Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva5. května 2022Odhadovaná doba čtení: 2 min

Eurobarometr: Evropané schválili reakci EU na válku na Ukrajině

Eurobarometr Ukrajina výsledky kveten 2022

Bleskový průzkum Eurobarometr ve všech členských státech EU, který byl dnes zveřejněn, ukazuje, že mezi občany EU panuje široká shoda ve prospěch reakce EU na ruskou invazi na Ukrajinu. 

Většina Evropanů se domnívá, že od začátku války projevila EU solidaritu (79 %) a ve své reakci byla jednotná (63 %) a rychlá (58 %).

Respondenti jsou ve velké míře nakloněni neochvějné podpoře Ukrajině a jejímu lidu. Konkrétně více než devět z deseti respondentů (93 %) souhlasí s poskytováním humanitární pomoci lidem zasaženým válkou. Celkem 88 % Evropanů souhlasí s myšlenkou přivítat v EU lidi prchající před válkou a 80 % respondentů schvaluje finanční podporu poskytnutou Ukrajině. Dále 66 % respondentů souhlasí s tím, že „Ukrajina by měla vstoupit do EU, jakmile bude připravena“, 71 % se domnívá, že Ukrajina je součástí evropské rodiny, a 89 % respondentů s Ukrajinci soucítí.

Velmi vysoká je rovněž podpora sankcí uvalených na Rusko po jeho vojenském útoku na Ukrajinu. Převážná většina Evropanů (80 %) schvaluje hospodářské sankce vůči Rusku. Celkem 79 % Evropanů schvaluje sankce proti ruským oligarchům s cílem způsobit politické elitě Ruska odpovědné za invazi zřetelné hospodářské a politické náklady.

Dvě třetiny Evropanů (67 %) souhlasí s tím, aby EU financovala nákup a dodávky vojenského vybavení na Ukrajinu. Celkem 75 % Evropanů se navíc domnívá, že válka na Ukrajině ukazuje, že „potřebujeme větší vojenskou spolupráci v rámci EU“.

Z průzkumu rovněž vyplývá velká podpora opatřením EU v oblasti energetiky, jejichž cílem je zbavit Evropu závislosti na ruských fosilních palivech. Panuje široká shoda ohledně plnění zásobníků plynu v EU, aby se zabránilo riziku jeho nedostatku příští zimu (86 %), ohledně přijetí opatření EU ke zvýšení energetické účinnosti budov, dopravy a zboží (85 %) a ohledně toho, že kvůli válce na Ukrajině je naléhavěji zapotřebí investovat do obnovitelných zdrojů energie (84 %). Celkem 90 % Evropanů souhlasí s tím, že by měla být přijata opatření na evropské úrovni s cílem omezit dopad rostoucích cen energie na spotřebitele a podniky, a 86 % evropských respondentů uvádí, že rostoucí ceny energie mají významný dopad na jejich kupní sílu.

 

Souvislosti

Tento bleskový průzkum Eurobarometr byl proveden ve 27 členských státech ve dnech 13. až 20. dubna 2022. Na internetu bylo dotazováno 26 066 občanů EU.

 

Další informace

Bleskový průzkum Eurobarometr 506

Podrobnosti

Datum zveřejnění
5. května 2022