Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva2. března 2022Odhadovaná doba čtení: 3 min

Ukrajina: Sankce na Kremlem podporované společnosti Russia Today a Sputnik

Sankce RT a Sputnik

Evropská unie přijala sankce proti nástrojům, které Kreml používá k šíření dezinformací a manipulaci s informacemi. V návaznosti na nedělní oznámení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové Rada Evropské unie rozhodla, že od dnešního dne zastaví v celé EU distribuci státem vlastněných dezinformačních kanálů Russia Today a Sputnik.

Předsedkyně Komise von der Leyenová k tomu uvedla: „Slova mají v dnešní válce velkou váhu. Tento zcela nepřijatelný útok na svobodnou a nezávislou zemi je předmětem masivní propagandy a dezinformací. Nedovolíme obhájcům Kremlu, aby dál chrlili jedovaté lži ospravedlňující Putinovu válku nebo zasévali do Evropské unie semena sváru.

Vysoký představitel a místopředseda Komise Josep Borrell doplnil: „Systematickou manipulaci s informacemi a dezinformace používá Kreml při svém útoku na Ukrajinu jako operativní prostředek. Představuje to rovněž významnou a přímou hrozbu pro veřejný pořádek a bezpečnost Unie. Dnes podnikáme důležitý krok proti Putinovu manipulátorství a vypínáme v EU sdělovací prostředky kontrolované ruským státem. Již dříve jsme uvalili sankce na vedení RT, mimo jiné na šéfredaktorku Simonjanovou, a je pouze logické zaměřit se také na aktivity, které tyto organizace vyvíjejí v rámci EU.“

Russia Today a Sputnik mají zásadní význam jako prostředek prosazování a podpory ruské agrese proti Ukrajině. To představuje vážnou a přímou hrozbu pro veřejný pořádek a bezpečnost EU. Obě společnosti se podílejí na koordinovaných manipulacích s informacemi, včetně dezinformací, jak od roku 2015 dokumentuje pracovní skupina East StratCom při Evropské službě pro vnější činnost.

Vzhledem k závažnosti situace a v reakci na činnosti Ruska destabilizující situaci na Ukrajině je nezbytné – a je to i v souladu se základními právy a svobodami – zavést další omezující opatření a pozastavit vysílání kanálů Russia Today a Sputnik v EU nebo směrem do EU. Sankce se vztahují na všechny prostředky přenosu a distribuce, například prostřednictvím kabelu, satelitu, IPTV, platforem, internetových stránek a aplikací. Všechny příslušné licence, povolení a distribuční dohody jsou pozastaveny. Tato opatření se vztahují na všechny členské státy EU a lze je uplatnit okamžitě.

Nyní je potřeba zajistit, aby přijatá opatření uvedli provozovatelé rychle do praxe. K tomu je nutná spolupráce mezi nezávislými regulačními orgány pro sdělovací prostředky v rámci skupiny evropských regulačních orgánů pro audiovizuální mediální služby (ERGA). Některé regulační orgány již na základě pravidel EU pro audiovizuální sdělovací prostředky přijaly na svých územích konkrétní opatření omezující ruské kanály zapojené do dezinformací, manipulace s informacemi a vměšování.

Souvislosti

Několik regulačních orgánů v členských státech EU již podniklo kroky proti poskytovatelům televizního vysílání a kanálům ovládaným ruským státem, které jsou zapojeny do šíření dezinformací a manipulace s informacemi (např. v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku). Německo zase zakázalo vysílání německé mutace televize Russia Today z důvodu chybějící licence.

V posledním roce došlo v Rusku k bezprecedentně tvrdým zásahům proti nezávislým sdělovacím prostředkům. Ruské orgány používají drakonické předpisy (především zákon o takzvaných zahraničních agentech), aby umlčily nezávislá média a jednotlivé novináře, kteří se z jejich pohledu kriticky vyjadřují k vládě. Ruští novináři jsou čistě za to, že dělají svou práci, cílem pohrůžek a stíhání a jsou nuceni uprchnout ze země. To je nepřijatelné.

Volný přístup k informacím je základním právem zakotveným ve Všeobecné deklaraci lidských práv a v článku 10 Evropské úmluvy o lidských právech. Svobodu a pluralitu sdělovacích prostředků bude EU i nadále podporovat po celém světě.

Další informace

Odkaz na sankční opatření

Internetové stránky skupiny ERGA: https://erga-online.eu/

EUvsDisinfo: www.euvsdisinfo.eu

Podrobnosti

Datum zveřejnění
2. března 2022