Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva9. června 2022Odhadovaná doba čtení: 5 min

V Bruselu dnes začíná první festival Nového evropského Bauhausu

Festival New Bauhaus logo

Dnešním dnem začíná první festival věnovaný Novému evropskému Bauhausu (NEB) pořádaný Komisí. Festival Nového evropského Bauhausu vznikl ve spolupráci s komunitou NEB s cílem hnutí představit, oslavit a rozvíjet. Stojí na třech pilířích: fórum, veletrh a festival. Odehrává se v Bruselu v Gare Maritime a Mont des Arts, ale také online.

Součástí festivalu je kromě bohatého programu v Bruselu i více než 200 doprovodných akcí pořádaných v celé Evropě nezávisle na sobě partnery akce. Oficiálního zahájení v Národním muzeu umění 21. století MAXXI v Římě se dnes ve 13 hodin SEČ ujme předsedkyně Ursula von der Leyenová. Zahájení bude přenášeno živě do Bruselu.

Fórum, veletrh a festival v Bruselu

Fórum představuje třídenní konference participativního formátu zahrnující akce od diskusí u kulatého stolu až po přednášky typu TED Talks. Předsedkyně Ursula von der Leyenová, komisař Johannes Hahn a komisařky Marija Gabrielová, Elisa Ferreira a Kadri Simsonová dodají diskuznímu rámci evropskou perspektivu. Mezi řečníky budou světoznámé osobnosti, například přední architekti Francis Kéré, Shigeru Ban, Rem Koolhaas či Stefano Boeri, významné postavy světového umění, jako je Gerfried Stocker (Ars Electronica), zvukový umělec Emeka Ogboh, předsedkyně nadace MAXXI Giovanna Melandri, spisovatelka a aktivistka Hilda Nakabuye a vědci jako Hans Joachim Schellnhuber, Stefano Mancuso nebo Carlos Moreno (15minutové město). Zúčastní se také několik vrcholných národních politiků, mimo jiné belgická ministryně pro mobilitu v regionu hlavního města Bruselu Elke van den Brandtová, starosta Bruselu Philippe Close a také primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Během fóra, které se bude konat 11. června, budou udíleny prestižní ceny Nového evropského Bauhausu, a to ve čtyřech kategoriích: návrat k přírodě, opětovné získání pocitu sounáležitosti, upřednostnění nejpotřebnějších míst a osob a vytváření oběhového průmyslového ekosystému a podpora přístupu vycházejícího ze životních cyklů. Slavnostního ceremoniálu se zúčastní finalisté soutěže.

Veletržní část festivalu zdůrazňuje projekty ve stylu NEB, které zahrnují mimo jiné místní občanské laboratoře věnující se průkopnickému výzkumu financovanému z programů EU, jako je Horizont Evropa, tedy prototypy, díky nimž bude náš každodenní život udržitelnější, inkluzivnější a kvalitnější. Veletrh je výsledkem společné tvorby: z 316 přihlášených projektů bylo vybráno 100. Ty budou v rámci NEB vystaveny na pevných i mobilních nosičích (od elektrokol po elektrické tuk-tuky) rozptýlených v centru Bruselu.

A konečně součástí akce je i festival jako takový neboli oslava Nového evropského Bauhausu pro všechny. Bruselský Mont des Arts čili „Pahorek umění“ v centru Bruselu zaplní ode dneška až do neděle taneční vystoupení, instalace, divadelní představení a koncerty cílící na nejrůznější publikum. Chybět nebudou například Patsyki Z Franeka, populární umělecká skupina z Ukrajiny, nebo Дeva, vítěz soutěže Music Moves Europe Awards za rok 2022, ale ani vědecké experimenty, upcyklační workshopy a mnoho dalších umělců a kulturních osobností.

Přes 200 doprovodných akcí v celé Evropě

Mezi doprovodnými akcemi pořádanými komunitou NEB v celkem 25 zemích budou diskuze o obnovitelných zdrojích, inovativních technologiích, městském zemědělství, vývoji budov či mobilitě šetrné ke klimatu, ale i koncerty, laboratoře nápadů a výstavy. Jejich seznam lze nalézt na internetových stránkách festivalu. Vstupy z deseti z těchto doprovodných akcí budou vysílány živě během zahajovacího ceremoniálu.

Vyjádření členů sboru komisařů:

„Nový evropský Bauhaus přináší skutečnou a hmatatelnou změnu – splnění našich klimatických cílů a lepší kvalitu života v našich městech, vesnicích a regionech,“ prohlásila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová.

Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová uvedla: „Festival Nového evropského Bauhausu spojuje vědu a inovace s uměním a kulturou a je vynikající příležitostí k navázání nových kontaktů, sdílení inovativních projektů a nápadů a také k tomu, aby se Zelená dohoda pro Evropu dostala do popředí zájmu. Díky němu se sejdou lidé z nejrůznějších oborů, kteří tak budou moci diskutovat a pomoci utvářet budoucnost, která bude udržitelná, inkluzivní a atraktivní.“

Komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová pak dodala: „Součástí našich snah o udržitelná a atraktivní místa k životu musí být inkluzivita – proto je ambicí Nového evropského Bauhausu dosáhnout všude. Do našeho kolektivního plánu na lepší společnou budoucnost vnáší pozitivní energii.“

Souvislosti

Iniciativu Nový evropský Bauhaus představila předsedkyně Komise von der Leyenová v září 2021. Urychluje zelenou transformaci, neboť přináší skutečnou a hmatatelnou změnu, a dodává Zelené dohodě pro Evropu kulturní rozměr.

Festival staví Zelenou dohodu pro Evropu do centra každodenního dění. Nový evropský Bauhaus je ze své podstaty transdisciplinární: vyzývá architekty, návrháře, umělce, vědce, inženýry, řemeslníky a občany, aby se v rámci přípravy na budoucnost podělili o své odborné znalosti.

Další informace

Festival Nového evropského Bauhausu

Internetové stránky k Novému evropskému Bauhausu

Ceny Nového evropského Bauhausu 2022

Pokud zastupujete média a chcete se festivalu osobně zúčastnit, kontaktujte níže uvedené kontaktní osoby pro tisk. K dispozici je ještě několik volných míst.

 

Kontaktní osoby:

  • adalbert [dot] jahnzatec [dot] europa [dot] eu (Adalbert JAHNZ) (+32 2 295 31 56)
  • daniela [dot] stoychevaatec [dot] europa [dot] eu (Daniela STOYCHEVA) (+32 2 295 36 64)

Podrobnosti

Datum zveřejnění
9. června 2022