Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva9. května 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 2 min

Konference o budoucnosti Evropy: Slavnostní zahájení ve Štrasburku

konference_o_budoucnosti_evropy_logo.png
© EC Audiovisual Service
© EC Audiovisual Service
Nedělní slavnostní zahájení konference o budoucnosti Evropy spustilo proces diskusí o budoucnosti Evropy založený na účasti občanů, na němž se společně dohodly Parlament, Rada a Komise. Evropský parlament u příležitosti Dne Evropy 2021 ve Štrasburku hostil slavnostní zahájení konference o budoucnosti Evropy.

Oslava Dne Evropy

Po uvítacím projevu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona přednesli předsedové tří orgánů EU projevy zaměřené na vizi budoucí Evropy. Spolupředsedové výkonné rady konference poté odpovídali na dotazy občanů z různých členských států EU. Fyzicky přítomni byli také studenti programu Erasmus ze zemí napříč EU a členové Výkonné rady konference, a to při plném respektování stávajících protipandemických opatření. Dalších více než 500 občanů se akce zúčastnilo na dálku. Online se připojili také ministři pro evropské záležitosti, poslanci EP a národních parlamentů, jakož i další hosté.

Jednotlivé segmenty slavnostního zahájení si můžete zobrazit kliknutím na jména účastníků:

Videozáznam z celé akce, včetně vystoupení houslisty Renauda Capuçona a vystoupení Karskiho kvarteta je k dispozici zde.

Další postup

Výkonná rada brzy stanoví datum prvního plenárního zasedání konference. V současné době probíhají přípravy panelových diskusí evropských občanů, zatímco počet účastníků a samotných akcí v rámci vícejazyčné digitální platformy nadále roste. Konference by měla poskytnout mladým lidem maximální prostor a v tomto duchu rovněž pokračují přípravy Evropského setkání mládeže, které Evropský parlament pořádá v říjnu.

Souvislosti

Krátce před slavnostním zahájením nastavila výkonná rada konference pravidla, na základě kterých by měla z priorit, očekávání a obav občanů vzniknout konkrétní doporučení návazných opatření. Podrobnější informace jsou k dispozici zde.

Více informací

Digitální platforma Konference o budoucnosti

Otázky & odpovědi týkající se mnohojazyčné digitální platformy Konference o budoucnosti Evropy

Charta Konference o budoucnosti Evropy

Podrobnosti

Datum zveřejnění
9. května 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku