Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva3. července 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 1 min

Od 3. července EU podniká další kroky proti znečištění plasty na jedno použití

plastove_nadobi.jpg
© Harry Wedzinga / Getty Images
© Harry Wedzinga / Getty Images
EU podniká kroky proti znečištění plasty. Od 3. července 2021 nesmí být na trhy členských států EU dodávány plastové talíře, příbory, brčka, tyčky k balónkům a vatové tyčinky na jedno použití. Dále se totéž opatření vztahuje na kelímky a nádoby na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrenu a na všechny výrobky z oxo-rozložitelného plastu.

Plastové výrobky na jedno použití jsou zcela nebo zčásti vyrobeny z plastu a obvykle jsou určeny pouze k jednomu použití nebo k použití po krátkou dobu, načež se vyhazují. Podle nových pravidel jsou určité jednorázové plastové výrobky, pro něž existuje nějaká alternativa, zakázány. Zavádějí se rovněž zvláštní opatření k omezení používání určitých produktů.

Proč EU bojuje s plastovým odpadem?

Plasty tvoří více než 80 % odpadu v mořích. Plast se hromadí v mořích, oceánech a na plážích v EU a na celém světě. Zbytky plastů nacházíme u mořských živočichů, jako jsou mořské želvy, tuleni, velryby a ptáci, ale také u ryb a korýšů, a tedy v potravním řetězci člověka.

Plasty jsou sice jako materiál praktické, užitečné a neocenitelné, ale je třeba je používat lépe a opakovaně a je záhodno je recyklovat. Když se plastové výrobky vyhodí, neznamená to z ekonomického hlediska jen ztrátu čistě ekonomické hodnoty materiálu, nýbrž také náklady na čištění a rovněž ztráty pro cestovní ruch, rybolov a lodní dopravu.

Publikace se shrnutím pravidel EU pro značné množství jednorázových plastových výrobků a lovných zařízení obsahujících plasty naleznete zde.

Pravidla EU: Plastové výrobky na jedno použití 

 

 

Podrobnosti

Datum zveřejnění
3. července 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku