Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva2. září 2022Odhadovaná doba čtení: 2 min

Začalo přihlašování škol do soutěže EU pro mladé překladatele

Juvenes Translatores - Register now

Střední školy z celé EU se nyní mohou hlásit do každoroční překladatelské soutěže Juvenes Translatores vyhlašované Evropskou komisí. Od 2. září 12:00 hodin se školy mohou registrovat on-line. Jejich studenti pak budou moci soutěžit se svými vrstevníky z jiných evropských zemí. Letos budou soutěžící překládat texty na téma „Evropská mládež“.

Jak prohlásil komisař pro rozpočet a správu Johannes Hahn„Touto soutěží chceme mladé lidi inspirovat k překladatelské kariéře a podpořit studium jazyků. Rok 2022 je Evropským rokem mládeže a soutěž propojí mladé lidi z různých zemí, pobídne je, aby rozvíjeli svou lásku k jazykům, a pomůže jim překonávat překážky mezi lidmi a kulturami. Má-li EU vzkvétat, musí být lidé schopni spolu komunikovat a navzdory vzájemným rozdílům rozumět jeden druhému.“

Soutěžící mohou překládat mezi libovolnými dvěma z celkem 24 úředních jazyků EU – tedy v kterékoli z celkem 552 jazykových kombinací.

Zapojení do soutěže probíhá ve dvou fázích. V první fázi – která potrvá do 20. října 2022 do 12:00 SEČ – se školy musí zaregistrovat. Přihlášku své školy mohou učitelé vyplnit v kterémkoli z 24 úředních jazyků EU.

Komise poté pozve do další fáze 705 škol, které náhodně vybere počítač. Počet zúčastněných škol z každé země se rovná počtu křesel, jež má daná země v Evropském parlamentu.

Každá vybraná škola pak nominuje až pět studentů, kteří se soutěže zúčastní. Studenti mohou být jakékoliv národnosti a musí být narozeni v roce 2005.

Soutěž proběhne on-line 24. listopadu 2022 ve všech zúčastněných školách současně.

Vítězové (za každou zemi jeden) budou vyhlášeni na začátku února 2023 a pozváni k osobnímu převzetí ceny na slavnostním předávání cen v Bruselu na jaře 2023. Tam se budou moci setkat s profesionálními překladateli Evropské komise a dozvědět se více o této profesi a o práci s jazyky.

Souvislosti

Soutěž Juvenes Translatores (latinsky „mladí překladatelé“) pořádá každoročně Generální ředitelství pro překlady Evropské komise. První ročník se konal již v roce 2007. Cílem soutěže je podpořit výuku jazyků ve školách a dát mladým lidem šanci si vyzkoušet, jaké to je být překladatelem. Je určena 17letým studentům středních škol a probíhá současně ve všech vybraných školách po celé EU.

V minulosti soutěž inspirovala některé účastníky ke studiu jazyků na univerzitě a k profesní dráze překladatele. Je to také příležitost vyzdvihnout bohatou jazykovou rozmanitost EU.

Další informace

Internetové stránky Juvenes Translatores

Facebookové stránky Juvenes Translatores

Překladatelské oddělení Evropské komise na Twitteru: @translatores

Podrobnosti

Datum zveřejnění
2. září 2022