Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
  • Zpráva
  • 25. března 2019
  • Zastoupení v Česku
  • Odhadovaná doba čtení: 2 min

Na pravou míru: Zrušit EU dotace kvůli 0,4 % krádeží je jako ničit potrubí kvůli trhlince

Na pravou míru - Ukrajina - Rusko

Uvádíme na pravou míru článek „Nesmysly z evropských dotací“ v časopisu TÝDEN (25/03/2019). Tvrdíme například, že zrušit EU dotace kvůli 0,4 % krádeží je jako ničit potrubí kvůli trhlince. 

Článek v Týdnu „Nesmysly z evropských dotací“ tvrdí, že „mapuje bizarnosti financované z EU“. Budiž, konec konců, ty případy se staly. Článek navíc uznává, že většina dotovaných projektů svůj účel plní. Škoda pro české čtenáře je spíš to, že text je zavádějící. Uvádí totiž zastaralé příklady z minulého rozpočtového období (2007–2013) a vyznívá, jako kdyby dotace z EU byly nesmyslné. Ušetříme vás ohrané polemiky příznivců a odpůrců dotací, a jen v rychlosti připomínáme tři věci, které mají čtenáři právo vědět:

Zaprvé: Výrok, že „díky laxnosti Evropské komise se doslova rozkradlo….“ je úplně zcestný. Ve skutečnosti je to naopak. Díky přísnosti a dohledu Evropské komise se v Česku začaly peníze v současném rozpočtu mnohem víc hlídat. V roce 2012 pozastavila proplácení do doby, než si Česká republika nastaví účinné kontrolní mechanismy.

Zadruhé: Článek kritizuje, že projekty EU provází administrativní náročnost. Pravda. To proto, že jde o peníze daňových poplatníků, a ti mají právo, aby se řádně kontrolovalo, jak se s nimi nakládá. Těžko si jedním dechem stěžovat, že „se krade“ a zároveň, že „se moc kontroluje“. A mimochodem, mnoho „papírování“ na sebe uvalilo Česko samo – jiné země mají procedury jednodušší.

Zatřetí: Není pravda, že dotace EU se hromadně rozkrádají. Ve skutečnosti „zmizí“ 0,4 % z celkového objemu peněz. Ano, i to je spousta peněz, ale nutno dodat, že v jiných systémech jich mizívá víc. Dotace EU trpí podobnými nemocemi jako státní rozpočty, firemní účetnictví či daňové odvody: jakkoli je lidé vytvořili s ambicí stvořit dokonalý systém, vždycky se v nich projeví touha po našem vlastním prospěchu. Ale copak se mají kvůli malému procentu nepoctivostí zrušit celé systémy podpor – od křesťanské almužny chudým přes rozvojovou pomoc až po důchody a státní podpory futuristickým odvětvím, která jinak nemají šanci se rozvinout? Byl by to zhruba stejný nesmysl jako ničit kvůli občasným prasklinám potrubí.

Podrobnosti

Datum zveřejnění
25. března 2019
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku