
Komise vůbec poprvé přijala seznam 47 strategických projektů na podporu domácích kapacit v oblasti strategických surovin, které posílí evropský hodnotový řetězec surovin a přispějí k diverzifikaci zdrojů. Nové strategické projekty jsou důležitým milníkem v provádění aktu o kritických surovinách, jehož cílem je zajistit, aby těžba, zpracování a recyklace strategických surovin na evropské půdě do roku 2030 uspokojily 10 %, 40 % a 25 % poptávky EU. Tyto strategické projekty Evropě pomáhají plnit uvedené cíle, čímž významně přispívají k ekologické a digitální transformaci Evropy a podporují evropský obranný, letecký a kosmický průmysl.
Přehled vybraných projektů
Nové strategické projekty, kterých je celkem 47, se nacházejí ve 13 členských státech EU, a to v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Španělsku, Estonsku, Česku, Řecku, Švédsku, Finsku, Portugalsku, Polsku a Rumunsku. Pokrývají jeden nebo více segmentů hodnotového řetězce surovin, přičemž 25 projektů se týká těžební činnosti, 24 zpracování, 10 recyklace a 2 substituce surovin. Tyto strategické projekty se týkají 14 ze 17 strategických surovin uvedených v aktu o kritických surovinách. Patří mezi ně několik projektů týkajících se lithia (22 projektů), niklu (12 projektů), kobaltu (10 projektů), manganu (7 projektů) a grafitu (11 projektů), které budou přínosem zejména pro unijní hodnotový řetězec surovin pro výrobu baterií. Tyto projekty zajistí, aby EU mohla zcela splnit své referenční hodnoty pro těžbu, zpracování a recyklaci lithia a kobaltu do roku 2030 a zároveň dosáhnout významného pokroku v oblasti grafitu, niklu a manganu. Další strategické projekty týkající se hořčíku (1 projekt) a wolframu (3 projekty) pak přispějí k odolnosti obranného průmyslu EU, který je na těchto surovinách závislý.
Tyto projekty byly vybrány proto, že přispívají k zabezpečení dodávek strategických surovin pro EU, splňují environmentální, sociální a správní kritéria a jsou technicky proveditelné. Vybrané projekty navíc také prokázaly své jasné přeshraniční přínosy pro EU.
Výhody pro vybrané projekty
Pro svůj rozjezd může těchto 47 strategických projektů očekávat kapitálové investice ve výši celkem 22,5 miliardy EUR. Projekty budou moci využít koordinovanou podporu Komise, členských států a finančních institucí, zejména pokud jde o přístup k financování a navazování kontaktů s příslušnými odběrateli. Další výhodou bude zjednodušené povolovací řízení, které při zachování environmentálních, sociálních a správních standardů zaručí předkladatelům projektů tolik potřebnou předvídatelnost. Jak stanoví akt o kritických surovinách, povolovací řízení nepřesáhne 27 měsíců u těžebních projektů a 15 měsíců u ostatních projektů. Dnes přitom běžné povolovací postupy trvají pět až deset let.
Souvislosti
Akt o kritických surovinách vstoupil v platnost 23. května 2024. Téhož dne zveřejnila Komise výzvu k předkládání návrhů na uznání projektů za strategické projekty s datem uzávěrky 22. srpna 2024. Žádosti, které byly shledány kompletními, posoudila Komise s podporou externích odborníků, aby ověřila, zda projekty splňují příslušná kritéria podle aktu o kritických surovinách. Na základě tohoto posouzení pak Komise vypracovala seznam projektů v oblasti těžby, zpracování, recyklace nebo substituce strategických surovin. Komise přitom konzultovala Radu pro kritické suroviny, složenou z členských států a Evropského parlamentu jako pozorovatele, a ve dnech 20. února 2025 a 12. března 2025 projednala a přijala stanovisko k seznamu strategických projektů. Komise obdržela také žádosti o projekty ve třetích zemích. Rozhodnutí o možném výběru takových projektů bude přijato později. Komise brzy oznámí novou výzvu k podávání žádostí o strategické projekty. Její zveřejnění je momentálně plánováno na konec léta.
Více informací
Otázky a odpovědi týkající se strategických projektů
Interaktivní mapa a informační listy
Akt o kritických surovinách – Evropská komise
Citát:
Suroviny stojí na samém začátku našich nejstrategičtějších dodavatelských řetězců. Jsou nepostradatelné i pro dekarbonizaci našeho kontinentu. V řadě surovin, které potřebujeme nejvíce, je ale Evropa momentálně závislá na třetích zemích. Musíme proto zvýšit vlastní produkci, diverzifikovat naše dodávky zvenčí a vytvořit zásoby. Dnes jsme představili seznam 47 nových strategických projektů, které nám poprvé pomohou zajistit vlastní domácí dodávky surovin. Je to přelomový okamžik pro suverenitu Evropy coby průmyslové mocnosti.
Stéphane Séjourné, výkonný místopředseda pro prosperitu a průmyslovou strategii
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 25. března 2025