
Pokud jako občan nebo osoba s trvalým pobytem v členském státě EU žijete, pracujete nebo podnikáte v jiném členském státě, máte určitá práva. Jestliže máte problémy nebo chcete podat stížnost v souvislosti s těmito právy, je v mnoha případech nejlepší začít na vnitrostátní úrovni dotyčného státu.
Ačkoli se obvykle lépe domůžete prosazení svých práv v zemi, kde žijete, nabízí i Evropská unie možnost pomoci, zejména pokud jde o záležitost související s institucemi EU.
Podání stížnosti v České republice
Chrání osoby před jednáním úřadů a dalších institucí, pokud je toto jednání v rozporu s právem, neodpovídá principům demokratického právního státu, nebo jsou úřady nečinné. Ombudsman také chrání lidi před diskriminací, provádí návštěvy zařízení, kde jsou lidé omezeni na svobodě, a snaží se bránit špatnému zacházení a rovněž monitoruje práva lidí s postižením.
Najděte veřejné ochránce práv v dalších státech EU
Neformální síť vytvořená s cílem řešit problémy občanů a podniků v EU, se kterými se setkají při jednání s orgány veřejné správy ve státech EU nebo při výkonu svých práv na vnitřním trhu.
Obraťte se na SOLVIT v jiném členském státě EU
Evropské spotřebitelské centrum v České republice
Pomáhá při řešení sporů mezi spotřebiteli a obchodníky v zemích Evropské unie, Norsku, na Islandu a ve Spojeném království.
Najděte Evropské spotřebitelské centrum (ESC) v jiném státě EU
Finanční arbitr České republiky
Finanční arbitr je státem zřízený orgán mimosoudního řešení spotřebitelských sporů na finančním trhu, který bezplatně řeší spory mezi spotřebiteli a finančními institucemi.
Vyhledejte síť pro řešení finančních sporů v (FIN-NET) jiném členském státě EU
Podání stížnosti na úrovni EU
Evropský veřejný ochránce práv
Jedná se o nezávislý a nestranný orgán, který povolává k odpovědnosti orgány, instituce a ostatní subjekty EU a prošetřuje stížnosti občanů, podniků a organizací.
Jednotlivci nebo skupiny obyvatel EU a organizace se sídlem v EU mohou podat stížnost, žádost nebo připomínku týkající se uplatňování práva EU.
Podejte stížnost Evropské komisi
Komise přijme stížnost, pokud se týká porušení unijního práva úřady členského státu EU. Pokud se stížnost týká jednání jednotlivce nebo soukromé společnosti, měla by se řešit na vnitrostátní úrovni.
Kontakty a informace o podávání stížností v souvislosti s nekalou soutěží, neoprávněnou státní podporou konkurentům nebo problémy s orgánem veřejné správy v jiné zemi EU.
Obecné informace o EU
Poskytují praktické informace a obecná pravidla EU pro život a podnikání v EU včetně služby „Vaše Evropa - Poradenství“, pokud nemůžete najít to, co hledáte.
Zavolejte, napište nebo zajděte do informačních středisek EU v Česku a ostatních státech EU. Telefonická služba je dostupná ve všech jazycích EU.