Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
  • Prohlášení
  • 24. listopadu 2024
  • Odhadovaná doba čtení: 7 min

Komise a vysoký představitel, místopředseda Komise J. Borrell vyzývají k většímu úsilí na ochranu žen a dívek před násilím

Berlaymont nasvícený oranžově

U příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách, který připadá na 25. listopadu, vydali Evropská komise a vysoký představitel, místopředseda Komise J. Borrell následující prohlášení:

„Všechny formy násilí páchaného na ženách jsou opovrženíhodné. Jsou porušením lidských práv a podkopávají naše základní hodnoty.

Ženy ve všech koutech světa nadále musejí snášet nevýslovné násilí – fyzické, sexuální, psychologické i ekonomické – offline i online. Ženy a dívky rovněž nejvíce trpí bezprostředními i trvalými následky násilí, válek a konfliktů, což vede k neúměrnému ekonomickému strádání. Situace je obzvláště dramatická v souvislosti s humanitárními krizemi, kdy případy sexuálního násilí a obchodování s lidmi v průběhu konfliktů často nejsou hlášeny.

V návaznosti na přistoupení EU k Istanbulské úmluvě, která je nejambicióznější a nejkomplexnější normou pro prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, jsme letos přijali vůbec první právní předpisy EU pro účinný boj proti násilí páchanému na ženách a domácímu násilí, které doplňují stávající právní předpisy členských států EU. Nyní máme k dispozici další nástroje k boji proti tomuto násilí, a to jak offline, tak online, abychom zajistili, že ženy a dívky budou moci žít bezpečně a beze strachu, abychom mohli poskytovat cílené podpůrné služby obětem a abychom pohnali pachatele k odpovědnosti. Vyzýváme všechny členské státy, aby tato důrazná opatření urychleně zavedly.

Náš závazek zamezit násilí na ženách na celém světě je klíčovou prioritou vnější činnosti EU, a to v neposlední řadě z hlediska úlohy EU jako významného humanitárního dárce. Znovu potvrzujeme, že jsme pevně odhodláni okamžitě vymýtit násilí páchané na ženách a dívkách ve spolupráci s partnerskými zeměmi, občanskou společností, skupinami pro práva žen a obránci lidských práv.“

Souvislosti

Ve strategii EU pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025 Evropská komise uvádí, že je odhodlána předcházet genderově podmíněnému násilí a bojovat proti němu. V květnu 2024 přijala Evropská unie směrnici o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Tato směrnice má poskytnout komplexní rámec pro účinnou prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí v celé EU. Činí tak zavedením definic určitých trestných činů (trestných činů kybernetického násilí, mrzačení ženských pohlavních orgánů a nucených sňatků), posílením ochrany a podpory obětí, usnadněním jejich přístupu ke spravedlnosti a zlepšením prevence, shromažďování údajů, koordinace a spolupráce.

V říjnu 2023 Evropská unie přistoupila k Úmluvě Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, tzv. Istanbulské úmluvě. Jedná se o nejrozsáhlejší mezinárodní právní nástroj, který stanoví závazné povinnosti v oblasti prevence a potírání násilí páchaného na ženách a dívkách. Souběžně s tím již Komise provedla většinu opatření v rámci své strategie EU v oblasti práv obětí (2020–2025). Cílem strategie je zajistit, aby všechny oběti v EU mohly plně využívat svých práv podle práva EU. V červenci 2023 přijala Komise návrh směrnice, kterou se mění směrnice o právech obětí z roku 2012, a k posílení práv všech obětí trestných činů v celé Evropské unii.

Komise dnes rovněž zveřejňuje bleskový průzkum Eurobarometr o genderových stereotypech ohledně násilí páchaného na ženách. V celé EU považuje 92 % dotázaných za nepřijatelné, aby muž příležitostně uhodil svou manželku nebo přítelkyni. 82 % dotázaných považuje za nepřijatelné, aby muži vrhali na ženy vilné pohledy, „svlékali je očima“ nebo na ně hvízdali. 73 % nesouhlasí s tím, že si ženy často vymýšlejí nebo zveličují tvrzení o zneužívání nebo znásilnění. 

Dne 25. listopadu Eurostat, Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) a Evropský institut pro rovnost žen a mužů (EIGE) představí výsledky společného průzkumu o genderově podmíněném násilí v EU. Více informací o průzkumu týkajícím se genderově podmíněného násilí naleznete od pondělí 25. listopadu 11:00 SEČ zde

Komise prostřednictvím programu Občané, rovnost, práva a hodnoty poskytuje finanční prostředky projektům a organizacím, které bojují proti genderově podmíněnému násilí. V roce 2025 bude v rámci složky DAPHNE uvolněno 23 milionů EUR na podporu nadnárodních opatření, která řeší násilí páchané na dětech a genderově podmíněné násilí v domácím prostředí a v intimních vztazích a předcházejí jim, jakož i opatření, která chrání a podporují osoby, jež čelily genderově podmíněnému násilí, včetně systémů ochrany dětí.

Na mezinárodní úrovni jsou ambiciózním rámcem EU pro dosažení pokroku v oblasti genderové rovnosti a posílení postavení žen Akční plán EU pro lidská práva a demokracii (2020–2024) a Akční plán pro rovnost žen a mužů a posílení postavení žen v rámci vnější činnosti na období 2021–2025 (GAP III), který byl prodloužen do roku 2027. EU, jako jeden z lídrů akční koalice proti genderově podmíněnému násilí v rámci Fóra Generace rovnosti, bude pokračovat ve svém úsilí o potlačování genderově podmíněného násilí po celém světě.

Šest let od zahájení iniciativy Spotlight byla v pěti regionech plně provedena její počáteční fáze. Úspěch této iniciativy vedl k tomu, že byla vybrána jako jedna z dvanácti „iniciativ s velkým dopadem“, neboť má dopad na všechny cíle udržitelného rozvoje. Vzhledem k tomu, že tato iniciativa vstupuje do další fáze, bude EU na celém světě i nadále usilovat o prevenci genderově podmíněného násilí.

Evropská komise a Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) se jako každoročně účastní kampaně UN Women s názvem Orange the World. Večer dne 24. listopadu bude sídlo Evropské komise, budova Berlaymont, osvětleno oranžovým světlem, což je symbol celosvětového závazku k odstranění násilí páchaného na ženách, který zavedla OSN. Průčelí ústředí ESVČ se na podporu kampaně rovněž zbarví do oranžova. Fotografie budou k dispozici na EbS

Další informace

Ukončení genderově podmíněného násilí

Strategie EU pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025

Akční plán pro rovnost žen a mužů III

Bleskový průzkum Eurobarometr 544 – Genderové stereotypy – násilí páchané na ženách

Průzkum EU týkající se genderově podmíněného násilí, který společně provedly Eurostat, FRA a EIGE

Směrnice o potírání násilí na ženách a domácího násilí

Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí

Strategie EU v oblasti práv obětí (2020–2025)

Návrh směrnice, kterou se mění směrnice o právech obětí z roku 2012

Iniciativa Spotlight

Program ACT

Orange the World

Globální centrum pro oběti násilí

Podrobnosti

Datum zveřejnění
24. listopadu 2024