EU poskytuje finanční prostředky pro širokou škálu projektů a programů, které mohou být poskytnuty i vaší firmě.
O rozdílech mezi evropskými dotacemi (kohezní fondy) a přímo řízenými programy se můžete dočíst zde.
O přímo řízených programech jsme také vytvořili brožuru zaměřenou přímo na Česko.
Druhy financování
Existují různé druhy financování: granty, finanční nástroje (půjčky, záruky a vlastní kapitál), dotace, svěřenské fondy, ceny a veřejné zakázky. Prováděcí pravidla pro všechny druhy financování se odvíjejí od finančního nařízení.
Financování EU pro začátečníky - všeobecné informace o typech financování pro potenciální žadatele o finanční prostředky EU a o tom, jak najít projektového partnera.
Financování malých a středních podniků
Unie poskytuje financování všem typům podniků bez ohledu na to, jaká je jejich velikost nebo v jakém odvětví působí: osoby samostatně výdělečně činné, startupy, mikropodniky, malé a střední podniky i velké podniky.
EU každoročně podpoří více než 200 000 podniků. Zažádat o grant nebo se ucházet o veřejnou zakázku můžete v případě, že jako podnik nebo související organizace (podnikatelské sdružení, subjekt poskytující služby podnikatelům či poradenství apod.) realizujete projekty, které prosazují zájmy EU, nebo přispíváte k provádění programu či politiky EU.
Podniky, které mají zájem o velké průmyslové zakázky se mohou účastnit výzev k podávání nabídek vyhlašovaných v rámci programů, jako je ITER, Copernicus nebo Galileo.
Pro podniky je dále k dispozici celá řada jiných možností financování: podnikatelské úvěry, mikrofinancování, záruky a rizikový kapitál.
Podrobnější informace o kritériích způsobilosti malých a středních podniků najdete v této publikaci:
Uživatelská příručka k definici malých a středních podniků
Možnosti financování pro malé podniky
Financování výzkumu
Financování výzkumu hraje klíčovou úlohu při inovacích, které umožní dosáhnout cílů udržitelnosti stanovených Evropskou komisí v Zelené dohodě pro Evropu a při digitální transformaci EU.
Horizont Evropa je hlavní finanční nástroj v samotném centru úsilí EU o inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění a vznik pracovních míst.
V předešlém programu Horizont 2020 (2014–2020) získala Česká republika celkem 501,8 miliónů EUR.
Nový program Horizont Evropa má na podporu výzkumu v EU na roky 2021-2027 vyčleněno 95,5 miliardy eur. Prostředky z nynějšího programového období můžou být použity na otázky týkající se změny klimatu, přispění k dosažení cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje a posílení konkurenceschopnosti EU. Program usnadňuje spolupráci a posiluje dopad výzkumu a inovací při provádění politik EU a zároveň řeší globální výzvy. Podporuje vytváření a lepší šíření vynikajících znalostí a technologií.
Programy EU pro financování výzkumu a výzvy
Možnosti financování a postupy
Vše o evropských programech financování - informace o dostupných typech financování, přehled hlavních programů financování a informace o řízení evropského financování.
Seznam programů financování prováděných prostřednictvím víceletého finančního rámce na období 2021–2027 a nástroje Next Generation EU podle okruhů, klastrů a programů nebo fondů (většina programů prováděných v rámci sdíleného řízení se nazývá „fondy“). Více o programech financování z EU zde.
Viz také nová publikace o víceletém finančním rámci na období 2021–2027 a nástroji Next Generation EU.
Postupy a zásady financování - Užitečné informace o způsobilosti, žádostech a výběrových řízeních v rámci financování z rozpočtu EU.
Systém finanční transparentnosti (FTS) - podívejte se, kdo každý rok čerpá financování od Evropské komise v Česku a v celé EU, a to včetně částek, účelů a adres příjemců.
Související odkazy
Financování plánu EU na podporu oživení
Praktický průvodce podnikáním v Evropě
Podpora podnikání: Enterprise Europe Network Česká republika
The European Innovation Council and SME Executive Agency (EISMEA)