Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva8. července 2020Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 1 min

Na pravou míru: Székesfehérvár a Evropské hlavní město kultury

Székesfehérvár a Evropské hlavní město kultury

Uvádíme na pravou míru lživé zprávy o důvodu neúspěchu Székesfehérváru v soutěži o Evropské hlavní město kultury 2023, které se již dva roky šíří po internetu.

Již před dvěma lety jsme se ke stejnému tématu vyjadřovali v reakci na nesmyslný komentář pana Léka. Ten tvrdí, že důvodem neúspěchu maďarského Székesfehérváru v soutěži o Evropské hlavní město kultury 2023 je mj. to, že propagační video města vyzdvihuje bílou křesťanskou Evropu a nejsou na něm žádní migranti. Od té doby je tato dezinformace různým způsobem na internetu recyklována, proto bychom rádi naše tři body zopakovali: 

1) Představa, že výběr města funguje jako ve středověké orientální despocii (panovníka nabídka nenadchla, pronesl povrchní komentář a uchazeče odmávl jak otravný hmyz), nemá s realitou nic společného. Jak náročné je celé výběrové řízení, ví dobře např. Plzeň – Evropské město kultury 2015. Uchazeči musí splnit kritéria definovaná v rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady. A před porotou důvěryhodně prokázat, že budou schopni „papírové“ cíle splnit, umět vše prodat a manažersky i administrativně celý rok zvládnout.

2) Székesfehérvár v tom neuspěl. Nebo přesněji: jiná maďarská města to zvládla lépe, a proto se dostala do užšího výběru. Nic víc, nic míň. Porota k výběru mimochodem vydává koncem března zprávu. Ta k výběru pro rok 2023 byla publikována již před dvěma lety.

3) Evropské hlavní město kultury je jedním z nejuznávanějších programů EU. Znamená příliv peněz i prestiž. Kromě financí z EU vzrostou příjmy z cestovního ruchu – v průměru o 12 % oproti předchozímu roku. Neprofituje z toho tak jen kulturní sektor (umělci, divadla, muzea, výstavní síně), ale také restaurace, hotely, obchodníci či doprava. Je proto pochopitelné, že města, která tento titul nezískají, nemusí být spokojená.

Podrobnosti

Datum zveřejnění
8. července 2020
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku