Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice

Na pravou míru

Evropská unie a její rozhodovací procesy jsou často složité. To je činí obzvláště náchylnými k dezinformacím a falešným zprávám. 

Evropskou unii obklopuje mnoho fám a polopravd. Někdy se předpokládá demokratický deficit, jindy údajná všemohoucnost lobbistů. Objevují se zejména před volbami do Evropského parlamentu nebo před svátky jako jsou vánoce apod..

Opatření proti dezinformacím

EU vs. dezinformace

EU vs. dezinformace

EUvsDisinfo je vlajkovým projektem pracovní skupiny East StratCom Evropské služby pro vnější činnost. Byl zahájen v roce 2015 s cílem lépe předvídat probíhající dezinformační kampaně Ruské federace namířené proti EU, řešit je a reagovat na ně. Sledujte také jaké kampaně nyní cílí na Ukrajinu.
Europe Day 2021 celebration in Brussels

Kontrola faktů o rozpočtu EU

Zde najdete málo známá fakta o výši rozpočtu EU, o tom, jak jsou peníze vynakládány na pomoc evropským občanům a jak z nich můžete mít prospěch vy.

Zastoupení Evropské komise v ČR uvádí „Na pravou míru“:

Na sociálních sítích, na internetu i v médiích se denně objevuje řada dezinformací a nepravdivých informací.

Proto se v této rubrice budeme snažit upozornit nejen na klasické euromýty, ale hlavně reagovat na zavádějící či mylné informace týkající se EU:

NA pravou míru - křečci
  • Zpráva

Náš komentář v MF Dnes s názvem „Jak to má Evropská unie s křečkem"

Úterní vydání MF Dnes začalo manipulativním a nepravdivým titulkem, který vyděsil mnoho českých chovatelů a jejich zvířecích miláčků. „Brusel“ prý chce jejich chov zakázat. Není to pravda a pravda není ani to, že by Evropská komise chtěla chov domácích mazlíčků do dvou let znemožnit.

NA pravou míru - křečci
  • Zpráva

Konec křečků v Čechách? Kdepak!

Také vás vylekala zpráva MF Dnes, že „Brusel chce zakázat chov mnoha zvířat,“ s podtitulkem „Evropská komise hodlá lidem znemožnit chovat hlodavce, papoušky nebo plazy“? Nelekejte se, Evropská komise žádný takový plán nemá.

Mýty
  • Zpráva

Dvanáct mýtů o ruské válce na Ukrajině

Před rokem zahájilo Rusko nevyprovokovanou agresivní válku proti svému mírumilovnému sousedu Ukrajině, kterou světu ukázalo skutečnou tvář imperiálních ambicí Kremlu. Rusko se na válku připravovalo šířením mýtů o Ukrajině. Neustálý tok dezinformací dláždil cestu pro ruskou vojenskou agresi dlouho...

Slide s nápisem Boj proti dezinformacím
  • Tisková zpráva

Posílený kodex zásad boje proti dezinformacím

Komise vydala aktualizovaný kodex zásad pro boj proti dezinformacím. Obsahuje konkrétní závazky v boji proti dezinformacím pro platformy i celé odvětví, mj.:
- omezení příjmů z reklam pro šiřitele dezinformací,
- rozsáhlejší ověřování faktů,
- zajištění transparentnosti politické reklamy, aj.

Na pravou míru - Ukrajina - Rusko
  • Zpráva

Užijte si Vánoce, které EU nikdy zakázat nechtěla!

Jakže je to s těmi Vánocemi? Pokud patříte k těm, jež v posledních týdnech dostihla alarmující (a nepravdivá) fáma, že Evropská unie chce zakázat Vánoce, tak bychom to rádi uvedli na pravou míru: EU Vánoce miluje! Patří k nejcennějšímu evropskému dědictví a nejkrásnějším svátkům v roce.

  • Zpráva

Takové ty „klasické“ euromýty! Existují ještě vůbec?

Nejznámější EUROMÝTY: Jak je to s pomazánkovým máslem či křivými banány?

Dezinformací či polopravd vidíme na sociálních sítích každý den v mobilu spoustu. Ty klasické o EU, které se objevují v nepravidelných intervalech, ale typicky například kolem Vánoc, vám přiblížíme v textu níže.

ČEDOK Na pravou míru
  • Zpráva

Na pravou míru: Komise Česko za žádná opatření nekritizuje

Uvádíme na pravou míru tvrzení tiskové mluvčí CK Čedok Evy Němečkové (v obrázku níže). V HN z 19. května říká, že Komise prý Česko opakovaně kritizuje v souvislosti s opatřeními proti COVID-19. Není to tak. Komise Česko nekritizovala.

Na pravou míru - Ukrajina - Rusko
  • Zpráva

Na pravou míru: Redaktor Učitelských novin manipuluje proti EU

Uvádíme na pravou míru články redaktora Učitelských novin o údajném riziku islamizace a „klimakultu“ . Články otištěné 29. ledna 2020 v Učitelských novinách obsahují kromě oné „snůšky nesmyslů“ také velmi manipulativní tvrzení o EU.