Odvážnější, jednodušší a rychlejší Unie: pracovní program Komise na rok 2025 - Evropská komise
Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
  • Tisková zpráva
  • 12. února 2025
  • Odhadovaná doba čtení: 8 min

Odvážnější, jednodušší a rychlejší Unie: pracovní program Komise na rok 2025

The Berlaymont Building and European Flags

Komise přijala svůj pracovní program na rok 2025 a vymezila v něm, jakým způsobem hodlá dosáhnout svých ambicí, jimiž je podpora konkurenceschopnosti, zvýšení bezpečnosti a posílení hospodářské odolnosti v EU. Pracovní program vychází ze závazků stanovených v politických směrech a pověřovacích dopisech zaslaných předsedkyní von der Leyenovou.

Program se zaměřuje na stěžejní iniciativy, které Komise přijme v prvním roce svého mandátu k řešení otázek, jimž Evropané přikládají největší význam. Reaguje tak na potřebu zajistit občanům a podnikům EU více příležitostí, inovací a růstu, a tím v konečném důsledku podpořit bezpečnější a prosperující EU. Nově navrhované iniciativy jsou uvedeny ve zvláštní příloze spolu s dnes oznámenými hodnoceními a kontrolami účelnosti.

Pracovní program doprovází sdělení o provádění a zjednodušování, které uvádí, jakým způsobem hodlá Komise v příštích pěti letech zjednodušit provádění pravidel EU v praxi, snížit administrativní zátěž a zjednodušit pravidla EU. Popisuje cíle a nástroje, které mají pomoci snížit regulační zátěž, zvýšit konkurenceschopnost a odolnost a přinést občanům a podnikům rychlá a smysluplná zlepšení.

Strategický program provádění a zjednodušování

Pracovní program na rok 2025 je výrazně zaměřen na zjednodušování. Obsahuje první souhrnné balíčky a návrhy, jejichž cílem je zlepšit a urychlit fungování politik a právních předpisů EU s cílem posílit konkurenceschopnost EU.

První takový balíček navrhne rozsáhlé zjednodušení především v oblasti podávání zpráv o udržitelném financování, náležité péče v oblasti udržitelnosti a taxonomie. Další iniciativy, například akt o akcelerátoru dekarbonizace průmyslu, zjednoduší udělování povolení, oprávnění a požadavky na podávání zpráv. Nová definice malých podniků se střední tržní kapitalizací sníží regulační zátěž, aby pomohla odstranit překážky, s nimiž se malé a střední podniky při svém růstu potýkají.

Zjednodušující opatření týkající se společné zemědělské politiky a dalších politických oblastí s dopadem na zemědělce budou řešit příčiny, které vedou ke složitým postupům a nadměrné administrativní zátěži vnitrostátních správních orgánů a zemědělců. S cílem přispět k dosažení investičních cílů, které budou stanoveny v bílé knize, a vytvořit podmínky pro prosperitu inovativních společností se bude uvažovat i o dalších návrzích na zjednodušení, případně včetně souhrnného návrhu v oblasti obrany.

Společná cesta vpřed: klíčové výstupy pracovního programu Komise na rok 2025

  • Udržitelná prosperita a konkurenceschopnost: Nově zřízený Kompas konkurenceschopnosti bude vodítkem pro úsilí o udržitelný růst, přičemž strategie EU pro začínající a rychle se rozvíjející podniky posílí postavení podnikatelů zajištěním lepšího přístupu ke kapitálu. Ústředním prvkem plánu spolupráce pro dekarbonizaci a konkurenceschopnost je dohoda o čistém průmyslu, která připraví půdu pro navrhovaný cíl 90% snížení emisí do roku 2040.
  • Obrana a bezpečnost: Vzhledem ke geopolitickému napětí EU zintenzivňuje úsilí o zajištění bezpečnosti a míru a předkládá plány na vybudování solidní budoucnosti evropské obrany. Společnými a strategickými investicemi ve spolupráci s NATO se EU snaží posílit svůj obranný průmysl a snížit závislosti. Strategie Unie připravenosti posílí předvídání krizí a zvýší odolnost. Přispějí k tomu i iniciativy pro zajištění klíčových zdrojů, například strategie EU pro vytváření zásob a akt o kriticky důležitých léčivých přípravcích.
  • Podpora lidí, posílení naší společnosti a našeho sociálního modelu Komise usiluje o upevnění jedinečného a vysoce ceněného evropského sociálního modelu a o posílení sociální spravedlnosti, proto bude stát v čele úsilí o modernizaci sociálních politik prostřednictvím nového akčního plánu pro evropský pilíř sociálních práv. S cílem přizpůsobit se technologické, demografické a odvětvové transformaci předloží Komise návrh Unie dovedností, který by měl zajistit, aby všichni pracovníci získali potřebné vzdělání a odbornou přípravu.
  • Zachování naší kvality života: Komise předloží Vizi pro zemědělství a potraviny, která by zemědělcům poskytla stabilní rámec, a předloží plán souvisejících klíčových návrhů. Pakt pro oceány vytvoří jednotný rámec pro politiky v oblasti oceánů s cílem zachovat zdraví oceánů a podpořit modrou ekonomiku EU. Evropská strategie pro vodohospodářskou odolnost bude vycházet z přístupu od zdroje k moři s cílem účinně řídit vodní zdroje a řešit dopady změny klimatu, jako jsou povodně a sucha. Balíček opatření, která zjednoduší společnou zemědělskou politiku, bude řešit příčiny složitých postupů a administrativní zátěže zemědělců a vnitrostátních správních orgánů.
  • Ochrana demokracie a prosazování hodnot: Iniciativy typu Štít pro demokracii se budou zabývat hrozbami, jako jsou rostoucí extremismus a dezinformace. Komise rovněž plánuje posílit strategie pro boj proti diskriminaci na základě pohlaví, zdravotního postižení, sexuální orientace nebo rasy, včetně obnovené strategie pro rovnost LGBTIQ osob a nové strategie proti rasismu.
  • Globální Evropa: využití naší síly a našich partnerství: Úsilí o svobodu Ukrajiny zůstává prioritou a EU je zároveň odhodlána usilovat o spravedlivý, komplexní a trvalý mír založený na dvoustátním řešení na Blízkém východě. Pakt pro Středomoří a strategie pro oblast Černého moře se zaměří na regionální spolupráci, hospodářské investice a bezpečnost a nový strategický program EU–Indie zajistí komplexní přístup k vymezení oblastí společného strategického zájmu.
  • Společné dosahování výsledků a příprava naší Unie na budoucnost: Komise hodlá předložit nový víceletý finanční rámec zaměřený na zjednodušení přístupu k financování EU a posílení finančního dopadu na podporu vnitrostátního, soukromého a institucionálního financování. Kromě toho přezkumy politik před rozšířením dále posoudí důsledky a dopady rozšíření na všechny politiky EU a zaručí, že naše politiky budou moci i nadále účinně plnit své cíle v širší Unii.

Souvislosti

Komise každoročně přijímá pracovní program, jenž obsahuje seznam opatření, která Komise přijme v nadcházejícím roce. Vzhledem k tomu, že nový sbor komisařů se ujal své funkce dne 1. prosince 2024, byl pracovní program Komise pro první rok nového mandát přijat dne 11. února 2025.

Pracovní program informuje veřejnost i spolutvůrce právních předpisů o našich politických závazcích předložit nové iniciativy, včetně návrhů na zjednodušení, stáhnout projednávané návrhy a přezkoumat stávající právní předpisy EU. Pracovní program Komise je výsledkem úzké spolupráce s Evropským parlamentem, členskými státy a poradními orgány EU.

Více informací

Pracovní program Komise na rok 2025

Přílohy

Sdělení o zjednodušení a provádění

Informativní přehled o pracovním programu Komise na rok 2025

Informativní přehled o sdělení o zjednodušení a provádění

Vyjádření komisaře Šefčoviče v Evropském parlamentu k pracovnímu programu Komise na rok 2025

Občané a podniky volali po jednodušší Evropské unii. Program, který jsme předložili, nás povede ke konkurenceschopnější, odolnější a prosperující Evropě.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Vzhledem k tomu, že Evropská komise zahájila nový mandát v situaci, kdy musí řešit ojedinělý soubor výzev, je důležité, aby měl její pracovní program co největší dopad. Je nutné posílit konkurenceschopnost evropského hospodářství, protože hospodářská soutěž roste, navíc je často nekalá, a předvídatelnost se snižuje. Proto se budeme maximálně zaměřovat na sledování našich strategických zájmů. A právě proto jsme také naslouchali našim podnikům a reagovali na jejich žádost o navržení takových pravidel, která by bylo snadnější plnit. Oceňuji cennou spolupráci s Parlamentem a Radou při přípravě tohoto pracovního programu Komise. Dobrá tvorba politik je týmovým úsilím, které bude zapotřebí i během období provádění.

Maroš Šefčovič, komisař pro obchod a hospodářskou bezpečnost, interinstitucionální vztahy a transparentnost

Dnes vytyčujeme vizi programu provádění a zjednodušování, který přinese lidem i podnikům rychlá a viditelná zlepšení. Evropské podniky by měly trávit méně času plněním administrativních úkonů a vynakládat na ně méně zdrojů, aby se mohly soustředit na to, co je skutečně důležité: rozvíjení inovativních nápadů, jejich uvádění do praxe v Evropě a vytváření vysoce kvalitních pracovních míst. Každá hodina ušetřená na papírování může být ziskem pro všechny Evropany. Jsme odhodláni vytvořit vhodné podmínky pro více inovací, více podniků a lepších pracovních míst v Evropě.

Valdis Dombrovskis, komisař pro hospodářství a produktivitu, provádění a zjednodušení

Podrobnosti

Datum zveřejnění
12. února 2025