
Evropská komise přijala návrh týkající se uložení cel na řadu zemědělských produktů z Ruska a Běloruska, jakož i na některá dusíkatá hnojiva.
Zemědělské produkty dotčené těmito novými cly představují 15 % zemědělského dovozu z Ruska v roce 2023, na který se zvýšená cla dosud nevztahovala. Jakmile tento návrh přijmou Evropský parlament a Rada, veškerý dovoz zemědělských produktů z Ruska bude podléhat clům EU.
Cílem návrhu je snížit závislost na dovozu z Ruska a Běloruska. Tento dovoz, zejména v případě hnojiv, činí EU zranitelnou vůči možnému nátlaku ze strany Ruska, a představuje tak riziko pro potravinové zabezpečení EU.
Uložená cla zároveň podpoří růst domácí produkce a odvětví hnojiv v EU, které utrpělo ztráty v důsledku energetické krize. Umožní rovněž diverzifikaci dodávek ze třetích zemí. To pomůže zajistit stabilní dodávky hnojiv a především to, aby zemědělci v EU měli k dispozici hnojiva za dostupnou cenu. Návrh zahrnuje zmírňující opatření pro případ, že by zemědělci v EU zaznamenali výrazný nárůst cen hnojiv.
Očekává se, že cla budou mít negativní dopad na ruské příjmy z vývozu, což ovlivní schopnost Ruska vést útočnou válku proti Ukrajině.
Vývoz zemědělských produktů a hnojiv z Ruska do třetích zemí zůstává nedotčen
Tranzit všech zemědělských produktů a hnojiv z Ruska a Běloruska do třetích zemí zůstává těmito opatřeními nedotčen, a to v souladu se závazkem EU podporovat potravinové zabezpečení na celém světě, zejména v rozvojových zemích. Znamená to, že nákup a prodej ruských zemědělských produktů nedozná změn, stejně jako jejich skladování v celních skladech EU, přeprava na plavidlech EU nebo poskytování pojišťovacích a finančních služeb.
Další kroky
Návrh Komise nyní posoudí Evropský parlament a Rada na základě hlasování kvalifikovanou většinou podle článku 207 Smlouvy o fungování EU, který je právním základem společné obchodní politiky.
Více informací
Omezující opatření EU v návaznosti na vojenskou agresi Ruska vůči Ukrajině
* Aktualizováno 29. ledna 2025.
Citát:
Tato cla jsou pečlivě nastavena tak, aby sloužila více účelům. Naším cílem je dále oslabit válečnou ekonomiku Ruska a zároveň snížit závislost EU, podpořit náš průmysl a zachovat celosvětové potravinové zabezpečení. Učiníme veškeré nezbytné kroky k ochraně našeho odvětví výroby hnojiv a našich zemědělců.
Maroš Šefčovič, komisař pro obchod a hospodářskou bezpečnost, interinstitucionální vztahy a transparentnost
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 28. ledna 2025