Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva10. března 2023Odhadovaná doba čtení: 7 min

Zemětřesení: Evropská komise a švédské předsednictví Rady uspořádají v Bruselu dne 20. března mezinárodní dárcovskou konferenci na podporu obyvatel Turecka a Sýrie*.

Dárcovská konference web

EU a její členské státy se hodlají zavázat k další pomoci, obnově a rekonstrukci v Turecku a k další pomoci, obnově a oživení v Sýrii. EU vyzývá další mezinárodní partnery a celosvětové dárce, aby v této obtížné situaci projevili solidaritu s obyvateli Turecka a Sýrie a přislíbili pomoc, jež bude úměrná rozsahu škod.

Evropská komise a švédské předsednictví Rady EU proto 20. března uspořádají v Bruselu mezinárodní dárcovskou konferenci na podporu obyvatel Turecka a Sýrie postižených nedávnými ničivými zemětřeseními. 

Dárcovská konference, kterou v koordinaci s tureckými orgány spolupořádají předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a za švédské předsednictví Rady švédský premiér Ulf Kristersson, bude otevřena členským státům EU, kandidátským zemím a potenciálním kandidátům, sousedním a partnerským zemím, členům skupiny G20 – s výjimkou Ruska – členským státům Rady pro spolupráci v Perském zálivu, jakož i OSN, mezinárodním organizacím, humanitárním aktérům a mezinárodním i evropským finančním institucím.

„Setkáváme se po šesti týdnech od ničivých zemětřesení v Turecku a Sýrii, abychom podpořili ty, kteří tuto tragédii přežili. Naše solidarita bude i nadále stejně silná jako v prvních hodinách po zemětřesení. Obyvatelé Turecka a Sýrie by měli vědět, že se na nás mohou dlouhodobě spolehnout. Vyzývám všechny národy a všechny veřejné i soukromé dárce, aby přispěli a uctili památku ztracených životů, vzpomněli hrdinství prvních záchranářů a především aby společně budovali lepší budoucnost těch, kteří přežili.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

„Zemětřesení v Turecku a severní Sýrii přinesla zkázu mimořádného rozsahu. Jsem zděšena ztrátami na životech a obydlích i lidským utrpením. Následky této katastrofy jsou skutečně hrůzné. Švédsko předsedající Radě Evropské unie spolu s EU a mezinárodními partnery udělá vše pro to, abychom pomohli zasaženým touto zkázou v dalších fázích obnovy a rychlého oživení.

Ulf Kristersson, švédský premiér  

Přípravy mezinárodní dárcovské konference probíhají v návaznosti na úvodní jednání, k nimž došlo nedávno během návštěvy Ankary mezi komisařem pro sousedství a rozšíření Olivérem Várhelyim, švédským ministrem pro mezinárodní rozvojovou spolupráci a zahraniční obchod Johanem Forssellem a tureckými orgány.

Očekává se, že pozvánky budou zaslány v brzké době. 

Souvislosti

Po zemětřeseních, k nimž došlo dne 6. února, EU okamžitě vyslala prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Unie pátrací, záchranné a lékařské týmy, přístřešky a léky. Zároveň jsme zasaženým lidem v obou zemích rychle přidělili humanitární pomoc a zmobilizovali nouzové zásoby EU z kapacity pro evropskou humanitární reakci a mechanismu RescEU.

EU vyčlenila téměř 12 milionů eur humanitární pomoci na okamžité potřeby obyvatel Turecka a ihned bylo uvolněno zhruba 10 milionů eur na bezprostřední následky zemětřesení v Sýrii.

Prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Unie bylo na podporu pátracích a záchranných operací v Turecku nasazeno 1 750 záchranářů a 111 pátracích psů. Nasazené pátrací a záchranné týmy zachránily několik životů. 20 členských států EU, včetně Švédska, a Černá Hora nabídly lidem v Turecku obrovské množství věcí v podobě přístřešků, ohřívačů, generátorů, nábytku, zdravotnického vybavení, hygienických souprav, potravin a teplého oblečení. Belgie, Francie, Itálie, Španělsko a Albánie rovněž nasadily lékařské týmy a Nizozemsko nabídlo prostřednictvím mechanismu zdravotnické evakuační letadlo. Ze zásob v systému rescEU uskladněných v Rumunsku dorazilo do země 2 000 stanů a 8 000 lůžek a ze zásob ve Švédsku bylo zasláno 500 jednotek nouzového ubytování vybavených 2 500 lůžky. 

EU poskytuje podporu syrskému lidu zasaženému zemětřesením v oblastech kontrolovaných vládou i mimo ně. Šest letů organizovaných prostřednictvím kapacity pro evropskou humanitární reakci již přepravilo tolik potřebnou pomoc ze zásob EU v Dubaji a Brindisi do severozápadní Sýrie i do vládou kontrolovaných oblastí. Syřanům v nouzi se dodávají zimní stany, ohřívače, přikrývky a teplé oděvy, hygienické soupravy, zdravotnický spotřební materiál a vybavení, jakož i zdravotnické jednotky, lůžka a jiné nouzové předměty pro lidi zasažené zemětřesením.  Kromě toho nabídlo prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Unie 16 evropských zemí syrskému lidu materiální pomoc. Pomoc se poskytuje prostřednictvím center v Bejrútu a Gaziantepu, kde odborníci EU na civilní ochranu pomáhají koordinovat příchozí dary. Při dalším úsilí bude nezbytná plná koordinace všech dotčených aktérů.

Mezinárodní dárcovská konference se bude konat souběžně s Evropským humanitárním fórem, které ve dnech 20. a 21. března 2023 spolupořádají Evropská komise a švédské předsednictví Rady. Fórum se bude konat v kontextu prudce rostoucích humanitárních potřeb, měnící se geopolitické reality a zmenšujícího se prostoru pro humanitární pomoc. Evropským aktérům a mezinárodnímu společenství poskytne platformu pro diskusi o probíhajících humanitárních výzvách, ale i nedostatcích ve financování humanitární pomoci a o potřebě rozšířit základnu dárců.

Vedle mezinárodní dárcovské konference uspořádá EU ve dnech 14.–15. června sedmou bruselskou konferenci o budoucnosti Sýrie a okolního regionu. Cílem červnové konference bude zaměřit mezinárodní angažovanost jak na politické řešení konfliktu, tak příslibit humanitární podporu Sýrii, syrským uprchlíkům i komunitám v širším regionu, které je přijaly. EU a její členské státy jsou od začátku krize v roce 2011 i nadále největšími dárci, kteří obyvatele Sýrie i region podporují.

Další informace

Mezinárodní dárcovská konference – společně pro obyvatele Turecka a Sýrie

Humanitární pomoc EU v Sýrii

Humanitární pomoc EU v Turecku

Evropské humanitární fórum

Delegace EU v Sýrii

Delegace EU v Turecku

Vztahy mezi EU a Tureckem

Internetové stránky o Sýrii

Internetové stránky o Turecku

* Aktualizováno 10. března 2023 ve 12:05 hod.

Citace

Zemětřesení v Turecku a severní Sýrii přinesla zkázu mimořádného rozsahu. Jsem zděšena ztrátami na životech a obydlích i lidským utrpením. Následky této katastrofy jsou skutečně hrůzné. Švédsko předsedající Radě Evropské unie spolu s EU a mezinárodními partnery udělá vše pro to, abychom pomohli zasaženým touto zkázou v dalších fázích obnovy a rychlého oživení.

Ulf Kristersson, švédský premiér - 13/03/2023

 

Setkáváme se po šesti týdnech od ničivých zemětřesení v Turecku a Sýrii, abychom podpořili ty, kteří tuto tragédii přežili. Naše solidarita bude i nadále stejně silná jako v prvních hodinách po zemětřesení. Obyvatelé Turecka a Sýrie by měli vědět, že se na nás mohou dlouhodobě spolehnout. Vyzývám všechny národy a všechny veřejné i soukromé dárce, aby přispěli a uctili památku ztracených životů, vzpomněli hrdinství prvních záchranářů a především aby společně budovali lepší budoucnost těch, kteří přežili.

Ursula von der Leyen, President of the European Commission - 13/03/2023

Podrobnosti

Datum zveřejnění
10. března 2023