
Evropská komise dnes zveřejnila sdělení „Cesta k příštímu víceletému finančnímu rámci“. Jsou v něm nastíněny klíčové politické a rozpočtové výzvy, které budou utvářet návrh příštího víceletého finančního rámce (VFR). Vytváří základ pro úvahy o tom, jak přizpůsobit dlouhodobý rozpočet EU vyvíjejícím se potřebám a prioritám. Komise tímto sdělením rovněž souběžně zahajuje celoevropskou kampaň s řadou zúčastněných stran, včetně vlád členských států, regionálních subjektů a občanů.
Rozpočet EU jako ústřední prvek priorit EU
Evropský rozpočet podporuje občany, zemědělce, výzkumné pracovníky, podniky a regiony v celé Evropě i mimo ni. Ukázalo se, že je zásadní pro zlepšení života Evropanů. Společně s nástrojem NextGenerationEU pomohl překonat pandemii a energetickou krizi a zároveň se během omezení volného pohybu osob podařilo zachránit miliony pracovních míst a investovat do naší čisté a digitální budoucnosti. V reakci na ruskou útočnou válku byla z rozpočtu EU rovněž poskytnuta bezprecedentní podpora pro Ukrajinu a bezpečnost Evropy.
Příští dlouhodobý rozpočet, který bude platný od roku 2028, musí učinit zdánlivě nemožné: očekávání, že EU bude jednat, stále roste. Aby rozpočet EU odpovídal našim ambicím, zajistil splácení půjček pro nástroj NextGenerationEU a zároveň poskytoval stabilní vnitrostátní finanční příspěvky od členských států, musíme zavést nové vlastní zdroje. Zachovat stávající stav není možné. Musíme se rozhodnout. EU musí co nejlépe využít každé euro, které vynakládá, a zaměřit se na priority a cíle EU tam, kde jsou opatření EU nejvíce zapotřebí.
Nové výzvy a očekávání týkající se opatření EU vyžadují přehodnocení způsobu fungování rozpočtu EU tak, aby byl připraven na budoucnost. Cíl svobodné, demokratické, silné, bezpečné, prosperující a konkurenceschopné Evropy vyžaduje reformovaný a posílený rozpočet EU, který bude jednodušší, flexibilnější, cílenější a účinnější.
Nový přístup k modernímu rozpočtu EU by měl zahrnovat plán pro každou zemi s klíčovými reformami a investicemi navržený a prováděný ve spolupráci s vnitrostátními, regionálními a místními orgány. Evropský fond pro konkurenceschopnost by měl vytvořit investiční kapacitu na podporu strategických odvětví a kritických technologií. Přepracované financování vnější činnosti by mělo mít větší dopad, mělo by být cílenější a mělo by být v souladu se strategickými zájmy a mělo by přispívat k nové zahraniční politice. Rozpočet by měl rovněž vycházet z dalších záruk na ochranu právního státu. Kromě toho by rozpočet EU měl mít možnost spoléhat se na modernizované příjmy, aby bylo zajištěno dostatečné a udržitelné financování našich společných priorit.
Předsedkyně von der Leyenovák tomu uvedla: „Příští dlouhodobý rozpočet posílí společnou vizi Unie do budoucnosti. Promítá naše společné priority do konkrétních opatření, která jsou přínosná pro miliony občanů, podniků, regionů a výzkumných pracovníků. Proto vyzýváme všechny Evropany, aby vyjádřili svůj názor prostřednictvím veřejných konzultací, panelové diskuse občanů nebo platformy aktivního občanství. Vyzýváme k vytvoření moderního, ambiciózního a posíleného rozpočtu. Výzvy, kterým čelíme, jsou rovněž našimi společnými cíli: společně jsme silnější.“
Společné navrhování rozpočtu
Rozpočet EU přináší prospěch všem Evropanům, a proto by měli by mít možnost vyjádřit své názory na budoucnost rozpočtu EU. Z tohoto důvodu dnes Komise zahajuje veřejnou konzultaci, v níž vyzývá zúčastněné strany a občany, aby se vyjádřili k budoucímu rozpočtu EU a politikám, které by měl podporovat. Tyto konzultace budou probíhat během nadcházejících 12 týdnů. Jsou přístupné na těchto adresách:
- Využívání finančních prostředků EU společně s členskými státy a regiony
- Finanční prostředky EU na podporu konkurenceschopnosti
- Finanční prostředky EU na podporu vnější činnosti
- Finanční prostředky EU na podporu přeshraničního vzdělávání, odborné přípravy, solidarity, mládeže, médií, kultury, kreativního odvětví, hodnot a občanské společnosti
- Finanční prostředky EU na podporu civilní ochrany, připravenosti a reakce na krize
- Finanční prostředky EU podporu jednotného trhu a spolupráce mezi vnitrostátními orgány.
- Výkonnost rozpočtu EU
Panelové diskuze občanů se zúčastní 150 Evropanů, aby společně diskutovali a předložili konkrétní doporučení pro příští rozpočet EU. Současně bude k dispozici online platforma, díky níž budou mít všichni příležitost zúčastnit se diskuze. Kromě toho komisař Serafin v průběhu roku 2025 bude cestovat po Evropě v rámci„Tour d'Europe“ a povede individuální konzultace s orgány členských států, regionálními zúčastněnými stranami a příjemci prostředků z rozpočtu EU.
Komise vítá, že se do úvah o budoucím rozpočtu EU zapojily všechny orgány a instituce EU, jakož i partneři, kteří plní rozpočet EU.
Komise předloží svůj formální návrh příštího víceletého finančního rámce v červenci 2025 s cílem zajistit včasnou dohodu před jeho plněním v lednu 2028.
Souvislosti
Rozpočet EU má zásadní význam pro plnění priorit EU. Rozpočet sdružuje zdroje, umocňuje jednotu a využívá se na podporu všech členských zemí EU a jejich občanů, ale i za hranicemi EU. Posiluje evropské hospodářství a geopolitickou pozici Unie.
EU má roční rozpočtový cyklus a dlouhodobý rozpočet, známý jako víceletý finanční rámec. Toto víceleté plánování zajišťuje předvídatelnost výdajů EU, zejména u víceletých projektů a politik.
Podle článku 312 Smlouvy o fungování Evropské unie se víceletý finanční rámec vztahuje na období nejméně pěti let. Jeho celkovým cílem je zajistit řádný vývoj výdajů Evropské unie v mezích vlastních zdrojů. Na základě návrhu Komise přijímá víceletý finanční rámec jednomyslně 27 členských států EU v Radě po obdržení souhlasu Evropského parlamentu.
Víceletý finanční rámec stanoví maximální částky, které lze z rozpočtu Unie přidělit na hlavní oblasti činností. Tyto maximální částky jsou stanoveny pro jednotlivé kategorie výdajů, které odpovídají hlavním politikám Unie.
Stávající finanční rámec trvá od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2027 a jeho celkové výdaje odpovídají 1 211 miliardám eur. Doprovází jej nástroj NextGenerationEU, dočasný nástroj na podporu oživení ve výši až 807 miliard eur, který v reakci na koronavirovou pandemii posílí evropské hospodářství a zvýší odolnost našich společností.
Více informací
Sdělení o přípravě příštího víceletého finančního rámce
Evropská panelová diskuse občanů o novém evropském rozpočtu
Tour d'Europe komisaře Serafina
Citáty:
Příští dlouhodobý rozpočet posílí společnou vizi Unie pro budoucnost. Promítá naše společné priority do konkrétních opatření, která jsou přínosná pro miliony občanů, podniků, regionů a výzkumných pracovníků. Proto vyzýváme všechny Evropany, aby vyjádřili svůj názor prostřednictvím veřejných konzultací, panelové diskuse občanů nebo platformy aktivního občanství. Vyzýváme k vytvoření moderního, ambiciózního a posíleného rozpočtu. Výzvy, kterým čelíme, jsou rovněž našimi společnými cíli: společně jsme silnější.
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
Příští dlouhodobý rozpočet EU musí být navržen společným úsilím. Jsem odhodlán vést rozsáhlé konzultace a jsem připraven vyslechnout si názory členských států, regionálních a místních orgánů, občanů a zúčastněných stran na nový evropský rozpočet. Právě z tohoto důvodu jsem se již vydal na cestu po Evropě. Veřejné konzultace, které dnes zahajujeme, společně s panelovou diskusí evropských občanů připravují půdu pro nový evropský rozpočet.
Piotr Serafin, komisař pro rozpočet, boj proti podvodům a veřejnou správu
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 12. února 2025