Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva14. října 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 4 min

Evropská rada pro inovace ohlásila novou vlnu vítězných startupů

zena_pracujici_s_mikroskopem.jpg
copyright
copyright
Evropská rada pro inovace Evropské komise vybrala 65 inovativních startupů a malých a středních podniků, které obdrží 363 milionů eur na průlomové inovace.

Každá společnost obdrží kombinaci grantového financování a kapitálové investice ve výši až 17 milionů EUR na rozvoj a rozšíření svých přelomových inovací v oblasti zdravotní péče, digitálních technologií, energetiky, biotechnologie, vesmíru i dalších oblastech. Jde o první skupinu společností, která bude financována v rámci plnohodnotného nástroje Evropské rady pro inovace pod názvem ERI Accelerator.

Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová při této příležitosti uvedla: „ERI Accelerator je jedinečným evropským nástrojem financování Evropské rady pro inovace. Podporuje rozvoj prvotřídních inovací díky zapojení soukromých investorů a nabízí portfolio služeb na podporu rozšiřování těchto inovací. Společně s Evropskou radou pro inovace je naším cílem přivést Evropu do čela inovací a nových technologií a nalézt nová řešení zdravotních, environmentálních a společenských výzev, jimž čelíme.“

Společnosti byly vybrány v novém dvoufázovém postupu, který byl zaveden v rámci programu Horizont Evropa. Přihlášky pečlivě posuzují externí odborníci a po nich následuje pohovor s porotou zkušených investorů a podnikatelů. Mezi vybrané společnosti patří:

  • nizozemský podnik Sensius BV, který vyvinul systém termoterapie k léčbě karcinomu hlavy a krku bez negativních vedlejších účinků,
  • francouzský podnik Alice & Bob, jenž vynalezl nový typ samoopravného kvantového hardwaru pro konstrukci světově prvních komerčních kvantových počítačů odolných proti chybám,
  • litevský podnik UAB INOVATYVI MEDICINA, který vyvinul inteligentní, senzorický a dálkově ovládaný robotický systém, který umožňuje provádění endovaskulárního postupu bez expozice škodlivému rentgenovému záření,
  • norský podnik Bluegrove AS, který pečuje o dobré životní podmínky ryb prostřednictvím nejpokročilejších řešení ke sledování a předpovídání dobrých životních podmínek lososa.

Vybraných 65 úspěšných společností sídlí v 16 zemích. Po kapitálovém financování prostřednictvím nového fondu ERI byla obzvláště vysoká poptávka – zájem o něj projevilo 60 společností z 65. To znamená, že podle předpokladů 227 milionů eur z celkových 363 milionů eur bude poskytnuto ve formě investiční složky.

Souvislosti

ERI Accelerator nabízí startupům a malým a středním podnikům granty ve výši až 2,5 milionu eur kombinované s kapitálovými investicemi prostřednictvím fondu ERI v rozsahu 0,5 až 15 milionů eur. Kromě finanční podpory budou moci všechny projekty využívat celé škály služeb napomáhajících urychlenému rozvoji podniků, jež nabízejí přístup ke špičkovým odborným znalostem, podnikům, investorům a ekosystémovým hráčům. 

ERI zahájila svoji činnost v březnu 2021 jako významná novinka programu Horizont Evropa po úspěšné pilotní fázi v období 2018–2020. Její rozpočet přesahuje 10 miliard eur, z čehož přibližně 1,1 miliardy eur je v roce 2021 k dispozici na nástroj ERI Accelerator. Většina prostředků je otevřena průlomovým inovacím v jakékoli oblasti, zatímco 495 milionů eur je vyčleněno na strategické zdravotnické a digitální technologie a řešení v rámci Zelené dohody.

Na začátku tohoto roku, v lednu a v červnu, se v rámci pilotního fáze ERI uskutečnila dvě kola přímých kapitálových investic, v jejichž rámci 111 vysoce inovativních startupů a malých a středních podniků obdrželo více než 500 milionů EUR na rozšíření průlomových inovací. Mezi nimi byly dvě společnosti typu „jednorožec“.

Pro podávání přihlášek startupů byl v tomto roce zaveden nový postup v rámci programu Horizont Evropa, který je vůči těmto podnikům vstřícný a umožňuje jim kdykoli předkládat nápady k okamžitému rychlému posouzení. Úspěšní uchazeči jsou vyzváni k tomu, aby vypracovali úplnou přihlášku za pomoci odborného poradenství pro podnikatele. Úplné žádosti jsou poté hodnoceny v pravidelných termínech uzávěrky přibližně každé 3 měsíce. Od března své nápady zaslalo více než 4 000 startupů a malých a středních podniků, z nichž 801 předložilo úplné přihlášky k datu první uzávěrky dne 16. června 2021 a dalších 1 098 podniků k datu druhé uzávěrky dne 6. října. Nyní probíhá jejich posuzování. Výsledky druhé skupiny společností v rámci ERI Accelerator budou oznámeny do konce roku a příští uzávěrka přihlášek bude zřejmě začátkem roku 2022.

Další informace

Seznam vybraných společností

Centrum dat o projektech ERI

Registrace na summit ERI

Podrobnosti

Datum zveřejnění
14. října 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku