Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Zpráva23. září 2021Zastoupení v Česku

Konec elektronického odpadu a frustrace spotřebitelů: Komise navrhuje jednotnou nabíječku pro elektronická zařízení

nabijecky.jpg
© EC Audiovisual Service
© EC Audiovisual Service
Článek obsahuje stručné shrnutí - Komise dnes podniká důležitý krok proti elektronickému odpadu a obtížím spotřebitelů způsobeným záplavou různých nekompatibilních nabíječek k elektronickým zařízením. 

Stručné shrnutí

• Komise navrhuje jednotnou nabíječku

• Prodej nabíječek se má oddělit od prodeje elektronických zařízení

• Pro všechny chytré telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, přenosné reproduktory i herní konzole bude port USB typu C

• Samostatné nabíječky stojí spotřebitele každoročně cca 2,4 mld. eur

• Ty nevyužité představují ročně až 11 000 tun elektronického odpadu

• V průměru vlastní spotřebitelé tři nabíječky, pravidelně používají dvě

• V roce 2020 se v EU prodalo 420 mil. telefonů

• Návrh musí schválit Evropský parlament a Rada

• Pak bude následovat přechodné období 24 měsíců, aby měli výrobci čas na adaptaci

Komise dnes podniká důležitý krok proti elektronickému odpadu a obtížím spotřebitelů způsobeným záplavou různých nekompatibilních nabíječek k elektronickým zařízením. Po letech spolupráce s výrobním odvětvím na dobrovolném základě se počet nabíječek mobilních telefonů v poslední desetiletí již snížil ze 30 na 3, avšak nebylo nalezeno komplexní řešení. Komise nyní předkládá právní předpisy, které stanoví společné řešení pro nabíjení všech vhodných zařízení.

Dnešním návrhem revidované směrnice o rádiových zařízeních budou harmonizovány nabíjecí porty a technologie rychlého nabíjení: port USB typu C se stane standardním portem pro všechny chytré telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, přenosné reproduktory a přenosné herní konzole. Komise navrhuje oddělit prodej nabíječek od prodeje elektronických zařízení. Zlepší se tím pohodlí spotřebitelů a sníží se environmentální stopa spojená s výrobou a likvidací nabíječek, což přispěje k zelené a digitální transformaci.

Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně pro Evropu připravenou na digitální věk, uvedla: „Evropské spotřebitele již dlouho frustruje, že se jim v zásuvkách hromadí nekompatibilní nabíječky. Výrobní odvětví dostalo spoustu času na to, aby přišlo s vlastními řešeními; nyní je načase přijmout legislativní kroky pro jednotnou nabíječku. Jde o důležitý přínos pro naše spotřebitele a životní prostředí, který je v souladu s našimi ekologickými a digitálními ambicemi.“

Komisař Thierry Breton, odpovědný za vnitřní trh, uzavřel vyjádření komisařů slovy: „Nabíječky slouží k nabíjení všech elektronických zařízení, která jsou pro nás zásadně důležitá. S rostoucím počtem zařízení se prodává stále více nabíječek, které nejsou zaměnitelné nebo nezbytné. S tím nyní skoncujeme. Díky našemu návrhu budou evropští spotřebitelé moci používat jedinou nabíječku pro veškerou přenosnou elektroniku, což bude důležitý krok ke zvýšení pohodlí a snížení množství odpadu.“

Komise dnes navrhla:

  • Harmonizovaný nabíjecí port pro elektronická zařízení: běžným portem bude port USB typu C. Spotřebitelé tak budou moci nabíjet svá zařízení stejnou nabíječkou USB-C bez ohledu na jejich značku.
  • Harmonizovaná technologie rychlého nabíjení pomůže zabránit tomu, aby různí výrobci neodůvodněně omezovali rychlost nabíjení, a zajistit, aby rychlost nabíjení byla při používání jakékoli kompatibilní nabíječky pro dané zařízení stejná.
  • Oddělení prodeje nabíječky od prodeje elektronického zařízení: spotřebitelé budou moci zakoupit nové elektronické zařízení bez nové nabíječky. Omezí se tak počet nechtěně zakoupených nebo nevyužitých nabíječek. Odhaduje se, že omezení výroby a likvidace nových nabíječek omezí množství elektronického odpadu o téměř tisíc tun ročně.
  • Zdokonalené informace pro spotřebitele: výrobci budou muset poskytovat relevantní informace o účinnosti nabíjení, včetně údajů o výkonu, který zařízení vyžaduje, a zda podporuje rychlé nabíjení. Spotřebitelé tak snáze zjistí, jestli jejich stávající nabíječky splňují požadavky jejich nových zařízení, nebo jim to pomůže vybrat kompatibilní nabíječku. Ve spojení s ostatními opatřeními by to spotřebitelům pomohlo omezit počet zakoupených nových nabíječek a ušetřit 250 milionů eur ročně za zbytečně pořízené nabíječky.

Přezkum směrnice o rádiových zařízeních je součástí širšího opatření Komise zaměřené na udržitelnost výrobků, zejména elektroniky na trhu EU, na což se zaměří nadcházející návrh týkající se udržitelných výrobků.

Další kroky

Dnešní návrh revidované směrnice o rádiových zařízeních bude muset přijmout řádným legislativním postupem (spolurozhodování) Evropský parlament a Rada. Přechodné období 24 měsíců od data přijetí dá výrobnímu odvětví dostatečný čas na přizpůsobení se před vstupem v platnost.

Jednotná nabíječka je v konečném důsledku podmíněna naprostou interoperabilitou na obou koncích kabelu: mezi elektronickým zařízením a vnějším napájecím zdrojem. Dnešním návrhem bude dosaženo interoperability na tom konci zařízení, který představuje podstatně větší problém. Interoperabilitou vnějšího napájecího zdroje se bude zabývat přezkum nařízení Komise o ekodesignu. Ten bude zahájen v průběhu tohoto roku, tak aby byl vstup revidovaného nařízení v platnost sladěn s dnešním návrhem.

Souvislosti

V roce 2020 bylo v EU prodáno přibližně 420 milionů telefonů a jiných přenosných elektronických zařízení. V průměru spotřebitelé vlastní přibližně tři nabíječky mobilních telefonů, z nichž pravidelně používají dvě. I přesto 38 % spotřebitelů uvádí, že se alespoň jednou setkalo s obtížemi, když nemohli nabít svůj telefon, protože nabíječky, které měli k dispozici, nebyly kompatibilní. Tato situace je pro spotřebitele nejen nepohodlná, ale také nákladná, neboť je každoročně stojí zhruba 2,4 miliardy eur za samostatné nabíječky, které se neprodávají současně s elektronickými zařízeními. Kromě toho vyhozené a nevyužité nabíječky každoročně představují až 11 000 tun elektronického odpadu.

Komise reaguje na problémy pro spotřebitele a životní prostředí tím, že od roku 2009 podporuje společné řešení pro nabíjení mobilních telefonů a podobných elektronických zařízení. Poprvé Komise zprostředkovala dobrovolnou dohodu výrobního odvětví v roce 2009; jejím výsledkem bylo přijetí prvního memoranda o porozumění a snížení počtu stávajících řešení pro nabíjení mobilních telefonů na trhu ze 30 na 3. V návaznosti na uplynutí platnosti uvedeného memoranda v roce 2014 nebyl nový návrh z března 2018 považován za uspokojivý, a to ani pokud jde o vytvoření jednotného řešení pro nabíjení, ani pokud jde o uspokojení potřeby lepšího pohodlí pro spotřebitele a snížení množství elektronického odpadu.

Další informace

Otázky & odpovědi k návrhu Komise ohledně jednotného řešení pro nabíjení elektronických zařízení

Informativní přehled k návrhu Komise ohledně jednotného řešení pro nabíjení elektronických zařízení

Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2014/53/EU o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání rádiových zařízení na trh (pracovní dokumenty útvarů Komise zde a zde)

Podrobnosti

Datum zveřejnění
23. září 2021
Autor /Autorka
Zastoupení v Česku