Komise vítá, že Rada přijala 14. balíček sankcí vůči Rusku. Nový balíček reaguje na potřeby a zjištění z praxe a řeší problémy týkající se prosazování sankcí. Ruská agrese vůči Ukrajině pokračuje a EU je nadále odhodlána usilovat o další omezování zdrojů příjmů Ruska a jeho schopnosti vést válku. Dnešní opatření jsou jasným a silným signálem jednoty EU a naší podpory Ukrajině a jejímu lidu.
Balíček obsahuje důležitá nová opatření související s energetikou, která se zaměřují na zkapalněný zemní plyn (LNG), a opatření zaměřená na plavidla, jež ruskou válku podporují. Pokud jde o LNG, balíček zakazuje veškeré budoucí investice do projektů LNG ve výstavbě v Rusku a vývoz související s těmito projekty. Po uplynutí devítiměsíčního přechodného období rovněž zakáže využívání přístavů EU pro překládku ruského LNG. Kromě toho balíček zakazuje dovoz ruského LNG do konkrétních terminálů, které nejsou propojeny se sítí plynovodů EU.
EU poprvé přijala opatření zaměřené na konkrétní plavidla podporující Rusko ve válce proti Ukrajině, kterým je zakázán přístup do přístavů a poskytování služeb. Za taková mohou být plavidla označena z celé řady důvodů, kupříkladu jestliže podporují Rusko tím, že přepravují jeho vojenské vybavení, přepravují odcizené ukrajinské obilí nebo podporují rozvoj ruské energetiky, například přepravou složek LNG nebo překládkou LNG. Toto opatření se rovněž zaměřuje na tankery, které jsou součástí Putinovy temné flotily a které obcházejí cenové stropy stanovené Unií a koalicí pro zastropování cen, přičemž využívají klamavých praktik lodní dopravy v naprostém rozporu s mezinárodními normami. V tomto prvním kole zařadila EU na tento seznam 27 plavidel. Seznam lze podle potřeby pravidelně aktualizovat, a reagovat tak na neustále se vyvíjející účast těchto plavidel, která pomáhají Rusku vést válku proti Ukrajině.
Balíček navíc doplňuje na seznam nové položky, které se týkají osob a subjektů odpovědných za činnosti narušující nebo ohrožující územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny. Zmrazení majetku a – v případě osob – zákaz cestování se vztahuje na 69 osob a 47 subjektů, celkem 116 nových položek seznamu.
Dnešní balíček výrazně posiluje naše finanční sankce tím, že bankám EU mimo Rusko zakazuje používat systém pro předávání finančních zpráv SPFS, který je ruským ekvivalentem systému SWIFT. Radě rovněž umožňuje sestavit seznam bank ze třetích zemí mimo Rusko, které jsou do tohoto systému zapojeny; těmto bankám bude zakázáno obchodovat s hospodářskými subjekty z EU. Poslední částí balíčku je zákaz transakcí s bankami a poskytovateli kryptoaktiv v Rusku a ve třetích zemích, kteří zprostředkovávají transakce na podporu ruské obranné a průmyslové základny. Tyto nové sankce omezí schopnost Kremlu směrovat finanční prostředky do své válečné mašinérie.
Jedním z klíčových cílů je nadále snižovat ruské příjmy a ještě více omezovat vývoz průmyslového zboží a pokročilých technologií. Balíček omezuje vývoz devíti dalších položek dvojího užití a pokročilých technologií (např. mikrovlnných a leteckých zesilovačů, zapisovačů letových údajů a terénních vozidel) a rozšiřuje zákaz vývozu některých typů průmyslových výrobků, chemických látek, plastů, dílů vozidel a strojního zboží (vývoz EU v hodnotě 5 miliard eur před invazí, v roce 2021). Kromě toho je nyní zakázán vývoz a přeprava manganové rudy.
Balíček rovněž ukládá přísnější omezení pro vývoz zboží dvojího užití a pokročilých technologií 61 subjektům usazeným v Rusku (28) a ve třetích zemích (33), které jsou přímo či nepřímo spojeny s ruským vojenským odvětvím, a přispívají tak k podpoře ruské útočné války. Kromě toho balíček rozšiřuje zákaz dovozu na helium, které Rusku přináší značné příjmy.
Vzhledem k tomu, že Rusko neustále hledá způsoby, jak sankce obejít, přehodnotila a upravila EU své strategie. Aby se Rusku ještě více znemožnil přístup ke zboží a technologiím, které podléhají omezením, obsahuje tento balíček několik opatření, jejichž cílem je podnítit soukromý sektor k dodržování předpisů, podpořit příslušné vnitrostátní orgány při jejich prosazování a zabránit obcházení sankcí, a to mimo jiné průběžnou kontrolou zahraničních dceřiných společností hospodářských subjektů EU.
Kromě toho balíček zahrnuje konkrétní iniciativy, které mají chránit hospodářské subjekty EU před vyvlastněním a reagovat na další neoprávněné kroky ruského státu, včetně krádeží duševního vlastnictví.
Balíček rovněž upřesňuje zákaz dovozu ruských diamantů, dohodnutý již v rámci 12. balíčku sankcí. Objasňuje, že zákaz se nevztahuje na diamanty, které se nacházely v EU nebo ve třetí zemi (jiné než v Rusku) nebo byly leštěny či vyrobeny ve třetí zemi před vstupem zákazu ruských diamantů v platnost (tzv. „zachování právních účinků“). Umožňuje rovněž dočasný dovoz nebo vývoz šperků, například na veletrhy nebo k opravám. Balíček dále prodlužuje o šest měsíců (do 1. března 2025) počáteční období, po jehož uplynutí se režim plné sledovatelnosti dovozu surových a leštěných přírodních diamantů stane povinným. Kromě toho odkládá zákaz šperků obsahujících ruské diamanty zpracované v jiných třetích zemích než v Rusku, dokud Rada nerozhodne o aktivaci zákazu s ohledem na kroky přijaté v rámci skupiny G7 k provedení tohoto opatření.
Nový balíček mimoto zahrnuje opatření, která chrání naše demokratické procesy a bojují proti ruskému vměšování, jako je zákaz pro politické strany získávat finanční prostředky od ruského státu. Zahrnuje rovněž opatření posilující stávající omezení dopravy, zejména zákaz letů a zákaz silniční dopravy.
Úplný přehled balíčku je k dispozici v našich otázkách a odpovědích.
Souvislosti
Evropská unie stojí pevně za Ukrajinou a jejím lidem a bude nadále intenzivně podporovat její hospodářství, společnost, ozbrojené síly i budoucí obnovu. Jádrem reakce EU na neodůvodněnou vojenskou agresi Ruska vůči Ukrajině jsou právě sankce EU, které oslabují vojenské a technologické schopnosti Ruska, brání mu v přístupu na nejrozvinutější světové trhy, připravují Kreml o příjmy, jimiž válku financuje, a způsobují ruskému hospodářství stále vyšší náklady. V tomto ohledu přispívají sankce ke splnění klíčového cíle EU, jímž je pokračovat v úsilí o dosažení spravedlivého a trvalého míru, nikoli dalšího zamrzlého konfliktu. Jejich účinky postupně narůstají s tím, jak se oslabuje průmyslová a technologická základna Ruska. EU rovněž nadále usiluje o to, aby její sankce neměly dopad na vývoz energie a zemědělsko-potravinářských produktů z Ruska do třetích zemí. Evropská komise jakožto strážkyně Smluv EU sleduje prosazování unijních sankcí členskými státy.
Neobvyklý nárůst obchodních ukazatelů u některých konkrétních produktů a zemí je jasným důkazem toho, že Rusko se aktivně pokouší sankce obcházet. Proto bychom měli naše úsilí v boji proti obcházení sankcí dále zesílit a žádat naše sousedy o ještě užší spolupráci. V této oblasti pokračuje vyslanec EU pro sankce David O'Sullivan v kontaktech s klíčovými třetími zeměmi. Boj proti obcházení sankcí již přináší první výsledky: V některých zemích se zavádějí systémy pro sledování, kontrolu a blokování zpětného vývozu. Ve spolupráci s podobně smýšlejícími partnery jsme se také dohodli na seznamu zboží se společnou vysokou prioritou, na něž se vztahují sankce, kterému by podniky měly věnovat náležitou pozornost a které třetí země nesmí zpětně vyvážet do Ruska. Kromě toho jsme v rámci EU rovněž vypracovali seznam zboží kritického hospodářského významu, na něž se vztahují sankce a u něhož by podniky a třetí země měly být zvláště obezřetné.
Další informace
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 24. června 2024