Komise představila ProtectEU – novou Evropskou strategii vnitřní bezpečnosti - Evropská komise
Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
  • Tisková zpráva
  • 1. dubna 2025
  • Odhadovaná doba čtení: 8 min

Komise představila ProtectEU – novou Evropskou strategii vnitřní bezpečnosti

ProtectEU - banner - muži z bezpečnostní složky sedící u počítačů

Evropská komise dnes předkládá ProtectEU – Evropskou strategii vnitřní bezpečnosti, která má podpořit členské státy a posílit schopnost EU zaručit svým občanům bezpečnost. Strategie stanoví ambiciózní vizi a pracovní plán pro nadcházející roky obsahující přísnější soubor právních nástrojů, posílené sdílení informací a hlubší spolupráci.

Ve změněném bezpečnostním prostředí a v měnícím se geopolitickém kontextu, kde narůstají hybridní hrozby ze strany nepřátelských cizích států a státem podporovaných aktérů, kde se šíří mocné sítě organizované trestné činnosti a pachatelé trestné činnosti a teroristé působí stále více on-line, musí Evropa přehodnotit svůj přístup k vnitřní bezpečnosti. Strategie, kterou oznámila předsedkyně von der Leyenová v politických směrech, zlepší reakci Unie na nové a tradiční hrozby pro vnitřní bezpečnost.

Cílem strategie je podpořit změnu celospolečenského přístupu k vnitřní bezpečnosti zahrnujícího občany, podniky, výzkumné pracovníky a občanskou společnost. Bezpečnostní aspekty budou zohledněny při vývoji nových iniciativ a provádění strategie podpoří nový rámec pro evropskou správu vnitřní bezpečnosti.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Bezpečnost je jedním z klíčových předpokladů otevřené a dynamické společnosti a prosperující ekonomiky. Proto dnes zahajujeme důležitou iniciativu, jejímž cílem je lépe čelit bezpečnostním hrozbám, jako je terorismus, organizovaná trestná činnost, prudký nárůst kyberkriminality a útoky na naši kritickou infrastrukturu. Posílíme Europol a poskytneme mu nejnovější nástroje pro vymáhání práva k boji proti trestné činnosti. K větší bezpečnosti nás všech však mohou přispět i výzkumní pracovníci, podniky a dokonce i občané.“

Evropská strategie vnitřní bezpečnosti doplňuje Strategii Unie připravenosti a bílou knihu o budoucnosti evropské obrany. Společně s nadcházejícím Evropským štítem pro demokracii tvoří komplexní rámec pro bezpečnou, zabezpečenou a odolnou EU.

Hlavní cíle a opatření

Nová evropská správa vnitřní bezpečnosti

Nástup nových hrozeb vyžaduje změnu myšlení a modernizovaný přístup EU k vnitřní bezpečnosti:

  • identifikace dopadů iniciativ Komise na bezpečnost a připravenost od počátku i během celého procesu vyjednávání,
  • pravidelné analýzy hrozeb souvisejících s vnitřní bezpečností, které poslouží v rámci činnosti bezpečnostního kolegia a výměn v Radě,
  • pravidelné podávání zpráv Evropskému parlamentu a Radě s cílem sledovat a podporovat provádění klíčových iniciativ.

Předcházení bezpečnostním hrozbám prostřednictvím nových způsobů sdílení zpravodajských informací

Vzhledem k tomu, že bezpečnost začíná účinným předcházením hrozeb, musí se EU spoléhat na vysoce kvalitní informovanost o aktuální situaci a analýzu hrozeb:

  • vypracovávat pravidelné přehledy o aktuálním stavu hrozeb pro vnitřní bezpečnost EU, a to na základě různých posouzení rizik a hrozeb provedených zejména agenturami EU,
  • členské státy musí lépe sdílet zpravodajské informace prostřednictvím jednotné zpravodajsko-analytické složky EU (SIAC),
  • zajistit lepší sdílení informací ze strany členských států s agenturami a orgány a institucemi EU.

Účinnější nástroje pro vymáhání práva a posílení agentur působících v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí

Účinné prosazování práva se neobejde bez odpovídajících nástrojů. A vzhledem k tomu, že 85 % vyšetřování trestné činnosti závisí na digitálních informacích, je jedním ze zmíněných nástrojů zákonný přístup k údajům:

  • za účelem podpory členských států vypracovat nový mandát pro Europol, aby se stal skutečně operativní policejní agenturou,
  • posílit Frontex, Eurojust a agenturu ENISA a zajistit úzkou spolupráci mezi agenturami,
  • posílit operační schopnosti pomocí nového kritického komunikačního systému, který umožní přeshraniční komunikaci mezi různými orgány,
  • připravit plán pro zákonný a účinný přístup k údajům pro účely prosazování práva,
  • vypracovat technologický plán pro šifrování a posouzení dopadů s cílem aktualizovat pravidla EU pro uchovávání údajů.

Budovat odolnost vůči hybridním hrozbám

EU musí zvýšit svou odolnost vůči hybridním hrozbám ochranou kritické infrastruktury, posílením kybernetické bezpečnosti a bojem proti on-line hrozbám:

  • členské státy musí plně provést směrnice CER a NIS2,
  • přijmout nový akt o kybernetické bezpečnosti a nová opatření pro zabezpečení cloudových a telekomunikačních služeb a rozvoj technologické suverenity,
  • vypracovat opatření ke snížení závislosti na jednotlivých zahraničních dodavatelích a snížení rizik pro naše dodavatelské řetězce, která mají svůj původ u vysoce rizikových dodavatelů, včetně revize pravidel pro zadávání veřejných zakázek,
  • posílit bezpečnost dopravních uzlů prostřednictvím Strategie EU pro přístavy a nových systémů pro podávání zpráv s cílem posílit bezpečnost letectví, dopravu a dodavatelské řetězce,
  • akční plán proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným hrozbám.  

Boj proti závažné a organizované trestné činnosti

Pro boj proti sítím organizované trestné činnosti jsou zapotřebí přísnější pravidla. Donucovací orgány musí mít možnost připravit je o jejich finanční zdroje. Děti musí být lépe chráněny před organizovanou trestnou činností. K tomu poslouží:

  • nový právní rámec pro organizovanou trestnou činnost s přísnějšími pravidly pro vyšetřování,
  • nová strategie a akční plán v oblasti drog a obchodu s drogami,
  • akční plán na ochranu dětí před trestnou činností,
  • posílení přístupu založeného na sledování toku peněz, mimo jiné plným provedením nových pravidel pro vymáhání a konfiskaci majetku,
  • nové právní předpisy proti nedovolenému obchodování s palnými zbraněmi a nové strategie EU proti obchodování s lidmi a v oblasti práv obětí.

Boj proti terorismu a násilnému extremismu

Vzhledem k tomu, že míra teroristických hrozeb v EU zůstává vysoká, musí být EU dobře vybavena k tomu, aby mohla předvídat hrozby, předcházet radikalizaci, chránit občany a reagovat na útoky:

  • vypracovat nový program EU pro předcházení terorismu a násilnému extremismu a boj proti nim,
  • připravit nový soubor nástrojů pro předcházení radikalizaci,
  • vypracovat studii proveditelnosti nového celounijního systému sledování financování terorismu.

EU jako silný globální aktér v oblasti bezpečnosti

Má-li EU čelit dopadu globální nestability, musí aktivně bránit své bezpečnostní zájmy za svými hranicemi tím, že posílí mezinárodní spolupráci v oblasti bezpečnosti a:

  • posílí partnerství s klíčovými regiony, jako je Latinská Amerika a oblast Středomoří,
  • uzavře mezinárodní dohody mezi Europolem a Eurojustem, včetně možnosti zřizování společných operativních týmů s místními donucovacími orgány,
  • posílí výměny informací s důvěryhodnými třetími zeměmi,
  • dokončí revizi mechanismu pro pozastavení zrušení vízové povinnosti a bude řešit bezpečnostní otázky v připravované Strategii v oblasti vízové politiky.

Souvislosti

Komise spolu s Europolem zajistila, aby opatření Strategie vnitřní bezpečnosti byla podložena důkazy z posouzení hrozeb závažné a organizované trestné činnosti EU (EU-SOCTA). V hodnocení předloženém dne 18. března jsou zdůrazněny prioritní oblasti trestné činnosti a klíčové hrozby, kterým bude EU čelit v příštích čtyřech letech.

 Více informací

Bezpečnost je jedním z klíčových předpokladů otevřené a dynamické společnosti a prosperující ekonomiky. Proto dnes zahajujeme důležitou iniciativu, jejímž cílem je lépe čelit bezpečnostním hrozbám, jako je terorismus, organizovaná trestná činnost, prudký nárůst kyberkriminality a útoky na naši kritickou infrastrukturu. Posílíme Europol a poskytneme mu nejnovější nástroje pro vymáhání práva k boji proti trestné činnosti. K větší bezpečnosti pro všechny však mohou přispět i výzkumní pracovníci, podniky a dokonce i občané.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bezpečnost je základní podmínkou naší demokracie a prosperujících ekonomik. EU nesmí váhat, ale musí být proaktivní při řešení složitých bezpečnostních výzev, jimž čelíme. Zvýšíme bezpečnost EU posílením našich schopností, využitím technologií, posílením kybernetické bezpečnosti a rozhodným bojem proti bezpečnostním hrozbám. Tato strategie spolu s Unií připravenosti, bílou knihou o obraně a nadcházejícím štítem pro demokracii stanoví vizi bezpečné, zabezpečené a odolné Unie.

Henna Virkkunen, výkonná místopředsedkyně pro technologickou suverenitu, bezpečnost a demokracii

V rychle se měnícím prostředí hrozeb je bezpečnost úkolem naší doby. To vyžaduje změnu našeho myšlení. Evropská strategie vnitřní bezpečnosti pomůže podpořit nový přístup EU k bezpečnosti a vybaví nás lepšími prostředky k předvídání hrozeb pro naši vnitřní bezpečnost, jejich předcházení a reakci na ně.

Magnus Brunner, komisař pro vnitřní věci a migraci

Podrobnosti

Datum zveřejnění
1. dubna 2025