Uvádíme na pravou míru lživé zprávy o důvodu neúspěchu Székesfehérváru v soutěži o Evropské hlavní město kultury 2023, které se již dva roky šíří po internetu.
Již před dvěma lety jsme se ke stejnému tématu vyjadřovali v reakci na nesmyslný komentář pana Léka. Ten tvrdí, že důvodem neúspěchu maďarského Székesfehérváru v soutěži o Evropské hlavní město kultury 2023 je mj. to, že propagační video města vyzdvihuje bílou křesťanskou Evropu a nejsou na něm žádní migranti. Od té doby je tato dezinformace různým způsobem na internetu recyklována, proto bychom rádi naše tři body zopakovali:
1) Představa, že výběr města funguje jako ve středověké orientální despocii (panovníka nabídka nenadchla, pronesl povrchní komentář a uchazeče odmávl jak otravný hmyz), nemá s realitou nic společného. Jak náročné je celé výběrové řízení, ví dobře např. Plzeň – Evropské město kultury 2015. Uchazeči musí splnit kritéria definovaná v rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady. A před porotou důvěryhodně prokázat, že budou schopni „papírové“ cíle splnit, umět vše prodat a manažersky i administrativně celý rok zvládnout.
2) Székesfehérvár v tom neuspěl. Nebo přesněji: jiná maďarská města to zvládla lépe, a proto se dostala do užšího výběru. Nic víc, nic míň. Porota k výběru mimochodem vydává koncem března zprávu. Ta k výběru pro rok 2023 byla publikována již před dvěma lety.
3) Evropské hlavní město kultury je jedním z nejuznávanějších programů EU. Znamená příliv peněz i prestiž. Kromě financí z EU vzrostou příjmy z cestovního ruchu – v průměru o 12 % oproti předchozímu roku. Neprofituje z toho tak jen kulturní sektor (umělci, divadla, muzea, výstavní síně), ale také restaurace, hotely, obchodníci či doprava. Je proto pochopitelné, že města, která tento titul nezískají, nemusí být spokojená.
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 8. července 2020
- Autor /Autorka
- Zastoupení v Česku