Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva8. února 2023

Evropská komise a švédské předsednictví Rady uspořádají dárcovskou konferenci pro obyvatele Turecka a Sýrie, které zasáhlo zemětřesení

EU's response to the earthquake in Türkiye and Syria

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a švédský premiér Ulf Kristersson dnes oznámili záměr uspořádat v koordinaci s tureckými orgány dárcovskou konferenci s cílem mobilizovat finanční prostředky od mezinárodního společenství na podporu obyvatel Turecka a Sýrie po zničujícím zemětřesení, k němuž došlo tento týden. Akce se bude konat v březnu v Bruselu.

Dárcovská konference pomůže mobilizovat mezinárodní společenství k řešení následků ničivých zemětřesení z tohoto týdne. Cílem konference na vysoké úrovni, které se budou moci zúčastnit členské státy EU, sousední země, členské státy OSN, mezinárodní finanční instituce a další příslušné zainteresované strany, je koordinovat reakci dárců a získat zdroje na podporu rychlé obnovy a pomoci v postižených oblastech Turecka a Sýrie. Konferenci budou společně předsedat komisař pro evropskou politiku sousedství a jednání o rozšíření Olivér Várhelyi a švédský ministr pro mezinárodní rozvojovou spolupráci a zahraniční obchod Johan Forssell.

Všichni jsme zděšeni ničivými dopady zemětřesení, která tento týden zasáhla Turecko a Sýrii. Prioritou je nyní nepřetržitě pracovat na záchraně co nejvíce životů, protože mnoho lidí je stále uvězněno pod sutinami budovZa tímto účelem byl okamžitě aktivován mechanismus civilní ochrany EU, jehož prostřednictvím bylo nyní vysláno 31 pátracích a záchranných týmů a 5 zdravotnických týmů z 23 zemí. Již nyní však chceme obyvatelům Turecka a Sýrie říci: EU podpoří vaše komunity. Protože když udeří tragédie, jako je tato, neměl by nikdo zůstat osamocen,“ prohlásila předsedkyně von der Leyenová, která oznámila konání dárcovské konference po telefonickém rozhovoru s předsedou švédské vlády Kristerssonem.

Premiér Kristersson zdůraznil: „Zemětřesení v Turecku a severní Sýrii je katastrofou, která nemá v nedávné době obdoby. Ohromný rozsah ztrát na životech a fyzických škod je s každým dnem jasnější. Následky této katastrofy jsou skutečně hrůzné. Jako předsednická země Rady Evropské unie chce Švédsko zajistit, aby pomoc EU odpovídala potřebám tureckého a syrského lidu v této tíživé sitauci.“

Souvislosti

Dne 6. února 2023 zasáhlo Turecko a Sýrii první zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice. Po něm následovala nejméně dvě další silná zemětřesení. Veřejná a soukromá infrastruktura je do značné míry zničena, zasaženy byly tisíce domácností. Zemětřesení si vyžádala mnoho tisíc obětí.

Tisíce budov utrpěly vážné škody. Jsou mezi nimi školy a zdravotnická zařízení a další veřejná infrastruktura, jako jsou silnice, letiště, přístavy, ropné terminály, elektrické vedení a vodovody a kanalizace. Bylo zaznamenáno několik závažných následných otřesů, které způsobily další oběti na životech a škody. 

Okamžitě byl aktivován mechanismus civilní ochrany Evropské unie. 20 členských států EU a Albánie, Černá Hora a Srbsko již prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU nabídly 31 pátracích a záchranných týmů a 5 zdravotnických týmů. Tyto týmy mají celkem více než 1500 záchranářů a 100 hledacích a záchranářských psů.

Prostřednictvím mechanismu a také na základě dvoustranných ujednání se mobilizují rovněž týmy stavebních inženýrů a věcná pomoc. V současné době se v Turecku nachází tým civilní ochrany EU, který koordinuje mezinárodní reakci.

V brzké době by mělo být zahájeno posouzení potřeb po katastrofě (PDNA) pod vedením Rozvojovým programem OSN (UNDP), které by mělo přispět k vyhodnocení potřeb rekonstrukce a obnovy a přinést odhad celkových nákladů. Komise je připravena se na tomto posouzení podílet.

Citace

„Všichni jsme zděšeni ničivými dopady zemětřesení, která tento týden zasáhla Turecko a Sýrii. Prioritou je nyní nepřetržitě pracovat na záchraně co nejvíce životů, protože mnoho lidí je stále uvězněno pod sutinami budov. Za tímto účelem byl okamžitě aktivován mechanismus civilní ochrany EU, jehož prostřednictvím bylo nyní vysláno 31 pátracích a záchranných týmů a 5 zdravotnických týmů z 23 zemí. Již nyní však chceme obyvatelům Turecka a Sýrie říci: EU podpoří vaše komunity. Protože když udeří tragédie, jako je tato, neměl by nikdo zůstat osamocen

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová - 09/02/2023

 

„Zemětřesení v Turecku a severní Sýrii je katastrofou, která nemá v nedávné době obdoby. Ohromný rozsah ztrát na životech a fyzických škod je s každým dnem jasnější. Následky této katastrofy jsou skutečně hrůzné. Jako předsednická země Rady Evropské unie chce Švédsko zajistit, aby pomoc EU odpovídala potřebám tureckého a syrského lidu v této tíživé situaci.

Ulf Kristersson, Prime Minister of Sweden - 09/02/2023

Podrobnosti

Datum zveřejnění
8. února 2023