Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva14. června 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 3 min

Cesta k digitálnímu COVID certifikátu EU je volná!

digital_green_certificate_train.png
© EC Audiovisual Service
© EC Audiovisual Service
Článek obsahuje stručné shrnutí - Předsedové tří orgánů EU – Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise – se dnes zúčastnili slavnostního podpisu nařízení o evropském digitálním COVID certifikátu EU, kterým se završil legislativní proces.

Stručné shrnutí

  • COVID certifikát (tzv. „covid pas“) je právně ukotven
  • Komise proto vydává strategii pro pevnější Schengen

Celé znění tiskové zprávy

Předseda EP David Sassoli, předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová a portugalský premiér António Costa při této příležitosti uvedli:

„Digitální COVID certifikát EU je symbolem toho, co Evropa představuje. Je symbolem Evropy, která se nezalekne těžkých zkoušek. Evropy, která se díky výzvám sjednocuje a roste. Opět se ukázalo, že Unie funguje nejlépe, když pracujeme společně. Evropské orgány se na nařízení o digitálním COVID certifikátu EU dohodly v rekordním čase 62 dnů. V průběhu legislativního procesu jsme vytvořili také technickou páteř systému – bránu EU, která je v provozu od 1. června.

Je to velký úspěch, na který můžeme být hrdí. Evropa, kterou všichni známe a chceme zpátky, je Evropa bez překážek. Certifikát EU umožní občanům znovu využívat to nejhmatatelnější a nejvíce ceněné právo EU – právo na volný pohyb. Díky dnes podepsanému zákonu budeme moci v létě cestovat bezpečněji. Dnes opět společně potvrzujeme, že otevřená Evropa je zpátky.“

Digitální COVID certifikát EU:

Účelem digitálního COVID certifikátu EU je usnadnit volný a bezpečný pohyb v rámci EU během pandemie COVID-19. Všichni Evropané mají právo na volný pohyb i bez tohoto certifikátu, který jim však cestování usnadní a ochrání držitele před omezeními, jako je třeba karanténa.

Digitální COVID certifikát EU bude dostupný všem a bude:

  • pokrývat očkování, provedení testu i prodělání nemoci COVID-19,
  • zdarma a k dispozici ve všech jazycích EU,
  • dostupný v digitálním a tištěném formátu,
  • bezpečný a bude obsahovat digitálně podepsaný QR kód.

Členské státy nesmějí držitelům digitálního COVID certifikátu EU ukládat další cestovní omezení, pokud nejsou nezbytná a přiměřená pro ochranu veřejného zdraví.

Komise se navíc zavázala z nástroje pro mimořádnou podporu uvolnit 100 milionů EUR, aby členským státům pomohla zajistit cenově dostupné testy.

Nařízení se bude uplatňovat ode dne 1. července 2021 po dobu 12 měsíců.

Souvislosti

Dne 17. března 2021 předložila Evropská komise návrh na vytvoření COVID certifikátu EU s cílem usnadnit bezpečný volný pohyb občanů v rámci EU během pandemie. Dne 20. května dosáhli spolunormotvůrci předběžné dohody. Technický páteřní systém – brána EU – byl spuštěn 1. června. Brána umožňuje ověření bezpečnostních prvků obsažených v QR kódech.

V návaznosti na dnešní podpis vstoupí nařízení v platnost dne 1. července, přičemž pro vydávání certifikátů v členských státech, které potřebují více času, bude uplatněno šestitýdenní zaváděcí období.

Digitální COVID certifikáty EU již začalo vydávat 13 členských států.

Další informace

Internetové stránky

Informativní přehled

Otázky a odpovědi (aktualizace)

Nová videa

Video o digitálním COVID certifikátu EU

Platforma Re-open EU

Podrobnosti

Datum zveřejnění
14. června 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku