Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva31. října 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 4 min

EU a USA se dohodly na zahájení rozhovorů o globálním ujednání o udržitelné oceli a hliníku a na pozastavení obchodních sporů v oblasti oceli a hliníku

eu_usa_2.jpg
@EU
@EU
Předsedkyně Evropské komise von der Leyenová a prezident Spojených států Biden se dnes dohodli na zahájení rozhovorů o globálním ujednání o udržitelné oceli a hliníku. Jedná se o nový milník v transatlantických vztazích a v úsilí EU a USA o celosvětovou dekarbonizaci odvětví oceli a hliníku v rámci boje proti změně klimatu.

Oba čelní představitelé se rovněž dohodli na pozastavení dvoustranných sporů ohledně oceli a hliníku vedených v rámci Světové obchodní organizace. Navázali tak na nedávné úspěchy při obnovování transatlantických obchodních vztahů, jakými jsou zřízení Rady EU–USA pro obchod a technologie a pozastavení cel souvisejících se spory ohledně společností Boeing a Airbus.

Výroba oceli a hliníku patří mezi největší zdroje emisí uhlíku na světě. Mají-li být tato výroba, jakož i obchod s ocelí a hliníkem udržitelné, musíme řešit uhlíkovou náročnost tohoto odvětví spolu s problémy spojenými s nadměrnou kapacitou. Cílem globálního ujednání bude zajistit dlouhodobou životaschopnost našich odvětví, podpořit nízkouhlíkovou výrobu oceli a hliníku a obchod s nimi a obnovit tržně orientované podmínky. K tomuto ujednání se budou moci připojit všichni podobně smýšlející partneři.

Kromě toho v návaznosti na oznámení Spojených států, že budou odstraněna cla podle § 232 na vývoz oceli a hliníku z EU až do objemu dřívějšího obchodu, učiní Evropská unie kroky k pozastavení svých vyrovnávacích opatření vůči Spojeným státům. Obě strany se rovněž dohodly, že v této otázce přeruší své spory v rámci WTO.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Toto globální ujednání bude představovat nový mocný nástroj v našem úsilí o udržitelnost, dosažení klimatické neutrality a zajištění rovných podmínek pro naše odvětví oceli a hliníku. Zmírnění dalšího ze zdrojů napětí v transatlantickém obchodním partnerství pomůže odvětvím na obou stranách. Jedná se o důležitý milník pro naši obnovenou a na budoucnost zaměřenou agendu s USA.“

Výkonný místopředseda a komisař pro obchod Valdis Dombrovskis dodal: „Dnes jsme se dohodli na pozastavení našeho sporu v oblasti obchodu s ocelí a hliníkem a na zahájení spolupráce na novém globálním ujednání o udržitelné oceli a hliníku. Jedná se o další významný krok v rámci širší obnovy transatlantických vztahů. Rozhodnutí USA obnovit dřívější objem vývozu oceli a hliníku z EU v znamená, že se můžeme posunout od důležitého sporného bodu v našich vzájemných vztazích. Dává nám prostor k tomu, abychom pracovali na komplexním řešení problému celosvětové nadměrné kapacity. EU proto na zmírnění tohoto napětí zareaguje recipročním pozastavením našich vyrovnávacích opatření. Nyní se můžeme zaměřit na transatlantickou obchodní agendu orientovanou více do budoucna a zároveň pracovat na definitivním a trvalém řešení této otázky.“

Souvislosti

V červnu 2018 zavedla vláda amerického prezidenta Trumpa cla na evropský vývoz oceli a hliníku ve výši 6,4 miliardy eur. V lednu 2020 přibyla další cla, která dopadla na vývoz některých odvozených výrobků z oceli a hliníku z EU ve výši přibližně 40 milionů eur. V červnu 2018 zavedla EU vyrovnávací opatření na vývoz z USA do EU v hodnotě 2,8 miliardy eur (obdobná reakce EU následovala po druhém souboru cel USA v roce 2020). Zbývající vyrovnávací opatření, která mají vliv na vývoz v hodnotě 3,6 miliardy eur, měla vstoupit v platnost dne 1. června 2021. EU pozastavila platnost těchto opatření do 1. prosince 2021 s cílem poskytnout stranám prostor pro spolupráci na dlouhodobějším řešení. Po dnešním oznámení Spojených států nebudou tato opatření zavedena.

Další informace

Jednostranné prohlášení EU o pozastavení protiopatření

Společné prohlášení EU a USA o obchodu s ocelí a hliníkem

Tiskové prohlášení předsedkyně von der Leyenové

Tiskové prohlášení výkonného místopředsedy Dombrovskise

Společné tiskové prohlášení EU a USA

Otázky a odpovědi

Informativní přehled

Obchodní vztahy mezi EU a USA

EU přijímá vyrovnávací opatření

Podrobnosti

Datum zveřejnění
31. října 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku