„Pouze přednesené znění je závazné“
Milá Roberto,
vážené poslankyně, vážení poslanci,
Alcide de Gasperi prohlásil: „Potřebujeme nejen, aby mezi námi vládl mír, ale potřebujeme také vybudovat společnou obranu. Nikoli s cílem vyhrožovat nebo dobývat, ale odradit od jakéhokoli útoku zvenčí poháněného nenávistí vůči sjednocené Evropě. To je úkolem naší generace.“ Uplynulo sedmdesát let, ale naše generace stojí před tímtéž úkolem. Protože mír v naší Unii již nelze považovat za samozřejmost. Čelíme krizi evropské bezpečnosti. Víme však, že budování Evropy vždy pokročilo právě v krizích. Nyní nastala chvíle pro mír skrze sílu. Nastala chvíle pro společnou obranu. Na Evropské radě jsem ohledně evropské obrany zažila míru konsensu, která je nejen bezprecedentní, ale která byla jen před několika týdny zcela nemyslitelná. Panuje nová shoda na tom, že musíme myslet jinak a podle toho jednat. Začali jsme mobilizovat obrovské evropské zdroje. V příštích týdnech a měsících bude zapotřebí více odvahy. Čekají nás další obtížná rozhodnutí.
Vážené poslankyně, vážení poslanci,
evropský bezpečnostní řád se otřásá a mnohé naše iluze se zhroutily. Po skončení studené války se někteří domnívali, že by šlo Rusko začlenit do evropské hospodářské a bezpečnostní architektury. Zatímco jiní doufali, že se můžeme donekonečna spoléhat na plnou ochranu ze strany Ameriky. Tím jsme ztratili ostražitost. Snížili jsme výdaje na obranu z běžně dosahované průměrné výše přes 3,5 % na méně než polovinu. Mysleli jsme si, že čerpáme mírovou dividendu. Ale ve skutečnosti jsme jen vytvářeli bezpečnostní deficit. Čas iluzí nyní skončil. Evropa je vyzývána k tomu, aby za svou vlastní obranu převzala větší odpovědnost. Nikoli v nějaké vzdálené budoucnosti, ale už dnes. Nikoli postupně, ale s odvahou, kterou si situace žádá. Potřebujeme prudký rozvoj evropské obrany. A potřebujeme ho hned.
Potřebujeme ho především kvůli situaci na Ukrajině. Je naléhavě nutné zaplnit mezery ve vojenských dodávkách pro Ukrajinu a poskytnout Ukrajině pevné bezpečnostní záruky. V tento rozhodující okamžik však nejde jen o Ukrajinu. Jde o celou Evropu a o bezpečnost celého našeho kontinentu. Putin opakovaně prokázal, že je nepřátelským sousedem. Nedá se mu věřit, lze ho jen odradit. Víme, že ruský vojenský komplex vyrábí více než ten náš. Podíváme-li se na vojenské výdaje v reálných hodnotách, vynakládá Kreml více než celá Evropa dohromady. Evropská produkce je stále řádově na nižší úrovni. Vedle tradičních schopností se rozsah hrozeb, kterým čelíme, každým dnem rozšiřuje. Evropský parlament již léta tvrdí, že Evropa musí udělat více. Měli jste naprostou pravdu. V této nebezpečnější době musí Evropa zabrat. To je cílem plánu, který jsem v uplynulém týdnu představila hlavám států a předsedům vlád. Jeho logika je jednoduchá: chceme využít každou finanční páku, kterou máme, abychom výrobu v oblasti obrany posílili a urychlili. Díky plánu REARM Europe můžeme mobilizovat až 800 miliard eur. Dovolte mi, abych stručně zmínila některé z jeho hlavních rysů.
Zaprvé k vnitrostátní únikové doložce. Začala bych tím, proč je klíčové mobilizovat vnitrostátní rozpočty. Dnes vynakládáme na obranu jen necelá 2 % našeho HDP. Všechny analýzy se shodují, že se musíme posunout nad 3 %. Celý evropský rozpočet představuje pouze 1 % našeho HDP. Je tedy zřejmé, že většina nových investic může pocházet pouze z členských států. Proto aktivujeme vnitrostátní únikovou doložku, což umožňují naše nová fiskální pravidla. Jedná se o nový nástroj, který vznikl teprve v loňském roce. Navrhujeme jej spustit kontrolovaným, časově vymezeným a koordinovaným způsobem – pro všechny členské státy. To může změnit rozpočty na obranu rychle a efektivně. Členské státy by mohly v příštích čtyřech letech mobilizovat až 650 miliard eur, což by v průběhu tohoto období zvýšilo jejich rozpočty na obranu o 1,5 % HDP. To je masivní navýšení. Evropská rada nás však pověřila, abychom hledali další opatření s cílem umožnit významné výdaje na obranu na vnitrostátní úrovni a zároveň zajistit udržitelnost dluhu.
Zadruhé, Evropská rada se shodla na našem návrhu nového finančního nástroje. Nazvali jsme ho SAFE. Security Action for Europe. Členským státům nabízíme půjčky ve výši až 150 miliard eur na investice podle několika základních pravidel. Mohly by se zaměřit na vybrané oblasti strategických schopností, např. od protivzdušné obrany po drony, od strategických podpůrných mechanismů po kybernetickou bezpečnost, abychom tak dopad našich investic maximalizovali. Tyto půjčky by měly financovat nákupy od evropských výrobců, aby pomohly posílit náš vlastní obranný průmysl. Smlouvy by měly být víceleté, aby odvětví získalo potřebnou předvídatelnost. V neposlední řadě je třeba se zaměřit na společné zadávání veřejných zakázek. Viděli jsme, jakou sílu tento postup může mít. Vzpomeňte si na iniciativy vedené Českem a Dánskem zaměřené na dodávky zbraní a střeliva Ukrajině. Jeden národ se ujal vedení. Jiné se přidaly, aby zadaly větší objednávky. Průmysl zvýšil výkon a ceny klesly. Bylo to rychlé i efektivní. A to je přesně to, co právě teď potřebujeme: rychlost a kapacitu. Z tohoto důvodu jsme zvolili nouzový postup podle článku 122, který je určen právě pro chvíle, kdy „vzniknou závažné obtíže v zásobování určitými produkty“. Jinými slovy, článek 122 nám umožňuje získat peníze a půjčit je členským státům na investice do obrany. Je to jediný možný způsob mimořádné finanční pomoci a nyní ho potřebujeme. Parlament budeme o dosaženém pokroku průběžně informovat.
Tím se dostávám ke třetímu bodu týkajícímu se fondů soudržnosti. Je to možnost, kterou členským státům nabízíme. Členské státy budou moci některé ze svých dosud nepřidělených finančních prostředků přesměrovat na projekty související s obranou. Může se jednat o infrastrukturu nebo výzkum a vývoj. Byl by to dobrovolný postup pro ty, kteří chtějí jít ještě dál. Rozhodnutí o této další možnosti bude na Parlamentu a Radě. Ze stejného důvodu zahrnuje plán REARM Europe také opatření k mobilizaci soukromých investic spolu s Evropskou investiční bankou a budoucí unií úspor a investic. Dovolte mi dodat, že to bude mít také pozitivní vedlejší účinky na naše hospodářství a konkurenceschopnost. Budou zapotřebí nové továrny a výrobní linky, které vytvoří dobrá pracovní místa přímo zde v Evropě. Podporu investic pocítíme daleko za hranicemi odvětví obrany – od ocelářství po vesmírný průmysl, od velkých dopravních společností po inovativní startupy v oblasti umělé inteligence. Společně jsme dost velcí na to, abychom odradili jakoukoli nepřátelskou zemi. Máme hospodářskou sílu. A teď konečně máme i politickou vůli.
Vážené poslankyně, vážení poslanci,
všichni si přejeme, abychom mohli žít v mírumilovnějších časech. Jsem však přesvědčená, že pokud uvolníme potenciál našeho průmyslu, můžeme obnovit odstrašující sílu proti těm, kdo se nám snaží ublížit. Přišel čas vybudovat evropskou obrannou unii, která na našem kontinentu zajistí mír skrze jednotu a sílu. Toto je chvíle Evropy a Evropa se jí zhostí.
Děkuji a ať žije Evropa.
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 11. března 2025