemím s nízkými a středními příjmy dodáme do konce tohoto roku více než 200 milionů dávek očkovacích látek proti COVID-19.“

Více než 200 milionů dávek očkovacích látek proti COVID-19, které se tým Evropa zavázal poskytnout, bude v cílových zemích distribuováno do konce tohoto roku, zejména prostřednictvím programu COVAX.

V rámci tohoto programu již bylo doručeno 122 milionů dávek do 136 zemí.

Tým Evropa zároveň zahájil iniciativu týkající se výroby očkovacích látek, léků a zdravotnických technologií v Africe a přístupu k nim.

Tato iniciativa pomůže vytvořit vhodné podmínky pro výrobu očkovacích látek přímo v Africe a bude financována jednou miliardou eur z rozpočtu EU a evropských rozvojových finančních institucí, jako je Evropská investiční banka (EIB).

Dne 9. července se tým Evropa dohodl, že spolu s dalšími podpůrnými opatřeními se bude podílet na rozsáhlých investicích do výroby očkovacích látek v Pasteurově ústavu v Dakaru. Nový výrobní závod sníží 99% závislost Afriky na dovozu očkovacích látek a posílí budoucí protipandemickou odolnost tohoto kontinentu.

Souvislosti

EU je hybnou silou globální reakce na koronavirus  a zásadně se podílela na vytvoření Akcelerátoru přístupu k nástrojům proti COVID-19, celosvětového partnerství zaměřeného na zpřístupnění očkovacích látek, diagnostiku a léčbu tohoto onemocnění.

Většina zemí s nízkými a středními příjmy potřebuje k vybudování vlastní výrobní kapacity čas i investice, a proto okamžitá a nejúčinnější reakce stále spočívá v postoupení očkovacích látek.

Celosvětový summit o zdraví společně uspořádali 21. května 2021 předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a italský premiér Mario Draghi. Tento vůbec první summit skupiny G20 věnovaný zdraví znamenal začátek nové kapitoly globální zdravotní politiky.

Světoví lídři se zavázali k multilateralismu, globální spolupráci v oblasti zdraví a k posílení kapacit pro výrobu očkovacích látek po celém světě, aby se zamezilo opakování pandemií.

Další informace

Globální reakce na koronavirus

Celosvětový summit o zdraví

Iniciativa pro Afriku

Podrobnosti

Datum zveřejnění
22. července 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku