Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva30. března 2022Odhadovaná doba čtení: 1 min

Stojíme za Ukrajinou: ve Varšavě se 9. dubna 2022 uskuteční celosvětová dárcovská akce ve prospěch uprchlíků a vnitřně vysídlených osob

stand-up-for-ukraine-graphic-small

Prohlášení

Jako uznání zásadní úlohy Polska při pomoci osobám prchajícím z Ukrajiny před invazí se 9. dubna ve Varšavě uskuteční dárcovská akce Stojíme za Ukrajinou (Stand Up For Ukraine), kterou svolali předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a kanadský premiér Justin Trudeau.

Společně s předsedkyní von der Leyenovou bude na této akci přítomen polský prezident Andrzej Duda. Premiér Trudeau se zúčastní na dálku.

Tato dárcovská akce bude vyvrcholením širší kampaně v sociálních médiích, kterou v sobotu 26. března zahájila Evropská komise a kanadská vláda ve spolupráci s mezinárodní organizací Global Citizen

Cílem kampaně je získat finanční prostředky a další typy pomoci k zajištění potřeb vnitřně vysídlených osob na Ukrajině a uprchlíků. Kampaň reaguje na výzvu k podpoře, kterou vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

6,5 milionu osob je vnitřně vysídleno. Kromě toho Evropská unie poskytuje útočiště více než 3,8 milionu uprchlíků. Polsko poskytuje útočiště více než 2,5 milionu uprchlíků a hraje důležitou úlohu jako humanitární centrum, které na Ukrajinu vysílá pomoc z celé Evropy.

Vzhledem k tomu, že konec konfliktu je v nedohlednu, je nezbytné zajistit další zdroje k pokrytí potřeb vnitřně vysídlených osob na Ukrajině a uprchlíků.

Cílem kampaně Stojíme za Ukrajinou je zmobilizovat vlády, instituce, umělce, podniky a jednotlivce za účelem získání finančních prostředků a dalších typů pomoci k zajištění potřeb vnitřně vysídlených osob na Ukrajině a uprchlíků.

Do kampaně se již zapojili umělci z celého světa – například Bono, Madonna, Elton John, Miley Cyrus, Adam Lambert, Céline Dion nebo Alanis Morissette – a další se ještě připojí.

Jak přispět?

Souvislosti

Kampaň Stojíme za Ukrajinou

EU stojí při Ukrajině

Reakce Kanady na ruskou invazi na Ukrajinu

Pomoc Ukrajině – internetové stránky polské vlády

Podrobnosti

Datum zveřejnění
30. března 2022 (Poslední aktualizace: 6. dubna 2022)