Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva7. června 2022Odhadovaná doba čtení: 5 min

Komise vítá politickou dohodu na jednotné nabíječce v EU

Komise vítá rychlou předběžnou politickou dohodu, které bylo dnes dopoledne dosaženo mezi Evropským parlamentem a členskými státy EU, ohledně jejího návrhu na jednotné řešení nabíjení přijatého v září 2021. Od roku 2024 budou muset být všechny nové mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty, ruční videoherní konzole, sluchátka, náhlavní soupravy, přenosné reproduktory, elektronické čtečky, klávesnice, myši, přenosné navigační systémy a pecky do uší vybaveny nabíjecím portem USB-C. Lhůta pro splnění povinnosti u přenosných počítačů běží do roku 2026.

Tato nová a dlouho očekávaná pravidla díky síle jednotného trhu přinesou úspory zdrojů a CO2 a zároveň umožní technologické inovace.

Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise, jež odpovídá za portfolio „Evropa připravená na digitální věk“, k tomu uvedla: „Již žádná klubka rozličných nabíječek v našich zásuvkách. Jedna jednotná nabíječka přinese nám spotřebitelům skutečné výhody. Bude přínosná i pro naše životní prostředí. Vítáme proto dnešní dohodu na jednotné nabíječce dosaženou po rychlém jednání mezi spolunormotvůrci.“

Komisař Thierry Breton, odpovědný za vnitřní trh, uvedl: „Je zcela smysluplné mít pro mnoho elektronických zařízení používaných každý den jednotnou nabíječku. Díky našemu silnému politickému odhodlání jsme dosáhli dohody za méně než devět měsíců. Evropští spotřebitelé budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou přenosnou elektroniku, což je důležitým krokem ke zvýšení pohodlí a snížení objemu odpadu. Dohoda, jíž jsme dnes ráno dosáhli, uspoří spotřebitelům ročně zhruba 250 milionů eur. Umožní rovněž, aby vznikaly nové technologie, jako je bezdrátové nabíjení, a prosazovaly se, aniž by inovace způsobovaly roztříštěnost trhu a nepříjemnosti pro spotřebitele.“

Dnešní dohoda, jíž dosáhli spolunormotvůrci, potvrzuje a rozšiřuje návrh Komise:

• Harmonizování dobíjecích portů a technologií rychlého nabíjení: zaprvé, běžným portem bude port USB typu C. Spotřebitelé tak budou moci nabíjet svá zařízení stejnou nabíječkou USB-C bez ohledu na jejich značku. Současně harmonizovaná technologie rychlého nabíjení pomůže zabránit tomu, aby různí výrobci neodůvodněně omezovali rychlost nabíjení, a zajistit, aby rychlost nabíjení byla při používání jakékoli kompatibilní nabíječky pro dané zařízení stejná. Tato pravidla se nyní budou vztahovat na širokou škálu výše uvedených elektronických zařízení. Po pravidelném hodnocení trhu Komise může rozhodnout, že tato povinnost bude zavedena i pro další zařízení.

• Oddělení prodeje nabíječky od prodeje elektronického zařízení: spotřebitelé budou moci zakoupit nové elektronické zařízení bez nové nabíječky. Omezí se tak počet nechtěně zakoupených nebo nevyužitých nabíječek. Dosažené výsledky a případné rozšíření působnosti opatření na napájecí kabely budou posouzeny v průběhu jeho provádění.

• Lepší informace pro spotřebitele: výrobci budou muset poskytovat relevantní informace o účinnosti nabíjení, včetně údajů o výkonu, který zařízení vyžaduje, a zda podporuje rychlé nabíjení. Pro spotřebitele tak bude zřejmější, zda jejich stávající nabíječky splňují požadavky nového zařízení, případně jim to pomůže kompatibilní nabíječku vybrat.

• Stanovení podmínek pro harmonizovaná řešení bezdrátového nabíjení: jelikož se technologie rychle vyvíjí a s cílem omezit možnou budoucí roztříštěnost trhu, Komise posoudí různé dostupné technologie s ohledem na možnou budoucí harmonizaci a požádá evropské normalizační organizace, aby příslušné řešení převedly do harmonizované normy. 

Dohoda, jíž bylo dnes dosaženo, rovněž zajišťuje, aby jednotná nabíječka mohla být zavedena neprodleně, zejména s ohledem na široce dostupná technologická řešení a dostatek času, který byl průmyslu již poskytnut na adaptaci. Proto je stanoveno přechodné období v délce 24 měsíců od oficiálního přijetí, aby se jednotná nabíječka stala skutečností pro všechny kategorie výrobků, pro něž se tato povinnost zavádí, s výjimkou přenosných počítačů, pro které platí přechodné období v délce 40 měsíců.

Souvislosti

V roce 2020 bylo v EU prodáno přibližně 420 milionů telefonů a jiných přenosných elektronických zařízení. Kvůli nekompatibilitě nabíječek na trhu však více než třetina spotřebitelů uvádí, že se potýkalo s problémy, přičemž za další samostatné nabíječky se utratí ročně přibližně 2,4 miliardy eur. Likvidované a nevyužité nabíječky zároveň představují přibližně 11 000 tun elektronického odpadu ročně.

Komise podporuje jednotnou nabíječku pro mobilní telefony a podobná elektronická zařízení od roku 2009. Po letech dobrovolné spolupráce s výrobním odvětvím, díky níž se počet typů nabíječek mobilních telefonů za poslední desetiletí již snížil ze 30 na 3, avšak nedosáhlo se plné harmonizace, teď Komise volí legislativní přístup. Pokud jde o oddělení prodeje nabíječek od prodeje zařízení, neexistuje v současné době žádný právní základ pro vymezení takové praxe. Je důležité doplnit harmonizaci nabíjecí zásuvky, neboť to bude mít významný pozitivní vliv z hlediska životního prostředí. Harmonizace nabíjecího protokolu navíc zajišťuje, aby obě ustanovení zaručovala plnou interoperabilitu a přinesla největší výhody pro spotřebitele a životní prostředí. Tyto přínosy se budou zvětšovat rozšiřováním seznamu kategorií výrobků, na něž se povinnost bude vztahovat. Pokud jde o bezdrátové nabíjení, Komise bude sledovat vývoj technologií a dynamiku na trhu s cílem zavést budoucí harmonizaci. 

Další informace

Tisková zpráva k návrhu Komise ohledně jednotného řešení pro nabíjení elektronických zařízení

Informativní přehled k návrhu Komise ohledně jednotného řešení pro nabíjení elektronických zařízení

@EU_Growth na Twitteru

Podrobnosti

Datum zveřejnění
7. června 2022