Článek obsahuje rychlé shrnutí · Komise podepsala s farmaceutickou společností Gilead rámcovou smlouvu o společném zadávání veřejných zakázek na dodávku až 500 000 léčebných dávek přípravku Veklury, což je obchodní značka Remdesiviru.
Rychlé shrnutí
- Remdesivir – Komise podepsala rámcovou smlouvu s výrobcem Gilead
- Až 500 000 pacientů s COVID-19 bude mít díky tomu přístup k léku
- Země tím budou mít zajištěnu nepřerušenou dodávku
- Smlouva navazuje na předchozí rámcovou smlouvu, díky které získala EU a Velká Británie dávky na léčení více než 30 tisíc pacientů
- Například do ČR na konci září dorazilo 1969 ampulí, které navazují na další zásilky ze srpna a září
Celé znění tiskové zprávy
Komise podepsala s farmaceutickou společností Gilead rámcovou smlouvu o společném zadávání veřejných zakázek na dodávku až 500 000 léčebných dávek přípravku Veklury, což je obchodní značka Remdesiviru, s možností zvýšit dodávku nad 500 000 léčebných dávek. Tohoto společného zadávání se účastní 36 signatářů Dohody o společném zadávání veřejných zakázek, včetně všech zemí EU, zemí EHP – Norska a Islandu*, Spojeného království, jakož i šesti kandidátských zemí a potenciálních kandidátů (Albánie, Republika Severní Makedonie, Černá Hora, Srbsko, Kosovo** a Bosna a Hercegovina). Všechny zúčastněné země teď mohou objednávky na pořízení přípravku Veklury zadávat přímo. Přípravek Veklury je v této fázi jediným léčivým přípravkem s podmíněnou registrací v EU pro léčbu pacientů s onemocněním COVID-19, jimž je nutné podávat kyslík.
Stella Kyriakidesová, komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin, uvedla: „Dnes jsme zajistili přístup k léku Remdesivir pro léčbu až 500 000 pacientů, kteří by jej potřebovali. Vynakládáme maximální úsilí, aby pro léčbu onemocnění COVID-19 byly dostupné bezpečné a účinné léky. Společným zadáváním veřejných zakázek na úrovni EU umožňujeme zemím v celé Evropě, aby spojily své síly a získaly přístup k životně důležitému vybavení a lékům. Jako vždy platí, že společně jsme silnější. Jde o další důkaz evropské solidarity v boji proti onemocnění COVID-19.“
Podpis rámcové smlouvy o společném zadávání veřejných zakázek navazuje na smlouvu Komise se společností Gilead na zajištění 33 380 léčebných dávek přípravku Veklury, které začaly být od srpna distribuovány v celé EU a ve Spojeném království. Tato smlouva byla financována z nástroje Komise pro mimořádnou podporu v celkové hodnotě 70 milionů eur.
Léčebné dávky nakoupené z prostředků nástroje pro mimořádnou podporu pomohly od srpna do října pokrýt okamžité potřeby k zajištění léčby pacientů v kritickém stavu. Léky byly rozeslány v několika zásilkách. Díky smlouvě o společném zadávání veřejných zakázek budou mít země i nadále zajištěnu nepřerušenou dodávku přípravku Veklury, pokud se jej rozhodnou pořídit.
Souvislosti
Společné zadávání veřejných zakázek je nástroj, který Evropská komise použila i začátkem tohoto roku, aby zúčastněným zemím zajistila další přístup k osobním ochranným prostředkům, ventilátorům, vybavení pro testování nebo léčivým přípravkům pro jednotky intenzivní péče. Nyní se jedná o šesté úspěšně uskutečněné společné zadávací řízení.
Členské státy mohou využívat nástroj EU pro společné zadávání veřejných zakázek od dubna k objednávkám zboží, jako jsou osobní ochranné prostředky, což jim umožňuje získat přístup na trh s nedostatkovými výrobky za lepších podmínek. Smlouvy na osobní ochranné prostředky, ventilátory a laboratorní vybavení umožňují členským státům objednat během jednoho roku kritické dodávky za více než 3,3 miliardy eur.
Připravují se další společná zadávací řízení
Dne 28. září bylo zahájeno společné zadávací řízení na dodávky zdravotnického materiálu pro očkování proti COVID-19. Zahrnuje 27 typů materiálu zařazených do šesti kategorií: nosiče očkovací látky, nádoby na odpad, injekční vybavení, dezinfekční prostředky, osobní ochranné prostředky a anestetický materiál.
V závěrečné fázi se nachází společné zadávací řízení na základní léčivé přípravky pro jednotky intenzivní péče – v příštích dnech mohou země začít podávat své objednávky. Toto zadávací řízení se vztahuje na léčivé přípravky pro intenzivní péči v šesti oblastech (analgetika, antibiotika, myorelaxancia, anestetika, resuscitace, jiné).
Další informace
Opatření EU v reakci na koronavirus
Evropská agentura pro léčivé přípravky a Remdesivir
Zadávání veřejných zakázek EU na zdravotnické a ochranné prostředky
* Aktualizováno 8. 10. 2020 ve 12:05.
** Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244/1999 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.
Verze pro tisk (PDF)
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 8. října 2020
- Autor /Autorka
- Zastoupení v Česku