Přejít na hlavní obsah
Zastoupení v České republice
Tisková zpráva14. října 2022

Města Broumov a České Budějovice budou zařazena do užšího výběru kandidátů na titul Evropské hlavní město kultury 2028 v České republice

Evropské město kultury 2028

Města Broumov a České Budějovice byla dnes zařazena do užšího výběru v soutěži o titul Evropské hlavní město kultury 2028 v České republice. Užší výběr ze čtyř soutěžících českých měst doporučila porota nezávislých odborníků po 2,5denním jednání.

Již samo zařazení do užšího výběru kandidátů na titul Evropské hlavní město kultury je úspěch a může mít pro vybraná města značný kulturní, hospodářský a sociální přínos, a to za předpokladu, že jejich soutěžní projekt je součástí dlouhodobější strategie rozvoje založené na kultuře.

Jakmile příslušné české orgány doporučení poroty formálně schválí, budou mít města až do léta 2023 čas na doplnění svých přihlášek. Porota se pak znovu sejde v druhé polovině příštího roku a doporučí, které české město by se mělo stát Evropským hlavním městem kultury 2028.

V roce 2028 bude Evropské hlavní město kultury v České republice již potřetí, po Praze v roce 2000 a Plzni v roce 2015. V témže roce bude Evropské hlavní město kultury také ve Francii a jedno v zemi ESVO/EHP, kandidátské zemi nebo potenciální kandidátské zemi na členství v EU. Předvýběrová kola těchto dvou soutěží se budou konat koncem roku 2022 nebo začátkem roku 2023.

Držiteli titulu Evropské hlavní město kultury jsou každoročně dvě až tři města.

Evropskými hlavními městy kultury v roce 2022 jsou Kaunas (Litva), Esch-sur-Alzette (Lucembursko) a Novi Sad (Srbsko).

Příštími Evropskými hlavními městy kultury budou:

  • Veszprém (Maďarsko), Elefsina (Řecko) a Temešvár (Rumunsko) v roce 2023
  • Tartu (Estonsko), Bad Ischl (Rakousko) a Bodø (Norsko) v roce 2024
  • Chemnitz (Německo) a Nova Gorica (Slovinsko) v roce 2025
  • Oulu (Finsko) a Trenčín (Slovensko) v roce 2026
  • Liepaja (Lotyšsko, čeká se na oficiální potvrzení) a město v Portugalsku (bude rozhodnuto v prosinci 2022) v roce 2027.

Souvislosti

Česká republika vyzvala města k podání přihlášky do soutěže v srpnu 2021. Ve lhůtě do 1. září 2022 podala žádost čtyři města: Broumov, Brno, České Budějovice a Liberec.

Podle současného systému jmenování Evropských hlavních měst kultury má výběrové řízení dvě kola: předvýběrové kolo, po němž je sestaven užší výběr kandidátských měst, a závěrečné výběrové kolo přibližně o devět měsíců později. Dotyčný členský stát poté vybrané město oficiálně jmenuje.

Žádosti posuzuje porota složená z nezávislých odborníků. Dva z nich jsou jmenováni příslušnými vnitrostátními orgány a deset jmenují orgány a instituce Evropské unie (Evropský parlament, Rada, Komise a Výbor regionů).

Výběrová kritéria stanoví, že města by měla připravit kulturní program se silným evropským rozměrem, který podpoří účast zainteresovaných subjektů města i jeho různých čtvrtí a přiláká návštěvníky z celé země a Evropy. Program musí mít trvalý dopad a přispívat k dlouhodobému rozvoji města. Města musí rovněž prokázat, že mají podporu příslušných veřejných místních orgánů a schopnost projekt realizovat.

Z původní myšlenky někdejší řecké ministryně kultury Meliny Mercouriové z roku 1985 se Evropská hlavní města kultury postupně stala jedním z nejambicióznějších kulturních projektů v Evropě a jednou z nejznámějších a nejoceňovanějších aktivit EU. Jejich cílem je podporovat rozmanitost kultur v Evropě, zdůrazňovat společné sdílené rysy a podporovat přínos kultury k dlouhodobému rozvoji měst.

Další informace

https://ec.europa.eu/culture/policies/culture-cities-and-regions/european-capitals-culture

https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/658e3186-7d3e-11e5-b8b7-01aa75ed71a1

Kreativní Evropa na síti Facebook

Kreativní Evropa na síti Twitter

Podrobnosti

Datum zveřejnění
14. října 2022