Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva11. října 2021Zastoupení v ČeskuOdhadovaná doba čtení: 5 min

Komise mladým Evropanům poskytne 60 000 časových železničních jízdenek

train_with_young_traveler.jpg
© EC
© EC
Článek obsahuje stručné shrnutí  Díky iniciativě DiscoverEU poskytne Komise 60 000 Evropanů ve věku od 18 do 20 let bezplatné časové jízdenky. Přihlášky lze začít podávat od zítřka, tedy od 12. října (od 12:00), do 26. října (do 12:00) na cestovní období v roce 2022, jenž bude Evropským rokem mládeže.

Stručné shrnutí:

• Dalších 60 000 jízdenek „DiscoverEU“ po Evropě zdarma

• Zájemci se mohou hlásit od zítra (12. 10.) do 26. 10

• Jízdenky jsou určeny mladým lidem od 18 do 20 let

• V předchozích kolech 2018 a 2019 žádalo 350 000 uchazečů o 70 000 jízdenek

Celé znění tiskové zprávy

Díky iniciativě DiscoverEU poskytne Komise 60 000 Evropanů ve věku od 18 do 20 let bezplatné časové jízdenky. Přihlášky lze začít podávat od zítřka, tedy od 12. října (od 12:00), do 26. října (do 12:00) na cestovní období v roce 2022, jenž bude Evropským rokem mládeže.

Místopředseda Komise pro evropský způsob života Margaritis Schinas řekl: „V posledních 18 měsících naši mladí lidé ve skutečném duchu solidarity obětovali cenné a určující okamžiky svého mládí. Nesmírně mě těší, že Komise dnes prostřednictvím 60 000 vlakových jízdenek nabízí evropský rozmach mobility. Tento nárůst mobility a příležitostí budou dále rozvíjet program Erasmus+ a mnohé další iniciativy, jež se připravují pro Evropský rok mládeže v roce 2022.“

Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová uvedla: „Je mi velkým potěšením oznámit zahájení dalšího kola soutěže DiscoverEU, díky kterému bude 60 000 mladých lidí moci objevovat bohatství našeho kontinentu. Komise vyhlásila rok 2022 Evropským rokem mládeže. Při této příležitosti se rozbíhá další kolo soutěže DiscoverEU, která tentokrát v ještě větším měřítku mladým lidem umožní cestovat vlakem, rozšířit si obzory, obohatit se o nové zkušenosti a poznat ostatní Evropany při cestách po železnici, na které se mohou vydat od března 2022.“

Toto kolo přihlášek je určeno mladým Evropanům narozeným v období od 1. července 2001 do 31. prosince 2003. Výjimečně mohou podávat žádosti i mladí lidé ve věku 19 a 20 let, protože soutěž pro jejich ročníky byla v důsledku pandemie COVID-19 odložena.

Úspěšní žadatelé budou moci cestovat až 30 dní v období od března 2022 do února 2023. Vzhledem k tomu, že vývoj pandemie nelze předvídat, budou všem cestujícím nabídnuty flexibilní rezervace, a to prostřednictvím nové mobilní časové jízdenky. Datum odjezdu bude možné měnit až do okamžiku odjezdu. Mobilní časové jízdenky budou platné po dobu jednoho roku. Komise doporučuje všem cestujícím, aby se o možných cestovních omezeních informovali prostřednictvím systému ReopenEU.

K účasti na iniciativě DiscoverEU vyzýváme také mladé lidi se zvláštními potřebami. Komise jim poskytne informace a tipy a uhradí náklady na zvláštní pomoc, například na doprovodnou osobu, asistenčního psa atd.

Úspěšní žadatelé mohou cestovat samostatně nebo v maximálně pětičlenných skupinkách, přičemž všichni účastníci musí spadat do způsobilé věkové kategorie. V zájmu posílení udržitelného cestování – a tedy i v zájmu podpory Zelené dohody pro Evropu – budou účastníci DiscoverEU cestovat převážně po železnici. V některých zvláštních případech však účastníci budou moci využít jiných dopravních prostředků, např. autobusů nebo trajektů či výjimečně letadel. Jde totiž o to, aby bylo možné dostat se kamkoli ze všech koutů EU. Možnost využít této iniciativy tak budou mít rovněž mladí lidé, kteří žijí v odlehlých oblastech nebo na ostrovech.

Každému členskému státu je přidělen určitý počet časových jízdenek, a to podle počtu jeho obyvatel v poměru k celkovému počtu obyvatel Evropské unie.

Souvislosti

Komise zahájila iniciativu DiscoverEU v červnu 2018 na základě návrhu Evropského parlamentu. Iniciativa je formálně začleněna do nového programu Erasmus+ na období 2021–2027.

DiscoverEU propojuje tisíce mladých lidí a vytváří komunitu, která protkává celou Evropu. Účastníci, kteří se nikdy předtím nesetkali, navázali díky sociálním médiím kontakt, podělili se o cestovatelské tipy a znalosti místního prostředí, společně procestovali různá města nebo se navzájem navštívili.

V letech 2018–2019 si 350 000 uchazečů zažádalo o celkem 70 000 cestovních průkazů: 66 % úspěšných uchazečů pak cestovalo vlakem ze země svého bydliště vůbec poprvé. Pro mnohé z nich to také byla první příležitost cestovat bez rodičů nebo jiných dospělých a většina z nich uvedla, že tato zkušenost přispěla k jejich nezávislosti. Díky iniciativě DiscoverEU byli schopni lépe porozumět jiným kulturám a evropské historii. Zlepšili si též své jazykové dovednosti. Dvě třetiny účastníků uvedly, že bez DiscoverEU by nebyli schopni zaplatit si svou jízdenku sami.

Od roku 2018 tvoří bývalí a potenciální cestovatelé DiscoverEU rozmanitou a angažovanou komunitu; schází se on-line i off-line, aby se podělili o své zkušenosti.

Účastníky vybízíme, aby se stali ambasadory iniciativy DiscoverEU. Rovněž jim doporučujeme, aby ostatní cestovatele kontaktovali prostřednictvím oficiální on-line skupiny DiscoverEU, kde mohou sdílet své zkušenosti a vyměňovat si tipy, zejména pokud jde o kulturní zkušenosti nebo o tom, jak při cestování pomohou digitální technologie či jak lze cestovat udržitelně.

K přihlášce je nutné, aby uchazeči absolvovali kvíz s výběrem odpovědí, který se týká obecných znalostí o Evropské unii a dalších iniciativ EU zaměřených na mladé lidi. V rámci další otázky mají žadatelé odhadnout kolik osob se v tomto kole přihlásí. Čím více se bude odhad blížit správné odpovědi, tím více bodů uchazeč získá. Na základě tohoto odhadu pak Komise uchazeče seřadí. Komise bude uchazečům nabízet jízdenky podle pořadí, v jakém se umístili, až do vyčerpání počtu jízdenek.

Více informací

Iniciativa „DiscoverEU“

Evropský portál pro mládež

Podrobnosti

Datum zveřejnění
11. října 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku