Dohoda o čistém průmyslu pro konkurenceschopnost a dekarbonizaci v EU - Evropská komise
Přejít na hlavní obsah
Oficiální internetová stránka Evropské unieOficiální internetová stránka EU
Zastoupení v České republice
  • Tisková zpráva
  • 26. února 2025
  • Odhadovaná doba čtení: 10 min

Dohoda o čistém průmyslu pro konkurenceschopnost a dekarbonizaci v EU

Read-out of the weekly meeting of the von der Leyen Commission by Teresa Ribera, Stéphane Séjourné, Executive Vice-Presidents of the European Commission, and Wopke Hoekstra, European Commissioner, on the Clean Industrial Deal

Komise dnes představila Dohodu o čistém průmyslu, což je odvážný podnikatelský plán na podporu konkurenceschopnosti a odolnosti našeho průmyslu. Tato dohoda urychlí proces dekarbonizace a zároveň zajistí budoucnost výroby v Evropě.

Vzhledem k vysokým nákladům na energie a tvrdé, často nekalé celosvětové hospodářské soutěži potřebují naše průmyslová odvětví naléhavou podporu. V rámci této dohody je dekarbonizace považována za významnou hnací sílu růstu evropského průmyslu. Tento rámec může přispět ke konkurenceschopnosti tím, že společnostem a investorům poskytuje předvídatelnost a ujištění, že je Evropa i nadále odhodlána stát se do roku 2050 dekarbonizovanou ekonomikou.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová k tomu uvedla: „Evropa není jen kontinentem průmyslových inovací, ale také kontinentem průmyslové výroby. Poptávka po čistých výrobcích však zpomalila a některé investice byly přesunuty do jiných regionů. Víme, že evropským podnikům stále stojí v cestě mnoho překážek, od vysokých cen energie až po nadměrnou regulační zátěž. Dohoda o čistém průmyslu má odstranit překážky, které naše podniky stále omezují, a dát Evropě jednoznačné ekonomické opodstatnění.

Komise rovněž přijímá opatření k zefektivnění našeho právního prostředí a zároveň a omezuje byrokratickou zátěž pro podniky. Dnešní opatření jsou výsledkem aktivní spolupráce s předními představiteli průmyslu, sociálními partnery a občanskou společností v souvislosti s Antverpským prohlášením o Průmyslové dohodě pro Evropu a dialogy Evropské komise o čisté transformaci.

Podnikatelský plán dekarbonizace, reindustrializace a inovací

Dohoda se zaměřuje především na dva úzce propojené sektory: energeticky náročná průmyslová odvětví a čisté technologie.

i) Energeticky náročná průmyslová odvětví, která potřebují naléhavou podporu v oblasti dekarbonizace a elektrifikace. Tento sektor čelí vysokým nákladům na energie, nekalé celosvětové hospodářské soutěži a složitým předpisům, což má negativní dopad na jeho konkurenceschopnost; ii) čisté technologie, které jsou základem pro budoucí konkurenceschopnost a růst a mají zásadní význam pro průmyslovou transformaci. Ústředním prvkem dohody je rovněž oběhovost, jelikož musíme maximalizovat omezené zdroje EU a snížit nadměrnou závislost na dodavatelích surovin ze třetích zemí.  

Dohoda představuje opatření, která posilují celý hodnotový řetězec. Slouží jako rámec k přizpůsobení opatření pro konkrétní odvětví. Komise v březnu předloží akční plán pro automobilový průmysl, na jaře pak akční plán pro ocel a kovy. Další přizpůsobená opatření jsou plánována pro chemický průmysl a odvětví čistých technologií.

Dnešní sdělení uvádí, že na zajištění úspěšného průmyslu v EU mají vliv následující obchodní podněty:

  • Nižší ceny energií

Cenově dostupná energie je základem konkurenceschopnosti. Komise proto dnes přijala Akční plán pro dostupné ceny energie, který má za cíl snížit průmyslovým odvětvím, podnikům a domácnostem výdaje na energie. Tento akt urychlí zavádění čisté energie a elektrifikaci a zajistí dokončení našeho vnitřního trhu s energií prostřednictvím fyzického propojení. Přispěje také k účinnějšímu využívání energie a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv.  

  • Posílení poptávky po čistých výrobcích

Akt o akcelerátoru dekarbonizace průmyslu zavede kritéria udržitelnosti, odolnosti a evropského původu pro zadávání veřejných i soukromých zakázek, čímž se zvýší poptávka po čistých výrobcích pocházejících z EU. V roce 2026 Komise provede přezkum rámec pro zadávání veřejných zakázek a spolu s ním představí kritéria udržitelnosti, odolnosti a evropských preferencí při zadávání veřejných zakázek pro strategická odvětví.

Akt o akcelerátoru dekarbonizace průmyslu rovněž zavede dobrovolné označení uhlíkové náročnosti u průmyslových výrobků, počínaje ocelí v roce 2025, po níž bude následovat cement. Komise zjednoduší a harmonizuje metodiky započítávání uhlíku. Tato označení budou sloužit pro informaci spotřebitele a výrobcům umožní profitovat z jejich úsilí v oblasti dekarbonizace.

  • Financování čisté transformace

V krátkodobém horizontu bude v rámci Dohody o čistém průmyslu na podporu čisté výroby v EU uvolněno přes 100 miliard EUR. Tato částka zahrnuje v rámci stávajícího víceletého finančního rámce dodatečné záruky ve výši 1 miliardy EUR.

Komise:

  • přijme nový rámec státní podpory v souvislosti s Dohodou o čistém průmyslu. Tento rámec umožní jednodušší a rychlejší schvalování opatření státní podpory na zavádění energie z obnovitelných zdrojů, zavede dekarbonizaci průmyslu a zajistí dostatečné výrobní kapacity pro čisté technologie,
  • posílí Inovační fond a navrhne zřízení banky pro dekarbonizaci průmyslu, jejímž cílem bude na základě dostupných finančních prostředků Inovačního fondu, dodatečných příjmů plynoucích z částí systému ETS a revize Programu InvestEU zajistit financování ve výši 100 miliard EUR,
  • provede změnu nařízení o Programu InvestEU s cílem zvýšit schopnost programu nést riziko. To umožní zmobilizovat až 50 miliard EURdodatečných soukromých a veřejných investic, včetně investic do čistých technologií, čisté mobility nebo snižování množství odpadu.

Skupina Evropské investiční banky (EIB) rovněž spustí řadu nových konkrétních finančních nástrojů na podporu Dohody o čistém průmyslu. EIB představí: i) „balíček pro výrobu elektrizačních soustav“, jehož cílem bude poskytnout výrobcům součástí soustav protizáruky a další podporu snižující rizika; ii) společný pilotní program Evropské komise a EIB pro protizáruky ke smlouvám o nákupu elektřiny, které poskytují malé a střední podniky a energeticky náročná průmyslová odvětví, a iii) záruční nástroj pro čisté technologie v rámci Programu Tech EU využívající Program InvestEU.

  • Oběhovost a přístup k surovinám

Kritické suroviny jsou pro náš průmysl klíčové. EU proto musí zajistit přístup k těmto surovinám a snížit míru, v níž je vystavena nespolehlivým dodavatelům. Skutečnost, že naše strategie pro dekarbonizaci klade důraz na oběhovost, zároveň pomáhá maximalizovat omezené zdroje EU. Komise proto:

  • vytvoří mechanismus, který umožní evropským společnostem spolupracovat a sdružovat jejich poptávku po kritických surovinách,
  • zřídí Centrum EU pro kritické suroviny pro společný nákup surovin jménem zainteresovaných společností. Společné nákupy vytvářejí úspory z rozsahu a slouží jako nástroj pro vyjednání lepších cen a podmínek,
  • přijme v roce 2026 akt o oběhovém hospodářství s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství, zajistit účinné využívání a opětovné použití vzácných materiálů, snížit naši globální závislost a vytvořit kvalitní pracovní místa. Cílem je zajistit, aby do roku 2030 bylo 24 % materiálů oběhových.
  • Činnost na celosvětové úrovni

EU více než kdy jindy potřebuje spolehlivé globální partnery. K již probíhajícím a novým obchodním dohodám Komise brzy přidá první partnerství v oblasti čistého obchodu a investic, která přispějí k diverzifikaci dodavatelského řetězce a vytvoří vzájemně prospěšné dohody. Komise bude zároveň ještě rozhodněji chránit naše průmyslová odvětví před nekalou celosvětovou hospodářskou soutěží a nadměrnými kapacitami, a to prostřednictvím řady nástrojů na ochranu obchodu a dalších prostředků. Komise rovněž zjednoduší a posílí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM).

  • Zajištění dostupnosti kvalifikované pracovní síly

Transformace našeho průmyslu vyžaduje kvalifikované a nadané pracovníky. Komise vytvoří unii dovedností, která bude investovat do pracovníků, rozvíjet jejich dovednosti a vytvářet kvalitní pracovní místa. Dohoda podpoří rozvoj dovedností klíčových pro strategická odvětví související s Dohodou o čistém průmyslu, a to částkou ve výši až 90 milionů EUR z programu Erasmus+. Dohoda rovněž představuje podporu kvalitních pracovních míst, prosazuje sociální podmínky a dále podporuje pracovníky v přechodném období.

Souvislosti

Předsedkyně von der Leyenová ve svých politických směrech na období 2024–2029 oznámila, že závazků v rámci Dohody o čistém průmyslu bude dosaženo během prvních 100 dnů mandátu Komise, jelikož se jedná o prioritu pro zajištění konkurenceschopnosti a prosperity v EU.

Dohoda o čistém průmyslu dále navazuje na aktivní spolupráci s předními představiteli průmyslu, sociálními partnery a občanskou společností v souvislosti s Antverpským prohlášením o Průmyslové dohodě pro Evropu a dialogy o čisté transformaci.

Více informací

Dohoda o čistém průmyslu: Společný plán pro dekarbonizaci a konkurenceschopnost

Otázky a odpovědi týkající se Dohody o čistém průmyslu

Informativní přehled k Dohodě o čistém průmyslu

Tisková zpráva o Akčním plánu pro dostupné ceny energie

Konkurenceschopnost – Evropská komise

Audiovizuální služby

 

Evropa není jen kontinentem průmyslových inovací, ale také kontinentem průmyslové výroby. Poptávka po čistých výrobcích však zpomalila a některé investice byly přesunuty do jiných regionů. Víme, že evropským podnikům stále stojí v cestě mnoho překážek, od vysokých cen energie až po nadměrnou regulační zátěž. Dohoda o čistém průmyslu má přerušit vazby, které naše podniky stále omezují, a dát Evropě jednoznačné ekonomické opodstatnění.

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová

Evropa dnes směle představuje dekarbonizaci jako ekonomicky opodstatněnou a jako hnací sílu prosperity, růstu a odolnosti. Zavazujeme se k plnění cílů Zelené dohody v oblasti klimatu, čímž vytváříme podmínky pro udržitelnou budoucnost. Náš plán poskytuje investorům potřebnou stabilitu a jistotu – uvolňuje kapitál, rozšiřuje trhy s čistými technologiemi, zlepšuje dostupnost energie a zajišťuje spravedlivé prostředí hospodářské soutěže, v němž mohou podniky prosperovat. Záleží však také na lidech. Cílem této strategie je vytvářet pracovní místa, rozvíjet dovednosti a nabízet příležitosti pro všechny Evropany.

Teresa Ribera, výkonná místopředsedkyně pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci

V současné době Evropa urychluje proces své dekarbonizace a reindustrializace. Cílem této dohody je zajistit Evropě celosvětové vedoucí postavení v oblasti čistých průmyslových odvětví – počínaje posílením produkce zboží s přívlastkem „vyrobeno v Evropě“ až po zintenzivnění regulační a finanční podpory našich nejstrategičtějších průmyslových dodavatelských řetězců. Dohoda také zajišťuje náš jedinečný evropský model, který nevnímá dekarbonizaci pouze jako environmentální cíl, ale také jako součást naší strategie hospodářského růstu.

Stéphane Séjourné, výkonný místopředseda pro prosperitu a průmyslovou strategii

Evropa musí být čistší, konkurenceschopnější a soběstačnější. Dohoda o čistém průmyslu je naším obchodním plánem – představuje strategii dekarbonizace, která reindustrializuje Evropu, podpoří konkurenceschopnost a posílí strategickou nezávislost. Máme plán, který již dnes začínáme uvádět do praxe, abychom Evropě zajistili prosperující budoucnost.

Wopke Hoekstra, komisař pro klima, nulové čisté emise a čistý růst

Podrobnosti

Datum zveřejnění
26. února 2025