Strategický dialog o budoucnosti zemědělství v EU předložil Ursule von der Leyenové závěrečnou zprávu - Evropská komise Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
  • Tisková zpráva
  • 4. září 2024
  • Odhadovaná doba čtení: 7 min

Strategický dialog o budoucnosti zemědělství v EU předložil Ursule von der Leyenové závěrečnou zprávu

Strategický dialog o budoucnosti zemědělství v EU předložil Ursule von der Leyenové závěrečnou zprávu - tisková zpráva

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes obdržela závěrečnou zprávu strategického dialogu o budoucnosti zemědělství v EU, kterou jí předal předseda skupiny profesor Peter Strohschneider. Zpráva nazvaná „Společná perspektiva pro zemědělství a potraviny v Evropě“ obsahuje posouzení výzev a příležitostí a dále soubor doporučení. Tyto návrhy poslouží Evropské komisi při práci na utváření Vize pro zemědělství a potraviny, která má být předložena během prvních 100 dnů druhého funkčního období předsedkyně von der Leyenové.

Komise vítá práci, kterou všech 29 členů strategického dialogu od zahájení jeho činnosti předsedkyní von der Leyenovou v lednu 2024 odvedlo, a rovněž jejich konstruktivní přístup k celému procesu, díky němuž bylo možné závěrečnou zprávu finalizovat a jednomyslně schválit. Dnešní výsledek jejich činnosti ukazuje, že mezi klíčovými zájmy celého zemědělsko-potravinového řetězce lze dosáhnout konsensu, a to i v době, kdy se veřejná diskuse o zemědělsko-potravinářských otázkách polarizuje.

Pokračování v tomto přístupu v tom smyslu, že budeme nadále podporovat dialog a vzájemnou důvěru mezi zastánci různých názorů, může přispět k nalezení trvalých řešení pro konkurenceschopné, odolné, rozmanité a udržitelné zemědělsko-potravinářské systémy v EU. Komise proto doporučení obsažená ve zprávě pečlivě posoudí s cílem zřídit novou platformu, která by sdružovala subjekty z celého zemědělsko-potravinářského odvětví, občanské společnosti i vědeckého světa a která by nadále zvažovala strategie pro větší udržitelnost a odolnost zemědělsko-potravinářských systémů.

Ve zprávě se uvádí, že potravinářská a zemědělská produkce představují zásadní složku evropské společnosti a bezpečnosti a že rozmanitost evropských potravin a zemědělství je velkou výhodou. Členové strategického dialogu se shodují na tom, že hospodářská, environmentální a sociální udržitelnost v zemědělsko-potravinářském odvětví se mohou navzájem posilovat, zejména pokud je podporují soudržná politická opatření. Zpráva také poukazuje na úlohu trhů, stravovacích návyků a inovací při podpoře udržitelnosti.

Doporučení uvedená ve zprávě jsou seskupena do pěti pilířů:

  • Spolupráce v zájmu udržitelné, odolné a konkurenceschopné budoucnosti: tato část se zabývá nutností přizpůsobit SZP v souvislosti s probíhajícím přechodem k udržitelnějším a konkurenceschopnějším potravinovým systémům, významem zlepšení postavení zemědělců v potravinovém hodnotovém řetězci, přístupem k financování a úlohou obchodu a mezinárodních norem.
  • Pokrok směrem k udržitelným zemědělsko-potravinářským systémům: doporučení v rámci tohoto okruhu se zaměřují na podporu a propagaci udržitelných zemědělských postupů, včetně chovu hospodářských zvířat, a zasazují se za větší povědomí o dobrých životních podmínkách zvířat a posílení postavení spotřebitelů umožňující zvolit si udržitelnou a vyváženou stravu.
  • Podpora transformační odolnosti: vzhledem k narůstajícím environmentálním, klimatickým, geopolitickým i hospodářským rizikům zpráva uvádí, že je zapotřebí posílit nástroje řízení rizik a krizové řízení a rovněž lépe chránit a spravovat zemědělskou půdu, podporovat vodohospodářsky odolné zemědělství a rozvíjet inovativní přístupy ke šlechtění rostlin.
  • Vytvoření atraktivního a rozmanitého odvětví: v tomto oddíle je podrobně popsán význam generační obměny a genderové rovnosti, ale také důležitost dynamických venkovských oblastí a zemědělsko-potravinářských systémů, včetně nutnosti chránit pracovníky.
  • Lepší přístup ke znalostem a inovacím a jejich využívání: v doporučeních se konstatuje, že je třeba usnadnit přístup ke znalostem a dovednostem a že digitalizace představuje příležitost.

Zpráva vypracovaná v rámci strategického dialogu o budoucnosti zemědělství v EU je určena Evropské komisi, Evropskému parlamentu, členským státům a zúčastněným stranám.

Souvislosti

Strategický dialog o budoucnosti zemědělství v EU oznámila předsedkyně von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie v září 2023 a jeho činnost zahájila v lednu 2024. Ve skupině se sešlo 29 významných zúčastněných stran z evropského zemědělsko-potravinářského průmyslu, občanské společnosti, venkovských komunit i akademické obce s cílem dosáhnout společného porozumění a vize budoucnosti zemědělských a potravinových systémů EU.

Úkolem dialogu bylo řešit čtyři otázky:

  • Jak můžeme našim zemědělcům a venkovským komunitám, v nichž žijí, poskytnout lepší perspektivu, včetně odpovídající životní úrovně?
  • Jak můžeme podpořit zemědělství v mezích naší planety a jejího ekosystému?
  • Jak můžeme lépe využít obrovské příležitosti, které přinášejí znalosti a technologické inovace?
  • Jak můžeme podpořit nadějnou a prosperující budoucnost evropského potravinového systému v konkurenčním světě?

Na základě této struktury vznikly různé pracovní skupiny, které se uvedenými oblastmi zabývaly. Od ledna do srpna 2024 bylo rovněž uspořádáno sedm plenárních zasedání pro všechny členy strategického dialogu, přičemž tří z nich se zúčastnila i Ursula von der Leyenová. Předseda skupiny profesor Strohschneider si kromě toho vyžádal informace od unijních organizací působících v celém potravinovém řetězci. Setkal se rovněž s ministry zemědělství členských států, s celým sborem komisařů EU, s poslanci Evropského parlamentu a se zástupci Evropského hospodářského a sociálního výboru a Výboru regionů.

Další informace

Společná perspektiva pro zemědělství a potraviny v Evropě: závěrečná zpráva strategického dialogu o budoucnosti zemědělství v EU

Strategický dialog o budoucnosti zemědělství v EU

Seznam účastníků strategického dialogu

Citace

 

Srdečně blahopřeji členům strategického dialogu k odvedené práci. Výsledek tohoto strategického dialogu ukazuje, že je možné překonat polarizované diskuse a vybudovat vzájemnou důvěru i mezi velmi rozdílnými zúčastněnými stranami. Komise nyní jejich návrhy pečlivě prostuduje. Všichni chceme mít na celém kontinentu prosperující potravinářské a zemědělské odvětví, které by bylo přínosem pro naše zemědělce, občany i cenné přírodní dědictví. Díky této zprávě máme opravdu pevný základ pro vytvoření nové vize pro potraviny a zemědělství v Evropě. Dobrou vůli, energii a vztahy vybudované během strategického dialogu bychom si měli uchovat i nadále.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Po sedmi měsících intenzivní práce se členové strategického dialogu shodli na společném koncepčním konsensu pro budoucnost zemědělství a potravin v Evropě, a to díky nové kultuře vzájemného porozumění a komunikace. Tyto společné perspektivy, na nichž se sjednotila různorodá a reprezentativní skupina zúčastněných stran z daného odvětví, představují holistický a společenský přístup k řešení environmentálních, klimatických, hospodářských a sociálně-politických cílů EU. Doufám, že energii, vynalézavost a kolegialitu, jimiž se strategický dialog vyznačoval, se podaří pro podobné účely udržet i v budoucnu.

Professor Peter Strohschneider, Chairman of the Strategic Dialogue

Podrobnosti

Datum zveřejnění
4. září 2024